Neimari kulturne baštine

LJERKO ŠPILLER (1908.)

Rođen davne 1908. u Crikvenici, zdravi, vitalni i radišni maestro Ljerko Špiller, violinist i jedan od najistaknutijih pedagoga i glaz-benih stvaratelja u Argentini, nedavno je proslavio 95. rođendan, a u čast glasovitoga »Maestro De Los Maestrosa«, kako ga u domicilnoj državi već odavna naslovljavaju, priredila je »Asociacion Amigos Jovanes Musicos« svečani koncert kojemu je počasno predsjedao sam Špiller, a koji je održan u povijesnomu hispanoameričkomu muzeju »Fernandez Blanco«, u središtu grada Buenos Airesa. Legendarni pedagog i violinist je svoju umjetničku karijeru započeo u Zagrebu, a već s nepunih 18 godina održavao  je koncerte  i solističke resitale u svim glavnim mu-zičkim centrima Europe. Kao dvadesetogodišnjak bio je profesor na znamenitoj »Ecole Normale de Musique« u Parizu, održavši koncertino komornog orkestra »Alfred Coeto«, uz mnoge druge istaknute i nezaboravne nastupe. Premda je mnogo putovao po svijetu »sidro je zauvijek ostalo« u Argentini, i to tako što je 1935. uglavio ugovor za 5 koncerata po »zemlji Gauchosa«, u Buenos Airesu. No, kada je stigao brodom, ispostavilo se da radi neosposobljenosti dvorane do koncerata ne može doći. Maestro se snašao, upoznao utjecajne ljude i započeo davati koncerte na drugim mjestima diljem (Latinske) Amerike. U Hrvatsku se često vraća(o), kao, primjerice, prošle godine, kada je u veljači bio predsjednik žirija za dodjelu nagrade »Vaclav Huml« najboljem violinistu. Od brojnih priznanja koje je za života dobio, istaknut ću »Diploma de Honor«, koju mu je 1996. dodijelila OEA (Organizacion de Estados Americanos), te »KONEX de Diamante«, a nositelj je i visokog odličja Republike Hrvatske. Od svibnja 2003. počasni je građanin Buenos Airesa (Ciudadano ilustre de la Ciudad de Buenos Aires).

Najave

17. 02. Surčinske mačkare

H. R. | 17. veljače 2026.

Hrvatska čitaonica Fischer iz Surčina organizira u utorak 17. veljače mačkare u svojim prostorijama (prostorije Župe Presvetog Trojstva u Surčinu, Vojvođanska 283). Mačkare počinju u 18 sati, a bit će organizirana i tombola.

19. 02. Predstavljanje knjige poezije Miljokaz vlastitosti Katarine Čeliković

H. R. | 19. veljače 2026.

Hrvatska čitaonica Subotica priređuje predstavljanje pjesničke zbirke Miljokaz vlastitosti Katarine Čeliković u četvrtak, 19. veljače s početkom u 18 sati u Gradskoj knjižnici Subotica.

20. 02. 78. Znanstveni kolokvij ZKVH-a: O morfologiji govora Hrvata Bunjevaca u Donjem Tavankutu

H. R. | 20. veljače 2026.

Uoči Međunardnog dana materinskog jezika Zavod za kulturu vojvođanskih Hrvata organizira 78. znanstveni kolokvij na temu O morfologiji govora Hrvata Bunjevaca u Donjem Tavankutu, koji će se održati u petak 20. veljače s početkom u 18 sati u Galeriji Prve kolonije naive u tehnici slame u Donjem Tavankutu (Marka Oreškovića 3).

30.01. - 01.06. Snimi kratki film mobitelom o materijalnoj kulturnoj baštini Hrvata u Srbiji

(ZKVH) | 1. lipnja 2026.

Zavod za kulturu vojvođanskih Hrvata raspisuje nagradni natječaj za učenike srednjih škola

SNIMI KRATKI FILM MOBITELOM O MATERIJALNOJ KULTURNOJ BAŠTINI HRVATA U SRBIJI 

Predstavite materijalnu kulturnu baštinu svoje sredine!

Natječaj traje od 30. siječnja 2026. do 1. lipnja 2026.