Društvo

Još deset milijuna za nacionalna vijeća

Još deset milijuna za nacionalna vijeća

U Pokrajinskoj vladi su u utorak potpisani ugovori s predstavnicima 17 nacionalnih vijeća čije se sjedište nalazi na teritoriju AP Vojvodine. Nakon rebalansa proračuna nacionalnim vijećima je dodijeljen iznos od 10 milijuna dinara, od kojih će po pet milijuna biti dodijeljeno za financiranje stalnih troškova i za troškove redovite djelatnosti. Ovo su dodatna sredstva u odnosu na već izdvojenih 61,6 milijuna dinara, za koje je Pokrajinsko tajništvo za obrazovanje, propise, upravu i nacionalne manjine ‒ nacionalne zajednice zaključilo ugovore u veljači 2023. godine.

»Svoju posvećenost unaprjeđivanju prava pripadnika nacionalnih manjina u Pokrajini potvrđujemo i danas, kada zaključujemo nove ugovore o dodjeli sredstava svim nacionalnim vijećima sa sjedištem na teritoriju AP Vojvodine, s obzirom na to što je nakon rebalansa pokrajinskog proračuna u lipnju osigurano dodatnih 10 milijuna dinara za sufinanciranje vaših aktivnosti u 2023. godini. U tom smislu, ove godine iz pokrajinskog proračuna za rad nacionalnih vijeća izdvaja se ukupno 71,6 milijuna dinara, što predstavlja najveći iznos koji je Pokrajina neke godine izdvojila za ovu namjenu«, izjavio je potpredsjednik Pokrajinske vlade i pokrajinski tajnik za obrazovanje, propise, upravu i nacionalne manjine ‒ nacionalne zajednice Zsolt Szakálas.

H. R.


 


 

Najave

12. 02. Hrckov Maskenbal

H. R. | 12. veljače 2026.

Novinsko izdavačka ustanova Hrvatska riječ organizira pokladnu zabavu za najmlađe – Hrckov maskenbal.

Hrckov maskenbal bit će održan 12. veljače u velikoj dvorani HKC  Bunjevačko Kolo u Subotici s početkom u 10 sati.

12. 02. Krafnijada u Petrovaradinu

H. R. | 12. veljače 2026.

HKPD Jelačić organizira Krafnijadu koja će biti održana u četvrtak, 12. veljače, u vjeronaučnoj dvorani crkve Uzvišenja Sv. Križa. Početak je u 18 sati.
 

13. 02. Prelo mladeži u Subotici

H. R. | 13. veljače 2026.

Prelo mladeži bit će održano u petak, 13. veljače, u dvorani Dukat (Velebitska 31) u Subotici. Početak je u 20 sati. Goste će zabavljati ansambl Ruže. 
 

14. 02. Solistički koncert na orguljama

14. veljače 2026.

U subotu, 14. veljače u bazilici sv. Terezije Avilske u Subotici s početkom u 20 sati održat će se Solistički koncert na orguljama koji će izvesti Alen Kopunović Legetin.

14. 02. Petrovaradinski karneval

H. R. | 14. veljače 2026.

HKPD Jelačić organizira Petrovaradinski karneval, koji će biti održan u subotu, 14. veljače, s početkom u 13 sati. Karnevalska kolona, kako navode organizatori, kreće od ulaza u Molinarijev park.

15. 02. Prelo sićanja 2026.

H. R. | 15. veljače 2026.

Hrvatski kulturni centar Bunjevačko kolo i Katoličko društvo Ivan Antunović iz Subotice organiziraju 16. Prelo sićanja koje će biti održano u nedjelju, 15. veljače.

14. 02. – 15. 02. Mačkare u Golubincima

H. R. | 15. veljače 2026.

Mačkare 2026. bit će održane 14. i 15. veljače u Golubincima, u organizaciji mjesnog HKPD-a Tomislav. 

19. 02. Predstavljanje knjige poezije Miljokaz vlastitosti Katarine Čeliković

H. R. | 19. veljače 2026.

Hrvatska čitaonica Subotica priređuje predstavljanje pjesničke zbirke Miljokaz vlastitosti Katarine Čeliković u četvrtak, 19. veljače s početkom u 18 sati u Gradskoj knjižnici Subotica.

30.01. - 01.06. Snimi kratki film mobitelom o materijalnoj kulturnoj baštini Hrvata u Srbiji

(ZKVH) | 1. lipnja 2026.

Zavod za kulturu vojvođanskih Hrvata raspisuje nagradni natječaj za učenike srednjih škola

SNIMI KRATKI FILM MOBITELOM O MATERIJALNOJ KULTURNOJ BAŠTINI HRVATA U SRBIJI 

Predstavite materijalnu kulturnu baštinu svoje sredine!

Natječaj traje od 30. siječnja 2026. do 1. lipnja 2026.