Aktualno

Razmjena želja za suradnjom i prve varnice

Pobjeda Pétera Magyara osvajanjem dvotrećinske većine zastupnika u parlamentu Mađarske i poraz Viktora Orbána nakon šesnaest godina na vlasti otvorilo je pitanje budućih odnosa Srbije i Mađarske, za koji se prethodnih godina govorilo da su veoma prijateljski i na najvišoj razini u povijesti. 
U prvim izjavama nakon završenih izbora razmijenjene su želje za nastavkom suradnje i prijateljskih odnosa, međutim, već prve razmjene i komentari između Magyara i Vučića pokazali su da nastavak suradnje neće ići baš glatko.
Nakon izbora predsjednik Vučić je čestitao Magyaru pobjedu na izborima u Mađarskoj i poručio kako vjeruje u nastavak dobre suradnje. Na platformi X objavio je: »Vjerujem u nastavak dobre suradnje između Mađarske i Srbije i zahvalan Viktoru Orbánu što je takve odnose učinio mogućim«. 
Također je i Magyar rekao kako mu je važno da odnosi Srbije i Mađarske ostanu dobri i da se želi sastati s državnim vrhom Srbije.

Plinovod i oko njega

Međutim, na prve varnice između pobjednika izbora i Vučića nije se dugo čekalo. Naime, Magyar je rekao kako će Vlada u kojoj će Tisza imati većinu istražiti »navodni pokušaj napada na plinovod kod Kanjiže«.
»Mogu reći da je to urađeno prilično nespretno i vidjelo se da su se organizatori povukli iz toga i nisu išli do kraja onoliko koliko su to očekivali nadređeni iz Rusije i Viktor Orbán. Mislim da su dobro postupili, jer će vlada Tisze istražiti što se točno dogodilo, je li postojala stvarna opasnost – jer moguće je da jeste«, rekao je Magyar.
Komentirajući ovu Magyarovu izjavu Vučić je rekao kako će Srbija nastaviti i završiti istragu na veoma profesionalan i objektivan način.
»Nije ovo njegova zemlja i nema ingerencije bilo kakve u ovoj zemlji provoditi istrage. Mi istrage provodimo na veoma, veoma profesionalan i objektivan način. Šutio sam i kada su lagali kako je to netko namjestio i da je riječ o nekoj lažnoj zastavi i o svemu, jer se nisam htjeo miješati u izbore«, naveo je Vučić i dodao kako će ga obavijestiti do čega je istraga došla.

Tko je kum?

Druga izjava koja je izazvala Vučićevu reakciju bila je kada je Magyar rekao kako mu je važno da odnosi Srbije i Mađarske ostanu dobri, prije svega zbog vojvođanskih Mađara, iako je pretpostavio tko »kumuje« velikom prijateljstvu Aleksandra Vučića i Viktora Orbána te Roberta Fica. 
»Točno znam što se događa u Srbiji i znam kakve su veze postojale, postoje i možda će postojati između Orbánove vlasti i Srbije koju vodi Vučić, kao što znam i kakve veze postoje između Slovačke Roberta Fica i Viktora Orbána i otprilike znam tko stoji iza tih odnosa, tko je ‘kum’ tih velikih prijateljstava«, rekao je Magyar.
Vučiću se ova izjava nije dopala te je poručio: 
»Ajde, odgovori. Pošto znaš, kaži tko kumuje. Nema pojma. Nego je to ‘ajde malo, da ne kažem do kraja sve, nego da se pomisli da je to Putin ili netko’. Da ne brinemo o odnosima s Mađarima u našoj zemlji, da ne brinemo o odnosima s Mađarskom, nazvao bih tu izjavu glupom i neodgovornom, ovako to neću učiniti«.
On je dodao kako njih trojica imaju zajedničkog kuma, ali da to nije Vladimir Putin, već sloboda govora.
Magyar je istaknuo da je, ipak, bez obzira na to, zbog Mađara koji žive u Srbiji, za Budimpeštu veoma važno da odnosi između Srbije i Mađarske, koji se trenutačno mogu smatrati dobrim, takvi i ostanu, i da ne ovise od pojedinaca.
»Smatram da je to u interesu i aktualnog srpskog rukovodstva i Mađara koji žive u Srbiji, kao što je i naš interes. Ja sam otvoren za suradnju, bez obzira na to što, vjerojatno, u mnogim stvarima mislimo drugačije o svijetu nego predsjednik Vučić ili srpsko rukovodstvo. Ipak, prijateljstvo naših naroda i postojeći dobri odnosi veoma su nam važni. Mogu reći da se nećemo miješati u unutarnje stvari drugih država. I sam vidim kakvi su prosvjedi i kako se vlasti odnose prema njima«, rekao je Magyar.
Primijetio je i da, »slično kao i u Mađarskoj i u Srbiji su neovisni mediji u veoma teškoj situaciji«.
Ipak, predsjednik Vučić vjeruje da će projekti s Mađarskom, poput izgradnje plinovoda, ostati i opstati i rekao kako je važna vijest da su razgovarali s predstavnikom MOL-a i da oni očekuju uskoro potpisivanje šerholder sporazuma sa Srbijom.
»Naravno, to nije lako potpisati, jer oni tu imaju neke teške uvjete, mi neke teške uvjete za njih. U svakom slučaju, naši se tiču rada rafinerije i činjenice da ne možemo dobiti više obveza nego što smo ih imali u odnosu s Rusima. Dakle, oni imaju neke svoje zahtjeve, ali vjerujem da ćemo naći kompromisno rješenje i to riješiti«, rekao je Vučić.
»Opredjeljenje MOL-a je, to vam je posljednja vijest, da se nastave razgovori kako sa Srbijom tako i s ruskim partnerom, i da to onako kako smo razgovarali u prethodnom razdoblju završimo«, rekao je Vučić. Očekuje i nada se da će biti produžena licenca za rad NIS-a.
J. D.

Najave

7. svibnja - predstavljanje romana »Žig«

H. R. | 7. svibnja 2026.

POZIVNICA – Predstavljanje romana »Žig« u Subotici

30. 1. – 1. 6. Snimi kratki film mobitelom o materijalnoj kulturnoj baštini Hrvata u Srbiji

(ZKVH) | 1. lipnja 2026.

Zavod za kulturu vojvođanskih Hrvata raspisuje nagradni natječaj za učenike srednjih škola

SNIMI KRATKI FILM MOBITELOM O MATERIJALNOJ KULTURNOJ BAŠTINI HRVATA U SRBIJI 

Predstavite materijalnu kulturnu baštinu svoje sredine!

Natječaj traje od 30. siječnja 2026. do 1. lipnja 2026.