Arhiv tekstova Arhiv tekstova

Okvir za sivu sliku dolazećeg proljeća

Inflacija, tečaj dinara, pad DBP-a, rast nezaposlenosti, zamrzavanje plaća
Okvir za sivu sliku dolazećeg proljeća
 
Izlazak iz ekonomske recesije još se uvijek ne nazire, a predviđanja da će 2010. biti godina početka oporavka domaćeg gospodarstva padaju u vodu pod pritiskom prvih ovogodišnjih pokazatelja. Godina je počela inflacijom, i to 0,8 posto u siječnju u odnosu na prosinac prošle godine, a cijene na malo u siječnju ove godine veće su za 8 posto nego u istom mjesecu 2009. Društveni bruto proizvod i dalje je u padu, investicija nema, zaduženje raste i prema vani i unutar gospodarskog kruga, nezaposlenost pritišće, plaće u državnom sektoru su zamrznute, cijene komunalnih usluga rastu, a bezolovni benzin opet je preko 110 dinara po litri.
Uz sve to, novogodišnji pad vrijednosti domaće valute i gotovo dodirivanje psihološke granice od 100 dinara za 1 euro samo uokviruje sivu sliku kroz koju promatramo dolazak proljeća. 
Analitičari međunarodne bankarske grupacije UniCredit procjenjuju da će domaći bruto proizvod Srbije u 2010. i dalje imati pad, i to od 0,5 posto, da će inflacija i ove godine biti na razini očekivane (od 6 do 8 posto), ali i da će na kraju 2010. godine tečaj biti oko 100 dinara za euro. To ujedno znači i da se može očekivati rebalans državnog proračuna, jer je on rađen prema očekivanjima rasta domaćeg bruto proizvoda od 1,5 posto.
Kako pod teretom ovih brojki sastaviti kraj s krajem, e to pitanje analitičari i političari još nisu do kraja raspravili. Očigledno računaju na neiscprnu inventivnost građana.
Z. P.
 
Ivan Tadić, student iz Lemeša
Živimo s inflacijom i krizom 
otkako znam za sebe
 
Plašim se inflacije i ne bih volio da do nje dođe. Osobito ne bih volio da se vratimo u vremena kada se čekalo u redovima za određene namirnice, niti da se vratimo u vremena hiperinflacije početkom devedesetih godina. Živimo s inflacijom i krizom otkako znam za sebe. Službena vrijednost eura sada je 100 dinara, a kažu da je realno 150 dinara. Ni sada nije dobro, no ne bih želio da bude još gore.
 
Dragana  Čokić, profesorica iz Novog Sada
Ako nas ovo vodi u Europu,
 onda se nimalo ne radujem
 
Mislim da je inflacija već uveliko krenula i naravno da je se plašim, jer sve oko nas poskupljuje, a moja plaća je ista godinama. Doista se pitam kuda će nas to odvesti, a ako nas to vodi u Europu - ni malo se ne radujem.
 
Željka Karnaš, fizioterapeutkinja iz Novog Sada
Nemir i nervoza
 
Moj suprug i ja radimo i imamo normalna primanja, ali tim primanjima ne možemo poplaćati sve dažbine. Sva ova poskupljenja koja najavljuju i ona koja su već počela, veoma nam unose nervozu. Vrijednost eura raste, a mislim da je životni standard sve niži i da je potrošačka košara sve praznija. Takva situacija će se odraziti na sve segmente života i doista ne mislim da to vodi nečem dobrom.
 
Siniša Mandić, trgovac iz Novog Sada
Umjetno izazvana inflacija
 
Ne plašim se inflacije jer je ona bila za očekivati. Živio sam i radio u 90-im godinama i dobro se sjećam one rekordne inflacije. Smatram da je ova sadašnja situacija umjetno izazvana i nije ništa u odnosu na onu koju smo već preživjeli. Svakako, nije dobro ovo što se dešava s gospodarstvom i društvom i doista se plašim za daljnju budućnost. 
 
Dražen Štimac, student iz Vognja
Kad smo preživjeli ono, 
i ovo ćemo
 
Mislim da je najgore iza nas. Ne vjerujem da nam se mogu ponoviti dešavanja iz devedesetih, a kad smo to preživjeli - pregurat ćemo i ovu krizu.
 
Ivan Škrobot, student iz Rume
Ništa što se dešava 
nije novo
 
Ne razmišljam puno o tome, prije svega sam fokusiran na svoj studij, tako da ne pratim pretjerano ekonomska dešavanja u zemlji. Ekonomska kriza je kod nas otkad znam za sebe, tako da mi sve ovo što se događa u zemlji nije ništa novo.
 
Srećko Bošnjak, student iz Rume
Nadam se da će biti bolje
 
Iskreno, nije mi svejedno. Taman smo malo počeli stajati na nogama, kad eto, pogodi nas, pokraj svih naših, i ova svjetska ekonomska kriza. Nadam se da će se u ovoj godini situacija normalizirati i da ćemo opet krenuti naprijed. 
 
Ana i Damir Kujundžija, zaposleni u privatnom sektoru, iz Srijemske Mitrovice
Rate za kredit sve su nam veće
 
Zbog utjecaja inflacije primanja su nam na početku i na kraju godine realno niža. Suprug i ja radimo u privatnim tvrtkama gdje nam plaća nije povećana u posljednje dvije godine. Otplaćujemo kredit za auto, rata je fiksna u eurima, ali plaćamo u dinarskoj protuvrijednosti pa je svaki mjesec sve veća. Kretanje tečaja neminovno utječe na cijene uvoznih proizvoda, pa je i kupovna moć sve niža.
 
Marko Žagar, zaposlenik u državnoj tvrtki, iz Srijemske Mitrovice
Svjetska kriza Srbiju pogađa 
više nego druge zemlje
 
Smatram da ekonomska kriza koja je pogodila svijet posebice utječe na stanje u Srbiji, gdje su primanja i inače mala. Radim u državnoj tvrtki gdje su plaće zamrznute do daljnjeg. Prošle sam godine morao iz određenih razloga podići kredit, čija je otplata vezana za euro. Inflacija me plaši zato što bi podigla cijene proizvoda potrebnih za život, kao što bi podigla i vrijednost eura u odnosu na dinar, što bi sve dovelo do daljnjeg pogoršanja i ovako teške ekonomske situacije i dodatnog pada životnog standarda.
 
Anketu proveli: Zlatko Gorjanac, Ankica Jukić-Mandić, 
Nikola Jurca i Dario Španović
  • Ministarstvo regionalnog razova i fonfova EU Repub
  • Jooble
  • Hrvatsko Nacionalno Vijeće
  • Zavod za kulturu vojvođanskih Hrvata
  • RS APV Pokrainska Vlada
  • DUZHIRH
  • Hrvatska Matica Iseljenika