19.02.2010
Poticaji za nova radna mjesta
Prema završnom izvješću subotičke Službe za zapoš-ljavanje prošle je godine broj uposlenika u Subotici bio manji za 4000 u odnosu na prethodnu godinu, odnosno broj ponuđenih radnih mjesta bio je manji za više od 30 posto. Stoga su programi zapošljavanja, kroz koje je prošle godine posao našlo oko 1700 osoba, ipak dijelom uspjeli stabilizirati prilike na tržištu rada, ocjenjuje direktor subotičke filijale Nacionalne službe za zapošljavanje Zlatko Panić.
»Vrlo smo dobro svjesni postojećih gospodarskih okolnosti, kretanja u gospodarstvu Sjevenobačkog okruga, pa i Subotice, koja su daleko od povoljnih«, kaže Panić. »Prošle godine na teritoriju Subotice nije bilo doslovce niti jedne investicije. Dakako, prilike će se najvećim dijelom stabilizirati u onom trenutku kada se budu realizirali kapitalni projekti – Master plan i izgradnja Banje Palić, razvoj industrijskih parkova, izgradnja koridora 10 i obilaznice oko Subotice, koji će otvoriti prostor za neke druge, nadam se i industrijske sadržaje. Do sada, u postojećim okolnostima i s postojećom razinom gospodarskog razvoja i ekonomskih dešavanja u gradu i Sjevernobačkom okrugu jedini izlaz predstavljaju mjere koje upravo mi realiziramo.«
Financiranje volonterske prakse i pripravničkog staža
Ove je godine program pripravnika, za koji je natječaj otvoren do 31. ožujka, nešto drugačiji i temelji se na iskustvima iz 2008. i nastojanju da osobe koje prvi put zasnuju radni odnos i steknu novo iskustvo kao pripravnici, ostanu u dužem radnom odnosu. Tako će, prema uvjetima natječaja koje je raspisalo Ministarstvo ekonomije i regionalnog razvoja, pripravnici prva tri mjeseca volontirati, nakon toga ih poslodavci angažiraju kao pripravnike u trajanju od 12 mjeseci i u obvezi su ih zadržati u radnom odnosu još 12 mjeseci. Nacionalna služba financirat će volontersku praksu i pripravnički staž.
Prošle srijede objavljeno je još nekoliko natječaja – za javne radove, program otvaranja novih radnih mjesta, programe samozapošljavanja, te programe novog i samozapošljavanja osoba romske nacionalnosti. Kada je riječ o javnim radovima uvjeti natječaja su gotovo isti kao i prošle godine, međutim, kod programa novog zapošljavanja ima izmjena. Novac ove godine ovisi o teritorijalnoj razvijenosti i kreće se od 80 tisuća do 160 tisuća dinara po novootvorenom radnom mjestu.
»Poslodavci koji otvore novo radno mjesto na teritoriju Subotice i Bačke Topole dobit će 80 tisuća dinara, a za teritorij Malog Iđoša subvencija iznosi 130 tisuća dinara, jer ova općina spada u red nerazvijenih. Također, postoje i ograničenja, pa tako poslodavci koji obavljaju djelatnosti: trgovine, financijskog posredovanja, mjenjačkih usluga, igara na sreću i taksi prijevoza ne mogu dobiti subvenciju na ovoj osnovi«, objašnjava Panić.
Programi pokretanja vlastitog biznisa
Kod programa samozapošljavanja financijski poticaji za one koji se opredijele za pokretanje vlastitog biznisa, a na evidenciji su Službe, iznose 160 tisuća dinara. Pri tomu, kao i kod programa novog zapošljavanja, subvencije se ne mogu ostvariti za trgovinu, igre na sreću, mjenjačke usluge i financijsko posredovanje. Korisnik ove vrste subvencije u obvezi je voditi djelatnost najmanje 12 mjeseci, a ne 24 mjeseca – kako je to bilo prošle godine. Otvorena su i dva programa zapošljavanja osoba romske nacionalnosti od kojih je jedan namijenjen poslodavcima koji zapošljavaju nezaposlene Rome prijavljene na evidenciji Službe za zapošljavanje i time ostvaruju pravo na jednokratnu stimulaciju od 160 tisuća po osobi. Program samozapošljavanja namijenjen je osobama romske nacionalnosti koje će otvoriti vlastiti biznis, a poticajna sredstva također iznose 160 tisuća dinara. U oba ova programa poticajna sredstva se mogu ostvariti u području trgovinske djelatnosti, ali ne za mjenjačnice, igre na sreću i taksi prijevoz.
Kroz navedene programe očekuje se zapošljavanje oko 250 pripravnika, subvencije za samozapošljavanje, odnosno pokretanje vlastitog biznisa predviđene su za 45 osoba, a za otvaranje novih radnih mjesta na raspolaganju je 50 milijuna dinara.
S. Mamužić