Arhiv tekstova Arhiv tekstova

KRONOLOGIJA OD 13. DO 19. VELJAČE

13. veljače 1759.
 
Izaslanstvo varoši Sveta Marija (Szent Mária, Subotica), u sastavu: Tomo Rudić, Josip Vizin, Petar Josić i Josip Mamužić, u Gödöllöu je kod predsjednika  Kraljevske komore Ugarske, Antuna Grašalkovića, ishodilo reviziju spora našeg grada sa Bačkom županijom, te za četiri tisuće forinata godišnje otkupili prava na ubiranje gradskih dažbina u naturi.
 
13. veljače 1891.
 
Rođen je Mate Vuković Matko, sindikalni i partijski aktivist, vođa velikog štrajka poljodjelskih radnika 1936. godine, sudionik ilegalnog NOP-a u jesen 1941. Nakon višemjesečne torture, na smrt je pretučen u zloglasnom fašističkom istražnom zatvoru »Žuta kuća« 31. listopada 1941. Istražitelju nije htio reći – ni svoje ime!
 
13. veljače 2005.
 
Umro je Antun Vojnić Purčar, suradnik ljevičarskih listova i časopisa, novinar, fotograf, odvjetnik. Od 1945. do 1948. je glavni i odgovorni urednik »Hrvatske riječi«, prvih poslijeratnih, prvo, dnevnih, a potom tjednih novina. Napisao je knjižicu »Oslobođenje Subotice«, koja je odmah po izlasku zabranjena. Smijenjen je s dužnosti 1948. godine, tijekom prve veće čistke u zemlji uvjetovane političkim sukobom između KPJ i Ureda za informacije (Informbiroa, točnije Kominforma) – savjetodavnog organa komunističkih partija Francuske, Italije, Poljske, SSSR-a, Mađarske i Jugoslavije, utemeljenog 1947. sa sjedištem u Beogradu. 
 
14. veljače 1753.
 
Na temelju potvrda Turopoljske županije u Bačkoj županiji je proglašeno plemstvo Stjepana i Franje Volarića.
 
14. veljače 1890.
 
Rođen je Josip Vuković Đido, pjesnik, publicist, političar, čelnik subotičke organizacije Hrvatske seljačke stranke između dva rata i zastupnik u pojedinim predstavničkim tijelima. Uz borbene, rodoljubne i domoljubne pjesme, pisao je i satiru. Prve stihove objavio je u »Nevenu« Mije Mandića. Umro je 4. ožujka 1951. godine.
 
14. veljače 1912.
 
U Spiškoj Suboti u Slovačkoj rođen je Tibor Sekelj, pisac, publicist, prevoditelj, svjetski putnik, istraživač, govorio je i pisao na devet, a razumio je dvadeset i šest jezika. Bio je magistar muzeologije, ravnatelj subotičkog Gradskog muzeja (1972.-1976.), više desetljeća visoki dužnosnik Međunarodnog esperanto pokreta. Objavljeno mu je tridesetak djela na svim važnijim svjetskim jezicima.
 
15. veljače 1776.
 
Na temelju potvrda Zagrebačke županije, potomci stare plemićke obitelji, Jure i Matija Orčić, tada žitelji Subotice, proglašeni su plemićima. Njihovi potomci žive pretežito u Đurđinu, Subotici, Zagrebu i drugdje.
 
15. veljače 1933.
 
Tih dana se pojavio prvi broj omladinskog časopisa za književnost i kulturu »Bunjevačko kolo«. Tijekom svog kratkog, trogodišnjeg izlaženja odigrao je značajnu ulogu u razvijanju umjetnosti lijepe riječi u nas. Afirmirao je cijeli niz mladih, darovitih hrvatskih i drugih spisatelja, likovnih umjetnika i kulturnih djelatnika. Uređivali su ga Balint Vujkov, Blaško Vojnić Hajduk i Marko Peić. Izdavači su bili: Albe Rudinski, Julije Tumbas i dr. Lazar Matijević.
 
16. veljače 1939.
 
Rođen je Petko Vojnić Purčar, profesor, književnik, sineast, autor više od dvadesetak djela različitog žanra. Dobitnik je nekoliko prestižnih priznanja: »Ninove nagrade za roma 1977., »Oktobarske nagrade Novog Sada«, a nedavno mu je predsjednik RH Stjepan Mesić uručio odlikovanja Reda Danice Hrvatske s likom Marka Marulića. Isto odličje dobila je i njegova supruga, književnica i sveučilišna profesorica u mirovini dr. Jasna Melvinger.
 
16. veljače 1963.
 
Umro je dr. Mijo Mirković (Mate Balota), sveučilišni profesor, književnik, akademik. Karijeru je započeo u Subotici između dva rata na Pravnom fakultetu (1928.-1941.), a potom nastavio u Beogradu i Zagrebu. Objavio je niz značajnih radova ekonomskog karaktera, ali i nekoliko poetskih i proznih djela. Rođen je 22. rujna 1898.
 
17. veljače 1913.
 
Rođen je Matiša Zvekanović istaknuti duhovnik, biskup Subotičke biskupije. Poslije mature okončao je studij teologije u Sarajevu, a nakon što je zaređen župnik je u Đurđinu, Aleksandrovu, Bačkom Monoštoru i Subotici. Za biskupa je posvećen 25. veljače 1956., a za rezidencijalnog biskupa 8. veljače 1966. Umro je 24. travnja 1991.
 
17. veljače 1936.
 
Rođen je Josip Stantić, financijski ekspert, glazbenik, skladatelj, etnomuzikolog. Poslije Ekonomskog fakulteta, uz rad magistrira 1977., a 1983. doktorira s tezom: »Plansko upravljanje financijama u složenim sistemima«. Obnašao je više odgovornih dužnosti od kojih izdvajamo mjesto ravnatelja Zavoda za ekonomiku i gospodarski razvoj. Potom je viši znanstveni suradnik Ekonomskog fakulteta, a od 1977. do umirovljenja 1994. pomoćnik generalnog direktora »Agrosa« za financije, računovodstvo i informatiku. Bio je učenik, suradnik i sljedbenik Pere Tumbas Haje, s kojim je objavio zbirku skladbi pod naslovom: »Noć na Paliću«. Autor je četrdesetak pjesama pisanih u duhu vojvođanske izvorne glazbe, osobito bunjevačke.
 
17. veljače 2003.
 
Objavljen je jubilarni 100. broj katoličkog mjesečnika »Zvonik«, čiji je prvi broj tiskan u jesen 1994. godine. Izdavač je bio ured Župe svetog Roka u Subotici.
 
18. veljače 1770.
 
Đaci subotičke Gramatikalne škole, pod redateljskom rukom profesora I. Kázméra izveli su igrokaz »Anastazije, car Istoka«. Potkraj školske godine prikazali su i igrokaz »Asirski kralj Šaharib«, a u rujnu »Mladost«. Autor ovih komada pisanih u dijaloškoj formi, vjerojatno je bio prof. Kázmér.
 
18. veljače 1895.
 
Rođen je Ivan Malagurski Tanar, nastavnik, prozaik, dramatik, kulturni djelatnik, prvi urednik časopisa »Klasje naših ravni«. Najzapaženije djelo mu je povijesni igrokaz »Tri stoljeća«, napisan u četiri čina, prikazan tijekom velike proslave 250.-te obljetnice od dolaska jedne grupe bunjevačkih Hrvata u Suboticu. Umro je 12. lipnja 1947. godine.
  • Ministarstvo regionalnog razova i fonfova EU Repub
  • Jooble
  • Hrvatsko Nacionalno Vijeće
  • Zavod za kulturu vojvođanskih Hrvata
  • RS APV Pokrainska Vlada
  • DUZHIRH
  • Hrvatska Matica Iseljenika