Arhiv tekstova Arhiv tekstova

KRONOLOGIJA OD 6. DO 12. VELJAČE

6. veljače 1946.
 
Rođen je József  Kasza, diplomirani ekonomist, gospodarstvenik, političar, bankar. Nakon stjecanja diplome nekoliko godina radi u poduzećima kao šef računovodstva. Dužnost predsjednika Skupštine općine Subotica, obavljao je dvanaestak godina. Utemeljitelj je i dugogodišnji predsjednik Saveza vojvođanskih Mađara. Zadnjih godina je na čelu subotičke filijale »Agrarne banke«.
 
6. veljače 1995.
 
Ágnes Heller, jedna od vodećih živih filozofkinja i estetičarki današnjice, održala je na subotičkom Otvorenom sveučilištu predavanje o temi: »Mnoga lica multikulturalizma«. Poslije predavanja Hellerova je sa subotičkim intelektualcima, spisateljima i političarima vodila živ i zanimljiv razgovor o položaju intelektualaca – danas.
 
6. veljače 2006.
 
U teškoj prometnoj nesreći, na magistralnom putu Subotica-Sombor, poginula su dvojica članova Pučke kasine 1878:  mr. Lazar Ivan Krmpotić, župnik u crkvi sv. Josipa Radnika u Đurđinu i Marin Dulić iz Đurđina. Lazar Ivan Krmpotić bio je plodan spisatelj, kulturni djelatnik, utemeljitelj nekoliko značajnih institucija i udruga. Organizator brojnih skupova o značajnim ličnostima i događajima; 23 godine uređivao je list »Bačko klasje«. Autor je dvije knjige o umjetnosti u tehnici slame, urednik zbornika o biskupu Ivanu Antunoviću i dr.
 
7. veljače 1904.
 
Na osnivačkoj skupštini Kružoka graditeljskih majstora i obrtnika za predsjednika je izabran glasoviti arhitekt Titus Mačković (1851.-1919.).
 
7. veljače 1945.
 
Usvojena je odluka o privremenoj ustrojbi i djelokrugu rada narodnooslobodilačkih odbora u Vojvodini, kao osnovnih nosilaca vlasti. Prema novoj administrativno-teritorijalnoj podjeli u sklop subotičkog okruga ušli su kotari Bačka Topola, Iđoš, Senta i Subotica.
 
7. veljače 1997.
 
Protumiloševićevski prosvjedi subotičkih studenata bivaju sve masovniji i češći, na njima sudjeluje od dvije do pet tisuća visokoškolaca, ali i drugih Subotičana - u znak solidarnosti priključuju im se čelnici Skupštine općine, brojnih udruga, radnici iz tvornica i građani.
 
8. veljače 1847.
 
Umro je Josip Sarić, javni djelatnik, gradski nadbilježnik, vijećnik i ravnatelj svih škola u gradu. Upornim zalaganjem uz 9 postojećih otvorio je još šest novih škola, četiri pučke i po jednu na hrvatskom (bunjevačkom) i srpsku školu. Sve ove škole imale su 15 razreda i 15 učitelja.
 
8. veljače 1923.
 
Livnica »Ferrum« oglasila je prodaju dionica za buduće akcionarsko društvo »Sever«. U prodaju je pušteno 10.000 dionica u nominalnoj vrijednosti od po 100 dinara.
 
8. veljače 1925.
 
Na parlamentarnim izborima u Subotici glasovao je 11.031 birač. Za narodne zastupnike u Skupštini Kraljevine Srba, Hrvata i Slovenaca izabrani su kandidati Radikalne stranke dr. Jovan Radonić i Marko Jurić. Sa liste Demokratske stranke najviše glasova su dobili: Milan Grol, ministar prosvjete i dr. Luka Plesković.
 
9. veljače 1747.
 
Zbog toga što su obili participirati u podmirenju javnih troškova, Gradsko je vijeće odlučilo da subotičkim plemićima, članovima Vijeća, zabrani sudjelovanje na sjednicama ovog najvišeg lokalnog samoupravnog tijela. Time je uvjetovano preseljenje više krupnih plemićkih obitelji u Lemeš.
 
7. veljače 1945.
 
Utemeljeno je Narodno sveučilište koje je kasnije djelovalo i u sklopu Saveza kulturno-prosvjetnih društava grada. Stanovito vrijeme ga je vodio književnik Matija Poljaković, a potkraj 1948. u SKPD je iz »Hrvatske riječi«, premješten i književnik Balint Vujkov.
 
10. veljače 1777.
 
Izaslanici varoši Sveta Marija (Szent Mária, Subotica), u Beču je austrijskoj carici uručena predstavka našeg grada. Pozivajući se na njegovu veličinu, broj stanovnika i zasluge stečene u ratovima protiv Osmanlija, vijećnici Petar Josić i Šime Perčić zamolili su caricu da našoj varoši podari status slobodnog kraljevskog grada.
 
10. veljače 1912.
 
Rođen je Mate Brčić Kostić, umirovljeni sveučilišni profesor, poznati javni i kulturni djelatnik. Doktorirao je iz matematičkih znanosti, da bi kasnije stekao i zvanje akademika. Predavao je na višim školama i fakultetima u Subotici, Novom Sadu, Sarajevu, te drugim sveučilišnim središtima u inozemstvu.
 
10. veljače 1946.
 
Na prvenstvu države u stolnom tenisu u Ljubljani, članovi ekipe subotičkog »Spartaka« osvojili su čak šest od deset mogućih prvih mjesta.
 
11. veljače 1789.
 
Vijećnik Bruno Skenderović izabran je za ravnatelja gradskih škola. Prvi čelnik na toj dužnosti bio je od 1773. do 1778. župnik dr. Stipan Ranić. Slijedio ga je Petar Josić, potom Tomo Rudić, Károly Kovács Lipót, te opet S. Ranić. Bruno Skenderović ravnateljsku dužnost obavljao je sve do smrti 3. siječnja 1812.
 
11. veljače 1861.
 
Poslije rasformiranja Srpske Vojvodine krajem 1860. te uspostavljanjem županije, i u Subotici počinje reorganizacija lokalne uprave i samouprave. Tim poslom rukovodi izaslani dvorski savjetnik Karlo Sučić, rođen u Subotici. U šatoru postavljenom na Pijačnom trgu, usred grada, Sučić je sproveo izborni postupak. Tom prigodom je za gradonačelnika izabran Ivan János Mukić, koji je dobio 1.182 glasa.
 
12. veljače 1828.
 
Svečanim činom posvećenja, polaganjem završnog kamena u zdanje i svetom misom, počelo je dvodnevno slavlje podizanja nove, po redu druge zgrade Gradske kuće. U predvečerje slavlja grad je blistao okupan prvom javnom dekorativnom rasvjetom. Najljepše je bio osvijetljen toranj Gradske kuće, u koji je postavljeno zvono, kasnije i sat, zatim Gimnazija, Plebanija, Kurija - na trgu su ukrug postavljene buktinje i nekoliko uljnih lampi.
 
12. veljače 2002.
 
Subotički pravnik mr. sc. Slaven Bačić, na Pravnom fakultetu u Osijeku obranio je doktorsku radnju »Povjerenstveni statuti slobodnih kraljevskih gradova Subotice, Sombora i Novog Sada«, s posebnim osvrtom na hrvatske slobodne kraljevske gradove.
  • Ministarstvo regionalnog razova i fonfova EU Repub
  • Jooble
  • Hrvatsko Nacionalno Vijeće
  • Zavod za kulturu vojvođanskih Hrvata
  • RS APV Pokrainska Vlada
  • DUZHIRH
  • Hrvatska Matica Iseljenika