12.02.2010
Svetac koji se usprotivio caru
Sveti Valentin – zaštitnik zaljubljenih
Svetac koji se usprotivio caru
O svetom Valentinu ne postoje pisani tragovi, pa se njegova povijest i legenda često prepričavaju na razne načine. Dan zaljubljenih ili Valentinovo dobilo je ime po biskupu Valentinu iz Ternija, koji je, po jednoj legendi, unatoč zabrani cara vjenčao dvoje zaljubljenih. Uz to im je poklonio cvijeće iz svog vrta. Dan njegova pogubljenja je 14. veljače.
Taj dan slavi se kao Dan zaljubljenih. Dok mu se neki raduju, drugi bi ga rado zaobišli. No, kako god bilo, taj dan nas samo podsjeća da iskažemo ljubav voljenoj osobi, što u svakodnevnom životu često zaboravimo. Iako bi za dvoje koji se vole svaki dan trebao biti »dan zaljubljenih«, mnogi samo toga dana znaju sjesti, popričati, posvetiti se jedno drugome.
U novije vrijeme toga dana zaljubljeni jedni druge i darivaju, što često postaje problem. Što kupiti? Često su sitnice ljepše od skupocjenih darova. Nije potrebno kupovati skupocjene darove, jer svima je dobro poznato da se ljubav ne kupuje. Ako nemate volje za darivanje i primanje darova, onda to i ne činite, jer Valentinovo je dan koji se slavi srcem.
Zanimljivo je da početak obilježavanja današnjeg Valentinova potječe daleko u povijest, u vrijeme staroga Rima. Tada je kršćanstvo bila mlada religija, a na vlasti je bio car Klaudije II.
Car je zabranio ženidbu i zaruke vojnicima kako bi spriječio njihovu želju za ostankom kod kuće, umjesto odlaska u rat. U to doba živio je i svećenik Valentin. Svećenstvo je moralo poštovati odluku, no Valentin je ipak ostao pri svojim životnim ciljevima i potajno vjenčavao one vojnike koji su to htjeli. Nedugo nakon smrti narod je Valentina proglasio svecem, pa tako danas i mi u modernom vremenu slavimo Valentinovo – Dan zaljubljenih.