Arhiv tekstova Arhiv tekstova

Zaljuljana vladajuća koalicija

Skupština Srbije usvojila je u ponedjeljak Zakon o proračunu za 2010. godinu kojim su predviđeni prihodi od 656 milijardi dinara i rashodi od 763 milijarde dinara, pa će tako deficit iznositi 107 milijardi dinara. I u idućoj godini bit će zamrznute plaće proračunskih korisnika i mirovine, ograničen je maksimalan broj zaposlenika u državnim tijelima, a u proračunske rashode su uračunate otpremnine za one koji će ostati bez posla. Proračunom nije planirano povećanje prihoda na osnovi povećanja poreznih stopa, ali je zadržan porez na impulse u mobilnoj telefoniji.
Tri dana ranije Skupština Vojvodine usvojila je pokrajinski proračun za 2010. u iznosu od 56,45 milijardi dinara, u koji su uključena i neutrošena sredstva iz ranijih godina od 10,4 milijarde dinara
 
Slijede razgovori
 
Usvajanje proračuna, i republičkog i pokrajinskog, izazvalo je, međutim, poremećaj odnosa u vladajućoj većini, jer su i u Beogradu i u Novom Sadu protiv glasovali zastupnici Saveza vojvođanskih Mađara odnosno Mađarske koalicije, pa beogradski mediji već najavljuju tihu rekonstrukciju vladajuće većine. Blic tako piše, pozivajući se na neimenovani izvor iz vrha Demokratske stranke, kako je ta stranka spremna poslati poruku da više ne računa na SVM. Isti izvor navodi kako je »SVM pregovarao s Tomislavom Nikolićem o izlasku na sljedeće izbore i da je dogovor da nastupe zajedno, a da je odluka SVM-a dio tog dogovora«.
»Zbog toga ćemo preispitati vlast u Subotici jer tamo imamo većinu i bez SVM-a, a isto je i na pokrajinskoj razini. Sljedećih dana bit će još razgovora sa SVM-om«, kaže sugovornik Blica. 
Istovremeno, SVM sebe i dalje vidi kao dio vladajuće koalicije bez obzira što su četiri zastupnika te stranke glasovala protiv prijedloga državnog proračuna za 2010. godinu.  Zastupnik SVM-a Bálint Pásztor tvrdi kako se u vladajućoj većini neće ništa promijeniti zbog činjenice da SVM nije podržao proračun, kao i da je SVM pouzdan partner DS-u i drugima u vladajućoj koaliciji. 
Ministar zaštite životnog okoliša i prostornog planiranja Oliver Dulić izrazio je žaljenje zbog toga što je SVM glasovao protiv proračuna Srbije i najavio razgovor vladajuće koalicije s tom strankom. »Nama je najvažnija politička stabilnost u zemlji i zbog toga ćemo zbog ovog događaja, koji nam doista nije mio, uskoro porazgovarati s predstavnicima te stranke«, rekao je Dulić. 
Lider SVM-a István Pástor u razgovoru za Blic obrazložio je zašto zastupnici SVM-a nisu glasovali za prijedlog proračuna Vojvodine za 2010. godinu, čiji je predlagač bila Vlada Vojvodine čiji je on potpredsjednik, a i za proračun Srbije. 
»Pokrajinski proračun ne omogućava realizaciju ustavne obveze da se od ustavnog minimuma od 7 posto tri sedmine usmjeri u kapitalne projekte i što je tendencija rasta transfernih sredstava u pokrajinskom proračunu u posljednje tri godine zabrinjavajuća. Iz istih razloga republički zastupnici SVM-a nisu podržali ni državni proračun, jer on predstavlja potcjenjivanje pokrajinskog proračuna od Vlade Srbije, posebice zbog toga što u predloženom republičkom proračunu za sljedeću godinu nije ugrađena obećana norma da se dodatnih 40 posto od privatizacije NIS-a usmjeri u pokrajinsku kasu. Tražili smo u republičkom parlamentu da se ta obveza Vlade Srbije ispuni, budući da je ta norma bila sadržana u proračunu za 2009. godinu. Jedino tako bi se osiguralo da se tri sedmine pokrajinskog proračuna usmjere u kapitalna ulaganja. S obzirom da ništa od obećanog nije prihvaćeno, poštovali smo i poštovat ćemo Ustav Srbije, pa smo tako i glasovali.« 
 
Pokušaj maksimalne uštede
 
Prilikom usvajanja pokrajinskog proračuna, lider SVM-a István Pásztor je rekao kako je rasprava preuranjena, budući da Skupština Srbije (u tom momentu) još nije usvojila proračun Srbije za sljedeću godinu. Predsjednik SVM-a, koji je i potpredsjednik vojvođanske Vlade, zamjerio je koalicijskim partnerima što se proračunom ograničava realizacija projekata Fonda za kapitalna ulaganja, jer će 4 od ukupno 10 milijardi dinara morati biti izdvojeno za izgradnju Koridora 10, a ostatak sredstava značajno je opterećen potraživanjima izvođača. 
Pásztor je zamjerio i to što od ukupnog iznosa proračuna 31 milijardu dinara čine transferna sredstva, a svega 21 milijardu efektivna sredstva za financiranje svih ostalih funkcija pokrajine, što je za SVM neprihvatljivo, jer prema Ustavu Srbije tri sedmine proračuna mora biti opredijeljeno za kapitalna ulaganja, prenosi RT Vojvodina. 
Predsjednik Vlade Vojvodine Bojan Pajtić rekao je u ekspozeu kako će prioritetni ciljevi pri realizaciji proračuna biti kapitalna ulaganja i programi koji omogućuju otvaranje novih radnih mjesta i razvoj gospodarstva. Dodao je kako je na visinu proračuna opet utjecala globalna ekonomska kriza i da je projektiran restirktivno, ali da će se i pokraj toga pokrajina držati prioritetnih ciljeva. 
»Učinili smo sve da napravimo maksimalne uštede kako bismo ostvarili dva cilja, a to su programi potpore otvaranju novih radnih mjesta i projekti pokrajinskih fondova koji će objediniti svoje potencijale s Metals bankom, kao i financiranje investicija koje su preduvjet za razvoj gospodarstva«, rekao je Pajtić. 
Osim odluke o proračunu za 2010. godinu, Skupština Vojvodine je prihvatila i dopunu odluke o proračunu Vojvodine za 2009. godinu, koja se odnosi na prenesene nadležnosti s republike na pokrajinu, ali ne definira konačan iznos financija. 
H. R.
  • Ministarstvo regionalnog razova i fonfova EU Repub
  • Jooble
  • Hrvatsko Nacionalno Vijeće
  • Zavod za kulturu vojvođanskih Hrvata
  • RS APV Pokrainska Vlada
  • DUZHIRH
  • Hrvatska Matica Iseljenika