18.12.2009
Doprinos europskim naporima Srbije
Autonomna Pokrajina Vojvodina i službeno ima novi Statut. Ovaj najviši pravni akt pokrajine svečano je u ponedjeljak, 14. prosinca, proglasila Skupština Vojvodine, nakon što ga je prethodno odobrila i Narodna skupština Republike Srbije. Govoreći na svečanoj sjednici, pokrajinski je premijer Bojan Pajtić rekao kako Statut nije želja političke elite, nego građana Vojvodine.
»Mnogo je riječi izgovoreno u proteklih 13 mjeseci, a ja bih volio da poslije svega zapamtimo samo četiri: razvoj, integritet, mjera i odgovornost«, rekao je Pajtić. »Dokument koji danas proglašavamo služi razvoju Vojvodine, čuva integritet države Srbije, mjera je našeg međusobnog povjerenja u državi i simbol odgovornosti za državu. I drugačije neće biti.« Dodao je kako je na Europi da odluči kada će nas primiti, »a na nama je da Europu primimo već danas, da usvojimo njene principe ravnopravnosti građana, odgovornosti za rezultate i brisanja granica«.
Također je poručio kako su građani Vojvodine na svojoj koži osjetili da je centralizam odavno prevladan i da nam devedesetih ništa dobro nije donio. »Bilo je previše sumnji, podcjenjivanja i uvreda, a to građani Vojvodine ničim nisu zaslužili. Ako se neki stvarno plaše da ćemo mi otići od nas, takvi o svima nama ništa ne znaju«, rekao je Pajtić. »Čuli smo u posljednjim mjesecima dosta neistine o ovom dokumentu, apsurdne teze kako se ‘Srbi odvajaju od Srbije’ i besmislene priče da se ‘stvara država u državi’.«
Ubrzan i svestrani razvoj
Statut je nakon glasovanja zastupnika potpisao predsjednik Skupštine Vojvodine Sándor Egeresi, ujedno ocijenivši kako njegovo donošenje predstavlja pobjedu demokracije i potvrdu europskog puta Srbije.
»Statut je model ne samo za Srbiju nego i za Europu u unaprjeđenju prava građana Vojvodine, njihovog boljeg standarda, a sa Zakonom o utvrđivanju nadležnosti predstavlja preduvjet ekonomskog razvoja«, naveo je Egeresi. On je najavio i skoro donošenje zakona o svojini i zakona o financiranju pokrajine.
Svečana sjednica Skupštine Vojvodine prenošena je izravno, a po prvi put i izravno preko satelita.
S potrebnom dvotrećinskom većinom, 86 glasova za i 18 protiv, pokrajinski parlament usvojio je i Odluku o provođenju proglašenog Statuta AP Vojvodine. Kako je rekao pokrajinski tajnik za propise, upravu i nacionalne manjine Tamás Korhecz, riječ je o odluci koja u prijelaznom razdoblju od stupanja na snagu novog Statuta i njegove potpune primjene regulira drugačiji položaj i zadatke pokrajinskih tijela uprave. Rok za usklađivanje svih pokrajinskih akata sa Statutom je šest mjeseci.
Na svečanom proglašenju Statuta Vojvodine u Novom Sadu nije bilo niti jednog od najviših državnih dužnosnika Republike Srbije, ni predsjednika, ni premijera niti predsjednice parlamenta, no oni su pozdravili njegovo usvajanje i u njihovu izostanku s proglašenja ne treba tražiti skrivene razloge, tako bar smatra narodni zastupnik Bálint Pásztor.
»Ja se nadam da to nije nikakva poruka. Predsjednica Skupštine treba biti ovdje jer se priča o proračunu. Što se tiče predsjednika i premijera, ne znam imaju li opravdanja zašto nisu bili na svečanoj sjednici, ali za mene to nije suštinsko pitanje«, rekao je Pásztor za B92.
Predsjednik Republike Boris Tadić pozdravio je proglašenje Statuta dodavši kako »sve odluke, i svi akti, i svi zakoni, i sve što se donosi, mora biti, prije svega, postavljeno u svrhu očuvanja integriteta naše zemlje«. Predsjednica Skupštine Slavica Đukić-Dejanović poslala je telegram objašnjavajući kako je spriječena doći na proglašenje.
»Nadam se da će dosljedna primjena Statuta Vojvodine dati mogućnost regionalizaciji, decentralizaciji i razvoju pokrajine i samim tim i Srbije«, navela je ona u telegramu.
Odluku o svečanom proglašenju Statuta Vojvodine pozdravili su i pojedini europski dužnosnici, među njima i izvjestitelj Europskog parlamenta za Srbiju Jelko Kacin, koji je rekao kako se tim činom Srbija decentralizira na način koji je primjeren današnjim europskim standardima i potrebama ubrzanog i svestranog razvoja.
»Usvajanje i ostvarivanje Statuta Vojvodine dragocjeni su doprinosi europskim naporima Srbije i jasna poruka o pravcima potrebnim za daljnje reforme i njihovo ostvarivanje svim ostalim državama i regijama zapadnog Balkana«, rekao je Kacin. Ujedno je proglašavanje Statuta Vojvodine pozdravio i kao »simboličko, konačno odmicanje od nekadašnjih etatističkih težnji, koje su morale biti nadvladane u korist europske budućnosti Srbije i područja zapadnog Balkana«.
Kompromis dviju koncepcija
Oporba je bila protiv usvajanja Statuta. DSS je sve vrijeme tvrdio kako taj akt vodi razbijanju Srbije, dok drugi dio oporbe nije želio sudjelovati u svečanom dijelu rada Skupštine. Naprednjaci su napustili dvoranu prije početka sjednice, a radikali nisu niti došli.
Pokrajinska skuština usvojila je prijedlog Statuta još 14. listopada prošle godine, ali je trebalo proći više od godinu dana kako bi tekst dospio na dnevni red Skupštine Srbije radi davanja suglasnosti. Republički parlament ga je potvrdio 30. studenoga zajedno sa Zakonom o utvrđivanju nadležnosti Vojvodine.
Prethodni najviši pravni akt pokrajine donesen je prije nepuna dva desetljeća na valovima »antibirokratske revolucije« Slobodana Miloševića. Tada je autonomija Vojvodine svedena na formalnost.
Novi Statut Vojvodine rezultat je kompromisa dviju koncepcija razvoja Srbije, centralističke i regionalističke. Predstavnici i jednog i drugog koncepta konačni su tekst akta najčešće ocjenjivali kao maksimum mogućeg, svatko iz svog kuta. U odnosu na dosadašnji, napredniji je i osigurava veći stupanj autonomnosti. Ustavom Republike Srbije određeno je i da Vojvodina dobije nazad 7 posto iznosa državnog proračuna Srbije, što je puno više nego što je to bilo ranije, no i dalje se čeka donošenje zakona koji će precizno regulirati financiranje pokrajine. Sve vrijeme debate o utvrđivanju teksta novog Statuta Vojvodine gorljivi autonomaši naglašavali su kako Vojvodina čini 27 posto stanovništva Srbije, 30 posto teritorija, te da se iz ove pokrajine državni proračun puni 35 do 55 posto, pa je ustavnih 7 posto malo.