Arhiv tekstova Arhiv tekstova

Svjedodžba o jednom trenutku novinarske profesije

U Skupštini AP Vojvodine predstavljena je publikacija pod naslovom »Sloboda izražavanja i ljudska prava novinara u Vojvodini«, nastala kao rezultat istraživanja provedenog koncem 2007. i početkom 2008. godine. To su istraživanje inicirali Pokrajinski ombudsman i Odjel za medijske studije Filozofskog fakulteta u Novom Sadu.
U pozdravnoj riječi na tribini koja je 25. siječnja upriličena u povodu predstavljanja publikacije, pokrajinski ombudsman dr. Dejan Janča  rekao je kako je ovo istraživanje veoma ozbiljno i vrlo duboko, ali da se, na žalost, situacija do danas nije bitno promijenila kada je ova profesija u pitanju. 
»Uloga novinara je velika i zaslužuje pozornost. Zbog dobre suradnje s medijima i jesmo pokrenuli ovo istraživanje i ono je danas na uvidu javnosti zahvaljujući studentima Odjela za medijske studije i misiji OESS-a koja je podržala ovu publikaciju«, rekao je Janča.
Nazočnima na predstavljanju obratili su se i autori tekstova koje publikacija sadrži a koji su uporište našli upravo u samom istraživanju. Šefica Odjela za medijske studije Filozofskog fakulteta u Novom Sadu, prof. dr. Dubravka Valić-Nedeljković, rekla je kako je publikacija svjedodžba o jednom trenutku novinarske profesije u Vojvodini, ali da su tendencije i podaci uočeni u ovom istraživanju sigurno dio i današnje novinarske svakodnevice, a ne samo njene prošlosti. Po njezinim riječima ovo je istraživanje donijelo puno iskustva studentima žurnalistike i utjecalo na to da se deset stereotipa o ovoj profesiji neki način poništi ili ukaže da se neke stvari ipak ne shvaćaju onako kako se to misli.
Privatizacija medija u Vojvodini i informiranje na jezicima nacionalnih zajednica, dva su pitanja o kojimja govorila novinarka Radija Slobodna Europa Žužana Serenčeš. 
  »Ovo istraživanje pokazuje kako kod novinara postoji velika razuđenost i rasutost u odgovorima, kada je riječ o privatizaciji medija. To je vjerojatno proizvod njihove neobaviještenosti o čitavom procesu, ali svakako postoji visoka svijest o potrebi postojanja modela za informiranje na jezicima nacionalnih zajednica«, rekla je Žužana Serenčeš.
  Prof. dr. Petar Teofilović s Fakulteta za pravne poslovne studije govorio je o tome kako su se kroz povijest pomicale granice slobode zahvaljujući razvoju medija i da su izvor informacija i mogućnost da se dođe do njih – dva bitna elementa profesije.
Doprinos tribini dao je i Dinko Gruhonjić, stručni saradnik na Odjelu za medijske studije, predsjednik NDNV-a i šef dopisništva agencije Beta za Vojvodinu, govoreći o slobodi izražavanja u novinarstvu, te Danica Todorov, zamjenica pokrajinskog ombudsmana za ravnopravnost spolova, koja je govorila o prisustvu žena u medijiima.
Ankica Jukić-Mandić
  • Ministarstvo regionalnog razova i fonfova EU Repub
  • Jooble
  • Hrvatsko Nacionalno Vijeće
  • Zavod za kulturu vojvođanskih Hrvata
  • RS APV Pokrainska Vlada
  • DUZHIRH
  • Hrvatska Matica Iseljenika