Arhiv tekstova Arhiv tekstova

Užitak bez kojeg se ne može zamisliti dan

Ispijanje kave u današnje vrijeme mnogima predstavlja užitak bez kojeg jednostavno ne mogu zamisliti dan, a mnogi ne mogu niti otvoriti oči bez tog crnog napitka. 
Kava kao napitak obično se služi topla i spravlja se od prženih i mljevenih sjemenki koje rastu na stabljici biljke kave. Ovo piće sve je popularnije zbog raznih okusa i svakodnevnih noviteta koji privlače sve više potrošača. Biljka kave potječe iz Etiopije, a naziv »caffa« napitak je dobio po pokrajini u kojoj su najviše pravili »čaj« od prženog zrna. Prvobitna namjena bila je u djelovanju kofeina. Najveći proizvođač kave na svijetu je Brazil. Računa se da u Hrvatskoj, kao i u Srbiji, više od 50 posto stanovništva redovito pije kavu.
 
Što misle liječnici?
 
Liječnici savjetuju da dan nikada ne započinjete kavom, već doručkom. Time ćete izbjeći probleme sa želucem. No, slažu se da kava ima i svoje dobre strane. Tri do četiri kave dnevno dobre su za srce. Pri tome je važno znati, kada je riječ o espresso kavi, prethodna tvrdnja odnosi se samo na kratku kavu. Produžena, navodno zbog dodatka vode iz aparata, sadrži više štetnih sastojaka. Iako stručnjaci nisu usuglašeni – donosi li kava više koristi ili više štete, mahom se slažu da tu tako nam dragu crnu tekućinu ne bi trebalo konzumirati više od tri puta dnevno. 
 
Lijek ili prevencija nekih bolesti? 
 
Prema nekim istraživanjima, kava navodno smanjuje rizik od dijabetesa tipa dva. U pojedinim se istraživanjima svakodnevno pijenje kave povezuje sa smanjenim rizikom od Parkinsonove bolesti, karcinoma jetre, bolesti žuči… Osobama s niskim krvnim tlakom poznati su blagotvorni učinci kave, no, zasad sve to nije dovoljno da bi vam liječnik kao terapiju prepisao »dva dupla espressa ujutro i dva navečer prije spavanja«. Bolesti se i dalje liječe ljekovima, a o uživanju ili ne uživanju u kavi odlučujete sami. Ipak, ne pretjerujte u količinama. 
Kava ima snažan učinak na mozak, pospješuje izmjenu tvari u organizmu, pojačava snagu i rad srca, poboljšava krvotok u srcu, podiže krvni tlak, povećava količinu šećera u krvi i njegovu potrošnju, djeluje diuretski, može potaknuti na pražnjenje crijeva ili čak izazvati proljev. Neumjerene količine mogu izazvati poremećaje srčanog ritma, pojačati lučenje želučane kiseline i tako može izazvati žgaravicu i naškoditi. Glavni sastojak kave, kofein, u prevelikim količinama može voditi trovanju organizma, a prvi znaci su: glavobolja, drhtanje ruku, nesanica, suha usta, smušenost. 
 
Vrste kave i načini pripreme
 
Vjerovali ili ne, ali danas u svijetu postoji preko 100 vrsta spravljanja kave. Neki od neizostavnih napitaka su svakako čuvena turska kava, espresso kava, irish coffee (irska kava), kapućino, ice coffe (ledena kava), moccachino, caffe latte, bijela kava, frapuccino. Pokraj neprevaziđene turske kave, danas visoko mjesto na ljestvici najpoželjnijih kava zauzima espresso kava, kao i ness kafa, koja svojim jednostavnim načinom pripreme omogućuje korisnicima konzumiranje na raznim mjestima. 
I običnu kavu možemo pretvoriti ne samo u užitak za usta, nego i u užitak za oči. Uz malo mašte i spretnih ruku, nevjerojatno što sve možemo napraviti od obične kave ili kapućina i tako još više uljepšati ispijanje ovog napitka. Za pripremanje ovih pravih remek djela potrebno vam je: kava, mlijeko, šlag ili slatko vrhnje, tekuća čokolada, drveni štapić ili jednostavno čačkalica i naravno mašta. Ovoga puta donosimo nekoliko zanimljivih detalja, koje možete i sami primjenjivati, te razveseliti i oraspoložiti svoje bližnje. 
  • Ministarstvo regionalnog razova i fonfova EU Repub
  • Jooble
  • Hrvatsko Nacionalno Vijeće
  • Zavod za kulturu vojvođanskih Hrvata
  • RS APV Pokrainska Vlada
  • DUZHIRH
  • Hrvatska Matica Iseljenika