22.01.2010
Ostvarenje povijesnih težnji
Republika Hrvatska obilježila je 18. obljetnicu međunarodnog priznanja, prisjećajući se 15. siječnja 1992. kada je njezinu neovisnost priznalo 12 tadašnjih članica Europske zajednice, datuma koji se smatra jednim od najvažnijih događaja u hrvatskoj povijesti. Priznanje Hrvatske dogodilo se u trenutku kada je gotovo trećina zemlje bila pod okupacijom jugoslavenske vojske i srpskih paravojnih postrojba, u jeku Domovinskog rata. Hrvatska je na svoje granice, u kojima je međunarodno priznata, izašla tek nakon šest godina, nakon završetka mirne reintegracije istočne Slavonije i Podunavlja. Primanjem u Ujedinjene narode 22. svibnja 1992. Hrvatska je definitivno postala jednakopravnom članicom međunarodne zajednice.
Izabrani predjsednik Republike o Ivo Josipović uputio je 15. siječnja građanima Hrvatske čestitku u povodu 18. obljetnice međunarodnog priznanja Republike Hrvatske, prenosi Hina. U čestitki se ističe kako su vladavina prava, gospodarski razvoj, kulturni napredak, rast standarda i blagostanje, hrvatski prioriteti, a put u Europsku Uniju jedini put istinske afirmacije moderne hrvatske države na međunarodnom planu kao zrele demokratske zemlje.
»15. siječnja 1992. godine zajednica europskih naroda dala je svoj puni legitimitet težnji, odluci i pravu hrvatskog naroda za samostalnošću, te time definitivno ucrtala našu suverenost na kartu suvremenog svijeta. Na današnji dan 12 članica Europske zajednice, kojima su se pridružile Austrija, Bugarska, Kanada, Mađarska, Malta, Norveška, Poljska i Švicarska zauzele su jedinstven stav i priznale pravo Hrvatske na samostalnost. Island, Njemačka i Vatikan svoj su veliki doprinos Hrvatskoj, njenim priznanjem kao nezavisne i slobodne zemlje, dale nekoliko dana ranije.
Ovim velikim događajem ostvarene su povijesne težnje, a hrabrošću hrvatskih branitelja san o slobodi postao je stvarnost. Kao priznata, ravnopravna članica međunarodne zajednice naroda, Hrvatska ispisuje prve stranice svoje moderne povijesti koju temelji na demokratskim načelima ravnopravnosti, slobode i prava. Na tim načelima izgradila je svoju državotvornost, a na istim, danas na pragu europskih integracija, treba ustrajati još jače i čvršće«, kaže se među ostalim u poruci Ive Josipovića koju prenosi Ured novoizabranog predsjednika.
Bećarski križ, najstarije i prvo vukovarsko kameno raspelo iz 1805., uništeno u Domovinskom ratu i prije dva mjeseca ponovno postavljeno na Trgu hrvatskih branitelja, na kojem se nalazilo i prije Domovinskog rata, blagoslovljeno je prošloga petka, na 18. obljetnicu međunarodnog priznanja Hrvatske. Blagoslovu je uz brojne Vukovarce nazočila i predsjednica vlade Jadranka Kosor s ministrima Petrom Čobankovićem, Tomislavom Ivićem, Božom Biškupićem i Božidarom Pan-kretićem, te potpredsjednik Hrvatskog sabora Vladimir Šeks. Blagoslovivši Bećarski križ, vukovarski županik fra Ivica Jagodić pozvao je Vukovarce da se svaki put kad prođu pokraj križa, sjete Krista koji je svojom krvlju uklonio svaku podijeljenost i od različitih naroda načinio jedan, Božji narod.
H. R.