22.01.2010
Vijesti
U prodaji zbirke zadataka za upis u srednju školu
Uskoro pred đacima i publikacije na hrvatskom jeziku
Zbirke zadataka iz srpskog (materinjeg) jezika i matematike za upis u srednje škole u prodaji su od ponedjeljka, 18. siječnja, po nepromijenjenoj cijeni od 340 dinara, objavio je ministar prosvjete Žarko Obradović. Otisnute su i također su u prodaji i zbrike zadataka na jezicima mađarske, albanske, rumunjske, rusinske i slovačke nacionale manjine, a ove će godine prvi put izaći i zbrike na hrvatskom jeziku. Prodaja zbirki na hrvatskom jeziku počet će ipak kasnije, jer Hrvatsko nacionalno vijeće treba dostaviti prijevod na hrvatski jezik, kako bi one krenule u tisak.
Publikacije će se moći kupiti u knjižarama Prosvetnog pregleda, Zavoda za udžbenike i nastavna sredstva, a i škole se mogu pretplatiti na zbirke. Priručnici za upis u srednju školu po sadržaju su isti kao i prošle godine, rekao je Obradović a prenosi Tanjug, i istaknuo kako će o sadržaju kvalifikacijskog ispita i o promjeni zadataka na samom testu biti odlučeno blagovremeno.
Ovo je posljednja godina u kojoj će đaci prilikom upisa u srednju školu polagati kvalifikacijski ispit, jer će već od sljedeće imati završni ispit, kako predviđa novi Zakon o osonovama sustava obrazovanja i odgoja.
Stanislava Stantić-Prćić, članica IO HNV-a zadužena za obrazovanje
Matematika u tisku,
hrvatski se priprema
Mnogi su roditelji već u ponedjeljak požurili kupiti zbirke kako bi im se djeca počela pripremati za prijamni ispit, a roditelje djece koja osnovnu školu pohađaju na hrvatskom jeziku zabrinula je informacija o kašnjenju zbirki na hrvatskom jeziku. Zbog čega je došlo do kašnjenja i kada se na prodajnim mjestima mogu očekivati zbirke na hrvatskom jeziku, zapitali smo članicu Izvršnog odbora Hrvatskog nacionalnog vijeća Stanislavu Stantić-Prćić.
»U ožujku prošle godine s predsjednikom Hrvatskog nacionalnog vijeća Brankom Horvatom i predsjednikom Odbora za obrazovanje Stipanom Stantićem bili smo u Beogradu kod pomoćnice ministra prosvjete Vesne Fila i po pitanju prijemnih ispita. Tada nam je ona rekla kako je to obveza Ministarstva a ne HNV-a, i da će nas za sve što bude trebalo pravodobno obavijestiti o tome što i kako će se dalje raditi. U studenom smo ponovno bili u Ministarstvu. Sa mnom su tada bili i predstavnici Veleposlanstva Republike Hrvatske u Beogradu – veleposlanik Željko Kuprešak, ministar savjetnik Filip Damjanović i savjetnica Nives Tiganj. Tada nam je pomoćnica ministra Vesna Fila rekla kako HNV ništa ne treba uraditi, da je za to zaduženo Ministarstvo i da su tekstovi za prijamni ispit već u izradi. U međuvremenu smo se obraćali i pokrajinskoj administraciji, gdje su nam rekli kako za sada ništa ne treba raditi, da bi nam u prosincu viša savjetnica u pokrajini Jelena Krišpiger rekla kako to treba uraditi HNV. Testove za matematiku i zbirku zadataka smo preveli i pripremili u PDF formatu i to je poslano za Beograd u Prosvjetni pregled, gdje je za to zadužena Biljana Stupar. Hrvatski jezik radi Miranda Glavaš-Kul uz konzultaciju s drugim profesorima, s obzirom da to treba raditi netko tko nije u izravnoj nastavi s djecom koja pohađaju osmi razred i koja će raditi prijamni. S obzirom da za to treba više vremena, očekujemo da će do konca ovoga tjedna i to biti završeno«, kaže Stanislava Stantić-Prćić.
Istječe rok za prijavu državne mature za buduće studente u Republici Hrvatskoj
Kašnjenja ne smije biti
Državna matura u Republici Hrvatskoj samo što nije krenula. Vojvođanskim maturantima koji žele studirati u Hrvatskoj preostalo je manje od deset dana za popuniti potrebne dokumente nakon čega slijedi polaganje ispita u matičnoj zemlji. Prijava se može obaviti na internetskoj stranici www.postani-student.hr. Budući studenti iz Srbije maturu će polagati u Osijeku.
Zainteresirani učenici četverogodišnjih srednjih škola, koji u trenutku prijave još pohađaju završni razred srednje škole, do 31. siječnja uz dokumentaciju trebaju poslati i ovjereni prijepis ocjena koji trebaju tražiti od škole. Ova dokumentacija se šalje preporučenom poštom na adresu Središnjega prijavnoga ureda (Agencija za znanost i visoko obrazovanje), Donje Svetice 38/5, 10 000 Zagreb. Ukoliko dokumentacija ne stigne do naznačenog roka, ili je pak nepotpuna ili neovjerenog prijepisa ocjena, prijava za polaganje državne mature smatrat će se nevažećom.
Ovo je prva akademska godina u Hrvatskoj kako se uvodi novi sustav upisa na visoka učilišta. Za razliku od prijašnjih godina, od ove akademske godine visoka će se učilišta, radi rangiranja kandidata za upis na studijske programe, koristiti rezultatima ispita državne mature, koje kao jedinstvene ispite na nacionalnoj razini organizira i provodi Nacionalni centar za vanjsko vrednovanje obrazovanja Republike Hrvatske.
Kada se radi o maturantima iz Srbije, oni se trebaju prijaviti putem spomenute internetske stranice www.postani-student.hr, a članica Izvršnog odbora Hrvatskog nacionalnog vijeća zadužena za obrazovanje Stanislava Stantić-Prćić skreće pozornost na još jedan važan korak u prijavljivanju:
»Bilo bi dobro da se svi koji žele studirati u Hrvatskoj i polagati državnu maturu, prijave i u Hrvatsko nacionalno vijeće. To će omogućiti pomoć pri davanju dodatnih informacija, nostrificiranju diploma ili prijevoda srednjoškolskih svjedodžbi. Potrebno je da imamo popis budućih studenata kako bismo mogli pomoći u onoj mjeri u kojoj HNV ima ovlasti.«
Više maturanata se u HNV prijavljuje iz okolnih naselja u odnosu na Suboticu, kaže Stanislava Stantić-Prćić za program na hrvatskom jeziku Radio Subotice. »Djeca iz okolnih mjesta su upućena i okrenuta k HNV-u kao instituciji u kojoj mogu dobiti više informacija. Djeca koja žive u Subotici su međusobno više povezana i na taj način razmjenjuju informacije.«
Prijava HNV-u će kasnije biti bitna zbog pomoći oko stipendija i smještaja u domove, kao i moguće pomoći koju budući studenti ne mogu sami osigurati, dodaje Stanislava Stantić-Prćić. Inače, ona je u prostorijama HNV-a u Preradovićevoj ulici 13 četvrtkom od 12 do 16 sati kada zainteresirani mogu osobno doći ili se informirati putem telefona 024/554 623.
Novi sustav olakšat će budućim studentima natjecanje za mjesto na visokim učilištima jer će se jednokratnim polaganjem odabranih ispita državne mature moći istodobno natjecati za mjesta na svim visokim učilištima u Hrvatskoj za koja su zainteresirani. Raspored ispita iz pojedinih predmeta te ispitni katalozi po kojima su izrađena pitanja za ispite državne mature dostupni su na internetskim stranicama Nacionalnog centra za vanjsko vrednovanje obrazovanja www.ncvvo.hr.
Predstavnici Mađara, Bošnjaka i Albanaca traže veći udio u državnim službama Republike Srbije
Zastupljenost samo simbolična
Politički predstavnici Mađara, Bošnjaka i Albanaca traže veće sudjelovanje u državnim tijelima Srbije. Taj će zahtjev iznijeti 21. siječnja i izvjestiteljima Monitoring komiteta Parlamentarne skupštine Vijeća Europe. Prema pisanju Večernjih novosti, ključne stranke nacionalnih manjina u Srbiji suglasile su se s tim da je sadašnja zastupljenost manjina u javnom sektoru simbolična i od Vlade zahtijevaju da im se otvori prostor, prije svega, u policiji, sudstvu i drugim važnim službama.
Dužnosnik SVM-a Bálint Pásztor pojašnjava za Novosti kako manjine čine oko 18 posto stanovništva, a da je njihov udio u državnim tijelima puno ispod toga.
»Taj je broj doista zanemariv i kada je riječ o takozvanim običnim činovnicima u raznim ministarstvima, ne računajući imenovane osobe«, navodi Pásztor. »Zato ćemo inzistirati na tome da se poštuje Vladin zaključak iz 2004. koji manjinama jamči veći udio u državnom sektoru.
Na sastanak s predstavnicima Parlamentarne skupštine Vijeća Europe ide i zastupnik Bošnjačke liste za europski Sandžak Esad Džudžević:
»Izvjestiteljima ćemo uručiti i Deklaraciju o položaju Bošnjaka u Srbiji iz lipnja prošle godine, gdje smo taksativno nabrojili sve što nas tišti. Smeta nam, recimo, što je naš materinji jezik u školama sveden na izborni predmet i što je Sandžak podijeljen na dva radiodifuzna područja.«
U izaslanstvu manjina bit će i jedini predstavnik Albanaca s juga Srbije Riza Halimi. On najavljuje da će izvjestiteljima prenijeti kako nije ispunjeno obećanje o povećanju broja njegovih sunarodnjaka u sudskom sustavu. Požalit će se i da Srbija ne priznaje diplome Prištinskog sveučilišta.
Održan sastanak Koordinacije nacionalnih vijeća nacionalnih manjina
Obrazovanje i posebni birački
popisi glavne teme
»Priprema tema i dnevnoga reda za konačno zakazani sastanak s ministrom za obrazovanjem Željkom Obradovićem i ministrom za ljudska i manjinska prava Svetozarem Čiplićem u Beogradu, te za sastanak s predsjednikom pokrajinske Vlade Bojanom Pajtićem, bila je na dnevnom redu sastanka Koordinacije nacionalnih vijeća«, kaže predsjednik Nacionalnog vijeća hrvatske nacionalne manjine Branko Horvat.
»Formirali smo pitanja za sastanak s ministrom Obradovićem, jer je pitanja koja opterećuju obrazovanje jako puno i zbog toga neće biti predstavljena u usmenom obliku nego u pismenom, a inzistirat ćemo na sporazumu da se nalazimo mjesečno ili dvomjesečno, jer za dvije i pol godine nismo imali niti jedan sastanak s njim, a ovo je područje najbremenitije problemima. S druge strane, tema je bila i priprema za sastanak s predsjednikom Pajtićem oko formiranja posebnih biračkih popisa i također smo zajednički dogovorili da idemo sa zahtjevom Ministarstvu i pokrajinskim tajništvima koja su tu uključena, s obzirom da je izostala financijska potpora i ozbiljnija potpora države i njezinih institucija u ovom procesu, koji je veoma značajan kako za manjine, tako i za državu«, kaže Horvat i dodaje, kako je za hrvatsku manjinu u području obrazovanja u ovome trenutku najbitnije pitanje udžbenika, njihovog tiskanja i uvoza.
Sastanak Koordinacije je održan u utorak u sjedištu Nacionalnog vijeća rumunjske nacionalne manjine u Novom Sadu, a sastanak s ministrima Obradovićem i Čiplićem zakazan je za četvrtak, 21. siječnja, u Beogradu.
J. D.