22.01.2010
Razmjenom do vojnih nepokretnosti
Grad Subotica godinama je unazad bio onemogućen ponuditi potencijalnim investitorima veće površine zemljišta pogodnog za razvijanje javnih i komercijalnih funkcija. Po ugovorima o razmjeni vojnih nepokretnosti, sklopljenim s vojnim vlastima uz suglasnost Vlade Republike Srbije, po okončanju cijeloga postupka Grad će raspolagati ukupnom površinom od 160 hektara, koja bi u budućnosti bila namijenjena ponudi zainteresiranim fizičkim i pravnim osobama.
Kako je cijeli projekt tekao i u kojoj se trenutačno fazi nalazi upitali smo gradskog menadžera Duška Guslova, osobu koja je izravno angažirana u realizaciju ovoga, za grad iznimno važnog posla.
HALAŠKA KASARNA
»Pitanje gradskih vojarni projekt je koji Grad po pitanju razmjene vojnih nepokretnosti pokušava realizirati već nekoliko godina, a konkretno radi se o: tzv. Drugoj kasarni (‘Petar Drapšin’) u veličini od 21 hektara, poligonu Radanovac od 123 hektara, kao i zemljištima na Karađorđevom putu (Halaška kasarna – Graničar) u veličini od 1,9 hektara«, kaže Duško Guslov. »Prema odluci Vlade Republike Srbije, nakon provođenja vrlo složene procedure koja prati ovakve vrste transakcija, došlo je prvo do razmjene u predmetu Halaške kasarne, potpisan je ugovor s Republičkom direkcijom za imovinu i u postupku je komisijsko preuzimanje zemljišta, dok se nadoknada obavlja putem pet stanova koje je Grad Subotica razmijenio za spomenuto zemljište, koje je u daljnjem planu predviđeno za javne i komercijalne funkcije. Slijedi postupak usuglašavanja s potrebnom dokumentacijom, kako bi bile obavljene sve potrebne zakonske radnje pred buduću licitaciju zemljišta zainteresiranim investitorima.
DRUGA KASARNA
Što se tiče objekata Druge kasarne i zemljišta koje se nalazi u sklopu ovog vojnog objekta, ono je procijenjeno od strane Porezne uprave na ukupnu vrijednost od 121 milijuna dinara, s čime se suglasilo i Ministarstvo obrane Srbije i po tom je pitanju također donesen zaključak na sjednici Vlade Republike Srbije i uskoro bi trebao biti sačinjen ugovor temeljem kojega bi Grad Subotica podigao potreban kredit za realiziranje ove transakcije. Za ovo zemljište je još prošle godine, što je jamačno izuzetno važno, urađena studija izvodljivosti u okviru programa INTEREGA, koji se provodi u suglasnosti s Europskom Unijom. Također su urađena i idejna rješenja za infrastrukturno opremanje, s procjenom ulaganja u buduću infrastrukturu, jer spomenuta lokacija nije baš ‘opremljena’, pa će se iz svih industrijskih resursa (el. energija, vodovod, kanalizacija, plus plin – koji je već djelomice riješen) morati dodatno pojačati njeno tzv. infrastrukturno opremanje. Zavod za urbanizam je pripremio izradu urbanističkog projekta za ovu lokaciju, te plan budućeg prostornog uređenja ove lokacije, koji još formalno nisu usvojeni jer Grad još nije stupio u posjed ovih nekretnina. Kada se sve zakonske formalnosti ispune u vezi preuzimanja i kasnije usvajanja urbanističkog projekta, slijedi daljnje planiranje osiguranja potrebnih sredstava iz gradskog proračuna, i putem fondova za kapitalna ulaganja Vojvodine i iz drugih izvora (javna poduzeća), da bi se moglo pristupiti navedenom infrastrukturnom opremanju i potpunoj pripremi za buduću ponudu zainteresiranim investitorima. Ukoliko sve bude u redu, cijela bi procedura trebala biti finalizirana sredinom ove godine, a mogu reći kako postoji interes potencijalnih investitora za izgradnju raznih komercijalnih objekata na ovom prostoru.
POLIGON RADANOVAC
Što se tiče poligona Radanovac, ovaj prostor je procijenjen na 57 milijuna dinara i s ovim bi prostorom bila zaokružena kompletna cjelina vojnih nepokretnosti, uz još rješenje spora s ‘Rasadnikom’ i zemljišta od oko 20 hektara, koja bi ukupno iznosila 160 hektara za potencijalne ‘greenfield investicije’. Ovim postupkom i Grad konačno ima određeno zemljište kojim može raspolagati u otvaranju prostora prema budućim investitorima, koji su u proteklom razdoblju prostor za realiziranje svojih ulaganja morali osiguravati isključivo putem kupovine zemljišta od strane privatnih osoba. Opće je poznato kako veliki investitori uvijek najradije žele ‘raditi’ neposredno s gradom, cijeli posao legalno izlicitirati i, naravno, na jednom takvom zemljištu, kakvo su primjerice ova dobivena u razmjeni s vojnim vlastima, mogu očekivati i određene benefite i olakšice koje grad, odnosno država, propisuju primjerice za otvaranje novih radnih mjesta i sl. U drugoj polovici ove godine trebali bismo očekivati već potpisivanje i prvih ugovora s zainteresiranim strankama koje bi željele doći u posjed ovih atraktivnih gradskih zemljišta.«