22.01.2010
Koriste svi, a plaća samo seljak
Predstavnici Asocijacije poljoprivrednika Vojvodine, predvođeni predsjednikom Miroslavom Kišom, razgovarali su 18. siječnja s predsjednikom Vlade AP Vojvodine Bojanom Pajtićem i državnim ministrom poljoprivrede, vodnog gospodarstva i šumarstva Sašom Draginom.
Na sastanku je bilo riječi o mogućnostima za smanjenje naknade za odvodnjavanje i olakšicama u pogledu plaćanja ove naknade za 2008. i 2009. godinu, kao i o sudjelovanju predstavnika ove asocijacije u budućem planiranju i kontroli utroška sredstava u JVP »Vode Vojvodine«. Dogovor, međutim, nije postignut.
Bez dogovora
Po riječima glasnogovornika Udr-uge poljoprivrednika Subotice Miroslava Ivkovića nisu usvojeni zahtjevi koje su oni tražili.
»Činjenicu da smo mi u Bačkoj već više godina unazad pogođeni sušom, u JVP ‘Vode Vojvodine’ jednostavno ne prihvaćaju«, kaže Ivković. »Njihov je stav da ni općina, ni pokrajina, niti republika nisu proglasili sušu za elementarnu nepogodu, što je jedan od uvjeta za smanjenje plaćanja naknade za odvodnjavanje. Jednostavno, ne vidimo volju da se riješi ovaj problem koji je evidentan na području cijele Vojvodine, a osobito na sjeveru Bačke. Tražili smo i da se ne naplaćuje odvodnjavanje preko porezne uprave, nego da ide preko računa koji izdaje ovo javno poduzeće. Također, zahtijevali smo da ova naknada za odvodnjavanje ne bude uvjet za obnovu registracija gazdinstava, kao i za dobivanje subvencija. Nažalost, nijedan od zahtjeva nije prihvaćen, što sigurno ne pridonosi boljoj suradnji.«
Po njegovim riječima predstavnici JVP »Vode Vojvodine« iznijeli su podatke o dosadašnjoj uplati naknade za odvodnjavanje, koju je za 2008. godinu izmirilo 80 posto poljoprivrednika, dok je za 2009. uplaćeno 30 posto.
»S ovim podacima oni su željeli pokazati kako ljudi vide potrebu za plaćanjem te nadoknade. To je njihov način zastrašivanja ljudi. Rješenje koje su poljoprivrednici dobili izgleda kao porezno rješenje i poljoprivrednici, osobito starija gazdinstva, već su uplatili misleći kako su time izmirili katastarski porez. Poljoprivrednici to ne mogu prihvatiti kao uslugu, nego kao namet. Sav taj novac odlazi ponajviše za izgradnju nasipa i brana, koje ne koriste samo poljoprivrednici, nego svi građani. Dakle, zašto taj dio onda ne plaćaju svi?«, pita se Miroslav Ivković.
Potreba za novim
zakonom
Zanimljivo je kako ima puno propusta kod izdavanja ovih rješenja. Na mnogim rješenjima nema potpisa niti žiga, dok na nekima nije navedeno temeljem kojeg je članka i zakona donesena takva odluka. Poljoprivrednici se pitaju tko je izdao ta rješenja i je li ono pravomoćno.
Još jedan zahtjev, koji nije bio prihvaćen na sastanku s pokrajinskim premijerom i državnim ministrom, jest da se u Upravni odbor JVP »Vode Vojvodine« priključe tri poljoprivrednika i to po jedan iz Bačke, Srijema i Banata. Jednako tako nije odgovoreno niti na pitanje na temelju čega i na koji je način izračunata visina naknada za odvodnjavanje zemljišta, kada je država oslobodila poljoprivrednike plaćanja poreza na katastarski prihod za 2008. i 2009. godinu.
Na ovome sastanku sugovornici su se jedino složili oko namjere da se što hitnije donese novi zakon u području vodnog gospodarstva, koji treba osigurati ravnomjerno trošenje sredstava, poticajne mjere radi ulaganja poljoprivrednika u vlastite sustave za navodnjavanje, kao i formiranje fondova u koje će se slijevati sredstva od takse, koje će plaćati svako poljoprivredno društvo u visini od 0,025 posto, a što će se koristiti u izgradnji sustava za navodnjavanje u našoj pokrajini.
Ovoga tjedna Asocijaciju poljoprivrednika očekuje još jedan sastanak, na kojem će oni odlučiti što će biti sljedeći korak i što će se dalje raditi po pitanju plaćanja naknade za odvodnjavanje. O ovome sastanku poljoprivrednici će putem medija biti obaviješteni.
Ž. Vukov