22.01.2010
Dnevni boravak kao obiteljski dom
U Subotici će početi s radom prvi izvanškolski dnevni boravak za učenike osnovnih škola – Centar za djecu Mjesečina, koji će funkcionirati kao sigurno mjesto i obiteljski dom u kojemu će djeca provoditi svoje vrijeme prije ili poslije školske nastave. Centar je opremljen kao suvremeni obiteljski dom, a glavna obilježja uvjeta i metode rada, kako najavljuju osnivači – Fundacija »Mjesečina«, provodit će se na temelju demokratskog dogovaranja, poštovanja donošenja odluka, ravnopravnosti, uz zaštitu dječjih prava, uključujući i pravo na anonimnost pred javnošću, te izbjegavanje bilo kakvog stigmatiziranja djece.
Korisnici usluga dnevnog centra bit će djeca koja u svojoj obitelji nemaju uvjete za zdrav emotivni razvoj i socijalizaciju, za spontani razvoj svojih intelektualnih i drugih potencijala, i zato ne mogu u cijelosti ispoljiti svoja interesiranja, dispozicije i talente. Suvremeno opremljeni centar raspolaže s nekoliko prostorija: dnevnom sobom, tihom sobom za učenje, potom sobama za igranje i rekreativne aktivnosti, a naglasak programa i rada s djecom stavlja se na njihov emocionalni razvoj i pospješivanje socijalizacije. Prema riječima koordinatora programa, pedagoga Dezsõa Kisa, kognitivni razvoj djece neće biti zapostavljen ali će se provoditi na temelju zainteresiranosti učenika, odnosno učenje neće biti obvezno. Još jedna razlika u odnosu na školski pristup i osobitost ovog centra je da u njemu neće raditi aktivni prosvjetni radnici već za to educirani koordinatori i roditelji volonteri.
Primjena reformskih
ideja
Projekt se zasniva na pedagoškom pravcu pod nazivom »Slobodna djeca Summerhilla«, britanskog pedagoga Alexandera S. Neilla, koja i dan-danas važi za najprogresivniju školu u svijetu. Zbog svog nekonvencionalnog programa nastave škola je bila često napadana, a u Engleskoj je svojevremeno čak bio pokrenut sudski postupak za njeno zatvaranje. Danas u svijetu postoje stotine škola koje prate Neillova pedagoška načela. Zanimljivo je kako je kod nas Neillova knjiga objavljena već 70-ih godina prošlog stoljeća, a u Mađarskoj 2004. godine, no za primjenu ovih reformskih ideja u institucionalnoj formi nije bilo uvjeta, jer nisu postojale privatne škole.
Program Centra za djecu Mjesečina provodi se u suradnji s Kooperativom nizozemskih fundacija za Centralnu i Istočnu Europu (CNF CEE) i Balkanskog fonda za lokalne inicijative (BCIF) i prvi je takvog tipa u Srbiji, a realizirat će ga javna Fundacija »Mjesečina« iz Subotice, koju je prije oko mjesec dana osnovala Udruga za pozitivnu komunikaciju »Klub 21«. Inače, ova udruga već petu godinu zaredom provodi program koji se također zove »Mjesečina«, a riječ je o šest klubova noćnog sporta za mlade, osnovanih u subotičkim školama te u Američkom kutku pri Gradskoj knjižnici. »Kada smo započinjali program noćnih klubova za osnovu rada uzeli smo osnovne pedagoške principe A. Neilla, naravno u neinstitucionalnoj formi, i to je razlog što mnogi i u Subotici nisu sasvim u tijeku što se dešava u tim klubovima »Mjesečina«, jer kako bi to bilo sasvim očigledno trebalo bi poznavati teorijske osnove tog reformskog pravca pedagogije«, kaže Dezsõ Kis iz ove udruge. »Naime, i u novom Centru za djecu na prvi pogled neće se ništa dešavati. Glavna Neillova načela su strpljenje, vrijeme, sloboda, radost, zadovoljstvo, demokratska jednaka prava za djecu i odrasle u školi, i davanje vremena za otvaranje ličnosti djeteta, što vrlo često iziskuje ne mjesece, već godine. I to mi realiziramo, radimo to pet godina i po tome smo kao nevladina organizacija prihvaćeni, u inozemstvu možda više nego kod kuće.«
Pad broja maloljetničkih prijestupa
Klubove »Mjesečina« godišnje posjećuje više od 300 djece, a riječ je o otvorenim, besplatnim večernjim i noćnim klubovima u kojima se djeca i mladi okupljaju oko sportskih, kulturnih, rekreativnih i drugih aktivnosti. Za ovaj program »Klub 21« dobio je najviše priznanje Jaferson instituta »Mjesta u srcu« za najuspješniju lokalnu incijativu 2006. godine. Inače, ideja noćnog sporta za mlade rodila se u SAD prije oko 20 godina kada je grupa stručnjaka ustanovila da se prekršaji među mladima pretežno javljaju navečer kad padne mrak, te su predložili izgradnju uličnih terena za košarku. Tako su počeli i ponoćni košarkaški turniri, a broj maloljetničkih prekršaja ubrzo je značajno opao. U roku od dvije godine u svim državama SAD počeli su funkcionirati noćni klubovi, te je noćni sport postao svojevrsni pokret među mladima, koji se proširio i na Europu. Do nas stiže preko Mađarske, gdje su za razliku od američke prakse, osnivani noćni stolnoteniski klubovi. U Subotici je 2005. osnovana Sekcija noćnog sporta za mlade, ovu ideju podržala je lokalna samuprava, a prvom klubu »Mjesečina« prostor je osigurala Eržebet Ivanović, ravanteljica Tehničke škole. Kako stoji i na internetskoj stranici udruge, cilj programa Mjesečina je omogućiti mladima, a osobito onima koji besciljno i bez novca u grupama ili usamljeno noću lutaju gradom, da barem jednu večer vikendom provedu u relativno kulturnoj sredini baveći se sportom, gdje će se prema njima ljudski ophoditi uz maksimalnu toleranciju.
Inače, Fundacija »Mjesečina«, čiji je suosnivač Gábor Kovács, vlasnik tvrtke »Fornetti«, uskoro će raspisati natječaj pod nazivom »Neka bude djece u školama i po mjesečini« za otvaranje klubova »Mjesečina« po središnjoj Srbiji.
S. M.