Arhiv tekstova Arhiv tekstova

Ritmičko polje ponavljanja

Prošli je petak u Zagrebu, u Galeriji Događanja u sklopu Kulturnog centra Peščenica, otvorena samostalna izložba akademskog slikara i grafičara Gorana Kujundžića  »Repeticije«. Riječ je o mladom umjetniku rođenom 1976. godine u Subotici koji je 1999. godine upisao Akademiju likovnih umjetnosti u Zagrebu, a diplomirao 2003. u klasi prof. Miroslava Šuteja. Goran Kujundžić radi kao asistent na Učiteljskom fakultetu u Osijeku, a prošle je godine upisao poslijediplomski doktorski studij slikarstva na Akademiji likovnih umjetnosti u Zagrebu.
 
Umnažanje znakova
 
Izložbu je otvorila voditeljica Galerije Događanja Anja Planinčić ustvrdivši kako se radi o mladom i perspektivnom umjetniku čiji se princip nastajanja crteža zasniva na unaprijed promišljenoj i određenoj ideji, lišenoj intuitivnih trenutaka čak i u stvaralačkom tijeku. »Ponavljanje i umnažanje geometrijski strukturiranih izdvojenih znakova postupno tvori ritmičko polje nove forme i dinamike koje virozno zahvaća svaku podlogu. Osnovni nositelj izraza je akromatska linija, na nekim mjestima združena s monokromnim plohama. Ova dva elementa tvore spletove stiliziranih mentalnih tlocrta, ornamentu sličnoga površinskog interpretacijskog sloja. Autor prati vlastitu zamisao koja pak titra pred našim očima, zavaravajući nas stabilnošću svoje geometrijske strukture. No, ispod krhkih mreža gradbenih linija ulazimo u virtualni svijet jednako lomljivih međuljudskih odnosa, vlastitih dilema i ustručavanja, naznačen kratkim nazivom rada, koji u buci linijskih spojeva i tkanja ostaje gotovo neprimijećen«, rekla je voditeljica Planinčić. 
 
Minuciozan pristup
 
O djelima Gorana Kujundžića  govorio je i ravnatelj Kulturnog centra Peščenica Tomislav Štriga citirajući mr. art. Jelenu Kovačević kako se radi o umjetniku čija se nelagoda pred besadržajnom podlogom stvara pri suprotstavljanju plohe s njegovom idejama punom svijesti koja dotiče beskrajno i neopipljivo te da u tim trenucima počinje ekstatično i dervišu nalik nizanje minijaturnih formi nebrojenim, polaganim i usredotočenim pomacima šake. Minucioznim pristupom sugerira se i doslovno fizičko približavanje crtačkoj podlozi te postavljanje umjetnikova tijela u položaj koji odgovara trenutku. »Polako, prateći rukom misao, mijenja se i svijest, rasterećujući se nizanjem sitnih linija na mjestima koje dotiče crtaće sredstvo. Približavajući se  kraju stvaralačkoga tijeka, nakratko se javlja bjelina, poput one na papiru, a trenutna besadržajnost misli zavarava svojom lakoćom i više nije, kao na početku, nelagodna. Položaj tijela se počinje mijenjati, oslobađajući ruku zamršenog geometrijskog spleta. Tkanje je obrubljeno, a njegova sposobnost širenja za sada je onemogućena«, rekao je ravnatelj Tomislav Štriga.
Izložba »Repeticije« Gorana Kujundžića u Galeriji Događanja Kulturnog centra Peščenica otvorena je do 4. veljače ove godine, a radovi se mogu pogledati svakog radnog dana od 10 do 20 sati.
Z. Žužić
 
izložba u MSUV
Grafike i objekti čuvenog Vasarelyja
 
Večeras (petak, 22. siječnja) u Muzeju suvremene umjetnosti Vojvodine u Novom Sadu, u 19 sati, bit će otvorena izložba djela glasovitog op-artista Victora Vasarelyja. Bit će izloženo 140 originalnih grafika i 20 objekata toga umjetnika iz privatne kolekcije Tibora Csepeija iz Budimpešte. Kustosice izložbe su Svetlana Mladenov i Sanja Kojić-Mladenov, a izložba se realizira u suradnji s Veleposlanstvom Republike Mađarske. 
Victor Vasarely (1906.-1997.) je bio teoretičar i najinventivniji praktičar op-arta, važnog pravca u umjetnosti 20. stoljeća, poznatog kao optička umjetnost. Rođen je u Pečuhu, u Mađarskoj, gdje nakon završenih studija u Budimpešti upisuje Akademiju Műhely, poznatu i kao budimpeštanski Bauhaus. Poslije svoje prve samostalne izložbe u Budimpešti seli se u Pariz 1930. godine i posvećuje analizi grafike, kao i eksperimentima zasnovanim na interakciji oblika i boje u stvaranju iluzije pokreta i trodimenzionalnih prostora. Jedan od njegovih najpoznatijih radova iz 30-tih godina »Zebra« smatra se najranijim primjerom op-arta. Tijekom 50-ih godina Vasarely je napisao nekoliko manifesta na temu upotrebe optičkih fenomena u umjetničkom kontekstu. Jedan od njegovih najvećih projekata je zdanje Fondacije Vasarely za koje je 1976. u gradu Aix-en-Provenceu (Francuska) sačinio kompletan arhitektonski projekt, kao i optičke skulpture, ostavljajući iza sebe monumentalnu demonstraciju svojih ideja i estetike. 
Njegove inovacije u domeni boje i optičkih iluzija postale su tijekom 60-tih i 70-ih dio popularne kulture i izvršile snažan utjecaj na suvremene umjetnike, industrijske i grafičke dizajnere, arhitekte, modne kreatore i mnoge druge stvaraoce.
D. B. P. 
  • Ministarstvo regionalnog razova i fonfova EU Repub
  • Jooble
  • Hrvatsko Nacionalno Vijeće
  • Zavod za kulturu vojvođanskih Hrvata
  • RS APV Pokrainska Vlada
  • DUZHIRH
  • Hrvatska Matica Iseljenika