Arhiv tekstova Arhiv tekstova

Aktualnosti

Predsjednik Tadić pozvao manjine da se upišu u poseban birački popis
Srbija će stvarati najbolje uvjete za očuvanje identiteta
 
Srbija je posvećena zaštiti prava nacionalnih manjina, o čemu svjedoči i donošenje Zakona o vijećima nacionalnih manjina, rekao je predsjednik Srbije Boris Tadić na sastanku s predsjednicima nacionalnih vijeća nacionalnih manjina u Srbiji.
Predsjednik Srbije je pozvao pripadnike nacionalnih manjina da se upišu u poseban birački popis, kako bi se ispunio osnovni preduvjet za održavanje izbora nacionalnih vijeća.
»Srbija će za sve nacionalne manjine stvarati najbolje moguće uvjete za prosperitet i očuvanje identiteta«, rekao je Tadić. 
Predsjednici nacionalnih vijeća su se složili s predsjednikom Tadićem i pohvalili donošenje Zakona o nacionalnim vijećima nacionalnih manjina. Osim ministra za ljudska i manjinska prava Svetozara Čiplića, sastanku su nazočili predsjednici nacionalnih vijeća - bugarske, bunjevačke, egipatske, grčke, mađarske, makedonske, njemačke, romske, rumunjske, rusinske, slovačke, ukrajinske i vlaške nacionalne manjine.
 
RRA odgovorila DSHV-u
Razumljivost jezika razlog ograničenja prijama hrvatskih programa
 
»Promet informacija i ideja na manjinskom jeziku je gotovo nimalo ili nimalo ugrožen restrikcijama koje se odnose na licencirane programe, s obzirom da su ovi programi ogromnim dijelom na jezicima koji su i hrvatskoj manjini, kao i praktički svim građanima Srbije, strani jezici. Oni hrvatski programi kojima se vaša nacionalna manjina informira na svome jeziku (informativni, dokumentarni, kulturno-umjetnički pa i zabavni) nisu podložni licenciranju te i ne mogu biti pogođeni uvođenjem pravila u ovo područje«, stoji u odgovoru Republičke radiodifuzne agencije na zamjerke DSHV-a planiranom ograničenju prijama programa iz Republike Hrvatske. 
Prema mišljenju DSHV-a to bi, naime, predstavljalo diskriminaciju hrvatske manjine u odnosu na druge manjine (osobito u odnosu na mađarsku i rumunjsku), povredu recipročnih manjinskih prava u odnosu na srpsku manjnu u Hrvatskoj i kršenje preuzetih međunarodnih obveza. DSHV je u pismu pozvao RRA da programe hrvatskih televizija ne uklanja, ni djelomično ni u cijelosti, iz programa ovdašnjih kablovskih distributera a pod izlikom kršenja autorskih prava.
U odgovoru Vijeća RRA, međutim, potvrđena je namjera da se ustanovi pravilnik za kabelske emitere i time »zaštite prava onih koji su kupili autorska prava za televizijsko prikazivanje određenih sadržaja na području Republike Srbije«. U odgovoru se dalje navodi kako će Pravilnik, kad bude stupio na snagu, biti usuglašen sa zakonodavstvom u Republici Srbiji, kao i međunarodnim standardima u ovoj oblasti. 
»Razlike koje postoje u tretmanu licenciranih programa iz Hrvatske i BiH s jedne strane, i licenciranih programa iz drugih susjednih zemalja proistječu iz okolnosti da kod ovih drugih postoji jezična barijera i da su oni kao takvi neinteresantni za ogromnu većinu publike u Republici Srbiji. To nije slučaj s programima iz Hrvatske i BiH i prikazivanje ovih licenciranih sadržaja (u najvećem broju je riječ o stranim emisijama prevedenim na jezik razumljiv građanima Srbije) može nanijeti realnu štetu onima koji su vlasnici autorskih prava za te emisije na području Srbije«, kaže se u odgovoru RRA, koji je potpisao episkop jegarski dr. Porfirije Perić, predsjednik Vijeća Republičke radiodifuzne agencije.
 
 
Upis u birački popis
Izjave se prikupljaju
 
U Uredu DSHV-a, Podružnice južno Podunavlje Sonta, u utorak, 8. prosinca, održan je zajednički sastanak članova odbora Podružnice, predstavnika MO DS-a i KPZH »Šokadija« s koordinatorima DSHV-a za upis u birački popis pripadnika hrvatske nacionalne zajednice. Sastanku su nazočili i dopredsjednik stranke Dujo Runje, te ravnatelj Zavoda za kulturu vojvođanskih Hrvata Tomislav Žigmanov sa suradnicom Katarinom Čeliković. Nakon rasprave usvojena je strategija za prikupljanje potrebnih izjava na području općine Apatin.
I. A. 
 
Zatražena skupštinska rasprava o izvještaju Državne revizorske institucije
O izvješću o proračunu za 2009. tek na proljeće?
 
Odbor za financije Narodne skupštine Srbije odlučio je u utorak, poslije dužeg usuglašavanja stavova,  predložiti parlamentu raspravu o izvještaju Državne revizorske institucije (DRI) o reviziji završnog računa proračuna za 2008. u kojem su konstatirane brojne nepravilnosti.
Odbor, međutim, nije precizirao datum za održavanje te rasprave, pa su poslanici LDP-a, SRS-a, DSS-a i NS-a uputili prijedlog s 98 potpisa predsjednici parlamenta da dnevni red sjednice na kojoj će se raspravljati o proračunu za iduću godinu, proširi i razmatranjem izvještaja DRI o reviziji završnog računa proračuna za 2008. i izvještajem Odbora za financije o tom izvještaju DRI.
Oni, također, traže da se o ove dvije nove tačke raspravlja prije debate o proračunu za iduću godinu. Predstavnici vladajuće koalicije su protiv toga, jer smatraju kako nema vremena da se do Nove godine raspravlja i o tome s obzirom na to da je usvajanje proračuna za iduću godinu prioritet.
Na sjednici odbora, ni za članove iz vladajuće većine, ni iz oporbe, nije bilo sporno da o izvještaju DRI i završnom računu proračuna za 2008. godinu koji je, poslije »ispravke«, vraćen u skupštinsku proceduru, treba raspravljati na plenarnoj sjednici, za to su bili svi. Sporan je bio samo termin, piše beogradski dnevnik Politika. 
Predsjednica Skupštine Srbije Slavica Đukić-Dejanović izjavila je, međutim, kako inicijativa oporbe da parlament raspravlja o izvještaju Državne revizorske institucije može doći na dnevni red tek od 1. ožujka iduće godine, jer taj predlog nije podnesen po hitnom postupku. 
»Samo da su napisali ‘po hitnom postupku’, ja bih već morala to staviti na dnevni red«, rekla je Đukić-Dejanović. 
  • Ministarstvo regionalnog razova i fonfova EU Repub
  • Jooble
  • Hrvatsko Nacionalno Vijeće
  • Zavod za kulturu vojvođanskih Hrvata
  • RS APV Pokrainska Vlada
  • DUZHIRH
  • Hrvatska Matica Iseljenika