Arhiv tekstova Arhiv tekstova

Mjesto dijaloga

Hrvatska matica iseljenika i njezin Odsjek za autohtone hrvatske manjine organizirali su 26. studenoga u Zagrebu 15. forum hrvatskih nacionalnih manjina. Riječ je o stručnom skupu na kojem su se okupili predstavnici hrvatskih manjina iz Austrije, Crne Gore, Italije, Mađarske, Makedonije, Rumunjske, Slovenije i Srbije, članovi saborskog Odbora za Hrvate izvan Republike Hrvatske, predstavnici ministarstava, Hrvatske matice iseljenika i drugih nadležnih institucija čiji djelokrug rada obuhvaća brigu i interese za hrvatske manjine u Europi, ravnatelj dušobrižništva za Hrvate u inozemstvu vlč. Ante Kutleša, kao i diplomatski predstavnici navedenih zemalja. Tema ovogodišnjeg skupa bila je – Hrvatske nacionalne manjine u kontekstu najavljene strategije za Hrvate izvan Hrvatske, a otvorila ga je ravnateljica Hrvatske matice iseljenika prof. Katarina Fuček.
»Forum je zamišljen kao mjesto dijaloga na kojem se aktualiziraju pitanja strategije matične države prema hrvatskim nacionalnim ma-njinama u europskim državama s ciljem očuvanja njihove opstojnosti u domicilnim državama, a dakako da je ovo i prigoda za uzajamno bolje upoznavanje, informiranje te jačanje međusobne suradnje«, rekla je u pozdravnom govoru Katarina Fuček i ustvrdila kako su Hrvati iseljeni u prekomorske i europske zemlje (dijaspora), Hrvati kao jednakopravan, suveren i konstitutivan narod u Bosni i Hercegovini te pripadnici autohtone hrvatske manjine u europskim zemljama zapravo pripadnici  jednog i nedjeljivog hrvatskog naroda, te da imaju isti nacionalni identitet i čine jedinstveni kulturni prostor.
 
Izgraditi učinkovite i djelotvorne odnose
 
U kontekstu najavljene nove strategije za Hrvate izvan Republike Hrvatske izvješće je podnio njezin predlagatelj mr. sc. Ivan Bagarić, predsjednik saborskog Odbora za Hrvate izvan Republike Hrvatske. »Novi uvjeti, kao što su gospodarski i socijalni razvoj hrvatskog društva, tržišno gospodarstvo, društvo znanja, socijalna pravda, globalna kretanja te opredjeljenje za integracije u EU, postavljaju pred nas nove zahtjeve, među kojima je i jačanje suradnje s Hrvatima izvan RH, koji će se očitovati u izgradnji učinkovita i djelotvorna odnosa. Taj odnos jest izraz potrebe za uvođenjem nove politike prema vama, našim sunarodnjacima koji živite izvan granica Hrvatske«, rekao je mr. Bagarić i dodao kako je Strategija sukladna međunarodnom pravu koje jamči kulturnu raznolikost, prava manjina i općenito ljudska prava i kao takva  je dio nacionalnog interesa RH i instrument kojim će Hrvatska na učinkovit i djelotvoran način ostvariti postavljene ciljeve. 
 
Prezentiran trenutačni položaj Hrvata
 
Predstavnici hrvatskih nacionalnih manjina iz europskih zemalja u trosatnoj su raspravi prezentirali svoj trenutačni položaj u državama u kojima žive, ponudili svoje prijedloge za poboljšanje svoga statusa te skup iskoristili i za razmjenu međusobnih iskustava. Isto tako predložili su predstavnicima institucija Republike Hrvatske čiji djelokrug rada obuhvaća brigu i interes za hrvatske manjine u Europi da budu agresivniji na diplomatskoj razini kako bi hrvatske manjine u Europi konzumirali bar jedan dio prava koja je Republika Hrvatska donošenjem, a 2000. godine i izmjenom Ustavnog zakona o pravima nacionalnih manjina, osigurala svojim manjinama koje u hrvatskom političkom životu nisu objekt, već subjekt – što znači da i sami sudjeluju u procesu odlučivanja. Poglavito i zbog činjenice što taj Ustavni zakon o pravima nacionalnih manjina ostvaruje sve tri generacije prava hrvatskim manjinama: pravo na samoizjašnjavanje i nediskriminaciju, odnosno jednakost pred zakonom, zatim pravo na očuvanje vlastite samobitnosti, jezika i tradicije, te treću generaciju prava koju ima vrlo mali broj zemalja u Europi, a to je sudjelovanje u procesu odlučivanja u predstavničkim tijelima Republike Hrvatske, od područne i lokalne razine, pa sve do državne. U ime hrvatske manjine iz Srbije forumu je nazočio predsjednik Hrvatskog nacionalnog vijeća Branko Horvat te predstavnici udruga iseljenih vojvođanskih Hrvata sa sjedištem u Republici Hrvatskoj.  
 
  • Ministarstvo regionalnog razova i fonfova EU Repub
  • Jooble
  • Hrvatsko Nacionalno Vijeće
  • Zavod za kulturu vojvođanskih Hrvata
  • RS APV Pokrainska Vlada
  • DUZHIRH
  • Hrvatska Matica Iseljenika