Arhiv tekstova Arhiv tekstova

Izjašnjavanje o nacionalnoj pripadnosti mora biti slobodno

Odbor za međunacionalne odnose Narodne skupštine Republike Srbije jednoglasno je, na sjednici održanoj 25. studenoga, podržao zaključke Koordinacije nacionalnih vijeća o izmjeni ponuđenih odgovora na pitanje u svezi s nacionalnom pripadnošću i materinjim jezikom na sljedećem popisu stanovništva, koji će biti proveden 2011. godine.
Naime, Republički zavod za statistiku izradio je obrazac P1 za popis stanovništva, kućanstava i stanova i na osnovi te popisnice u razdoblju od 1. do 15. travnja 2009. godine proveden je probni popis. Ovaj popis organiziran je u sklopu aktivnosti vezanih uz održavanje redovitog popisa stanovništva, kućanstava i stanova čija je provedba predviđena u 2011. godini. U popisnici (P1) za ispitivanje etničkog obilježja stanovništva predviđena su dva pitanja: nacionalna pripadnost i materinji jezik, s potpuno novim metodološkim rješenjem u odnosu na sve popise stanovništva provedene u Republici Srbiji od 1948. do 2002. godine. Dok je u svim dosadašnjim popisima stanovništva prilikom postavljanja pitanja o nacionalnoj pripadnosti i materinjem jeziku ostavljen prazan prostor za slobodno izjašnjavanje popisanih osoba (tzv. otvoren odgovor), popisom na ovaj način praktički se namjeravao uvesti koncept »zatvorenog odgovora«, ili, kako vole kazati statističari, »poluzatvorenog odgovora« (»srpska nacionalna pripadnost ili druga« i »srpski materinji jezik i drugi«).
Koordinacija nacionalnih vijeća nacionalnih manjina u Republici Srbiji uputila je Odboru  svoje mišljenje kako će stavljanje samo jedne kategorije (srpska nacionalna pripadnost i srpski materinji jezik) izravno utjecati na nacionalno opredjeljenje stanovništva, posebice na izjašnjavanje o nacionalnoj pripadnosti pripadnika nacionalnih manjina. Stav je Koordinacije da postoji opravdani strah da bi se preko tako koncipiranog načina postavljanja pitanja vršio izravan ili, u najmanju ruku, neizravan pritisak na pripadnike nacionalnih manjina da se izjašnjavaju kao pripadnici većinske (srpske) nacionalnosti, ili da se ne izjašnjavaju o svojoj nacionalnoj pripadnosti. Time bi otvoreno bilo ugroženo Ustavom zajamčeno pravo na slobodno izjašnjavanje o nacionalnoj pripadnosti stanovništva i dovedena u pitanje ravnopravnost nacionalnih manjina. Odbor za međunacionalne odnose Narodne skupštine Republike Srbije prihvatio je navedene razloge i podržao zaključke Koordinacije nacionalnih vijeća, te je podržao da se obrazac P1 kod pitanja o nacionalnoj pripadnosti i materinjem jeziku korigira i istodobno predložio rješenje »otvorenog pitanja« bez ponuđenih odgovora, prema kojemu će se svaki građanin slobodno izjasniti o svojoj nacionalnoj pripadnosti i materinjem jeziku.
  • Ministarstvo regionalnog razova i fonfova EU Repub
  • Jooble
  • Hrvatsko Nacionalno Vijeće
  • Zavod za kulturu vojvođanskih Hrvata
  • RS APV Pokrainska Vlada
  • DUZHIRH
  • Hrvatska Matica Iseljenika