15.03.2013
Temelj opstanka nacionalne manjine
Učenje materinjeg jezika, kao i povijesti, običaja i kulture svog naroda predstavlja temelj opstanka nacionalne manjine. Na djeci je da ostanu ono što su im očevi i djedovi bili, a dužnost roditelja je da im prenesu ljubav prema svom narodu putem učenja o svemu onome što predstavlja nacionalnu kulturu. Podučavanjem o materinjem jeziku i kulturi izvan okvira doma, odnosno njegovo izučavanje u školama, predstavlja značajan iskorak za svaku nacionalnu zajednicu po pitanju ostvarivanja svojih prava i boljem upoznavanju djece sa svojim kulturnim naslijeđem. Shvaćajući značaj svega ovoga, u Srijemskoj Mitrovici koncem 2008. i početkom 2009. godine novoosnovana hrvatska stranka Hrvatska srijemska inicijativa u suradnji s HKC »Srijem-Hrvatski dom« pokreće rad na poticanju roditelja da se putem ankete izjasne o upisivanju svoje djece na fakultativni predmet hrvatski jezik s elementima nacionalne kulture. Rezultat ovog rada bilo je uvođenje tog predmeta u rujnu 2009. godine u sve osnovne škole u Srijemskoj Mitrovici. Cilj i zadaća ovog predmeta jesu očuvanje nacionalnog identiteta kod djece i upoznavanje djece s hrvatskom književnošću, kulturom, etnologijom, zemljopisom i povijesti.
Plan i program rada
Kako je nastava uvedena za sve uzraste, u suradnji s Hrvatskim nacionalnim vijećem donesen je detaljni plan i program rada koji okvirno obuhvaća sljedeći program: učenici 1. i 2. razreda upoznaju se s hrvatskom dječjom književnošću i hrvatskim dječjim piscima uglavnom putem glazbenih sredstava i dječjih slikovnica; učenici 3. i 4 razreda osim s hrvatskom književnošću upoznaju se s hrvatskim narodnim nošnjama na području Vojvodine kao bitnim dijelom hrvatskog identiteta; učenici 5. i 6. razreda osim hrvatske književnosti uče o narodnim nošnjama i običajima Hrvata u Vojvodini, Hrvatskoj i Bosni i Hercegovini; učenici 7. i 8. razreda uče o zemljopisu Hrvatske i povijesti Hrvata. Učenje o povijesti Hrvata odnosi se na učenje povijesti Hrvata ne samo u Hrvatskoj nego i u Vojvodini te Bosni i Hercegovini, čime djeca stječu znanje o autohtonosti i povezanosti Hrvata i Hrvatske s ovim područjima.
Knjige potrebne za ovaj predmet osigurane su uz pomoć HNV-a i HKC »Srijem-Hrvatski dom«. Zbog ograničenih financija nije nabavljen dovoljan broj knjiga, te je tako primijenjen sustav »jedna knjiga na jednoj klupi«, odnosno gdje dva učenika imaju jednu knjigu. Osim hrvatskih čitanki od 1.-8. razreda, te knjige »Povijest i zemljopis Hrvatske za škole u inozemstvu«, kao dodatna literatura koriste se časopisi »Hrcko« i »Kužiš«. Ti su časopisi osobito zanimljivi djeci mlađeg uzrasta, koji čitanjem zanimljivih tekstova te kroz razne igre gdje se koriste hrvatske riječi u velikoj mjeri obogaćuju znanje o hrvatskom jeziku.
Hrvatski i poslije osnovne škole
Ono što najbolje svjedoči o želji za pohađanjem ovog predmeta jest da su djeca koja su završila osnovnu školu izrazila želju za pohađanjem ovog predmeta i u srednjoj školi. Kako hrvatski jezik s elementima nacionalne kulture nije uveden u srednje škole, nastava za srednjoškolce započeta u listopadu 2011. godine održava se u Hrvatskom domu ili u župnim prostorijama za mladež. U sklopu nastave do sada su organizirane ekskurzije u Suboticu, Sombor, Bački Monoštor, Petrovaradin, Slankamen i Sot, gdje su se djeca upoznala s nošnjama i običajima Hrvata iz ovih mjesta. Godine 2011. za djecu uzrasta od 5. razreda osnovne škole do 4. razreda srednje škole započet je projekt »Upoznaj domovinu«, u kojem se djeca upoznaju s ljepotama i kulturno-povijesnim naslijeđem domovine Hrvatske. Do sada su djeca u sklopu ovog projekta, a putem dviju ekskurzija (2011. i 2012. godine) upoznala Zagreb, Rijeku i Krk, mjesta u kojima su obišli muzeje vezane uz povijest i etnologiju, kao i ostale znamenitosti ovih gradova. Učenici osnovnih i srednjih škola redovito sudjeluju na literarnim natječajima vezanim uz hrvatski jezik, kao i na recitatorskim smotrama na hrvatskom jeziku gdje su postigli zavidne rezultate. Posebice treba izdvojiti uspjeh učenice Ane Dujić, koja je na literarnom natječaju »Zlatna ribica« koji organizira Hrvatska matica iseljenika – podružnica Rijeka, a na kojem je sudjelovalo 428 učenika iz 14 zemalja, osvojila peto mjesto u svojoj dobnoj skupini. Velika je radost i značaj što se u Srijemskoj Mitrovici ponovno, nakon više od pola stoljeća, u školama uče hrvatski jezik, hrvatski običaji, zemljopis naše domovine te povijest našeg naroda. Ovo svakako predstavlja jedan od najsigurnijih temelja opstanka hrvatske zajednice u Srijemskoj Mitrovici, a na nadležnim institucijama ostaje da se ovaj predmet uvede i u škole u ostalim srijemskim mjestima.