08.03.2013
Glazba je od djetinjstva u središtu života
Njihovo životno, pa i profesionalno opredjeljenje kao da je određeno onoga trena kada ih je učiteljica još malene uputila prema tamburaškoj sekciji: sestra i dva brata, Antonija, Marinko i Ivan Piuković, tradicionalnom instrumentu i glazbi ovih krajeva posvećeni su i danas. Zajedno su rasli, pohađali istu osnovnu školu, stjecali prva znanja o tamburaškoj glazbi po usmjerenju iste učiteljice, i – ostali u glazbi. Godinama već vrlo često nastupaju zajedno.
Antonija Piuković je po profesiji ekonomistica, ali i dugogodišnja članica Subotičkog tamburaškog orkestra u ko-jem je prvih godina svirala, vremenom se posvećujući i pjevanju. Poznata je vokalna solistica, njen glas dobro je znan ljubiteljima glazbe. Marinko Piuković (Antonijin brat) svira bas, Ivan Piuković (bratić po stricu) kontru, i po profesiji su glazbenici. Među osnivačima su poznatog Ansambla »Hajo«, koji će ove godine obilježiti 25 godina postojanja. Da će im se glazba uplesti u sve pore života i odrediti životne staze nikako nisu mogli predvidjeti onih osamdesetih godina kada su kao djeca u društvu vršnjaka prvi put uzeli tambure u ruke. Probuđena ljubav prema ovom instrumentu povela ih je zatim sve troje u glazbeno obrazovanje.
U tamburaškoj sekciji
»Ivan i ja smo ista generacija i pohađali smo isti razred u Osnovnoj školi ‘Matko Vuković’. Bili smo u trećem razredu kada nas je učiteljica Jelisaveta Liza Mačković povela na tamburašku sekciju u ‘Bunjevačko kolo’, koju je vodio Lazar Malagurski. Skoro cijeli razred se upisao u sekciju. Nakon završetka nižih razreda, kada smo bili u petom, pošto je cijeli razred bio aktivan, školski tamburaški orkestar je vodio profesor glazbe Mihajlo Bačlija i s ovim orkestrom smo nastupali do kraja osnovne škole«, kaže Marinko Piuković o prvim godinama učenja o tamburi. »Mi smo bili treća generacija učiteljice Lize koju je ona odvela na sekciju, a Antonija četiri godine kasnije njena posljednja generacija.«
Ovu Antonijinu generaciju učiteljica je na učenje tambure povela kod Stipana Jaramazovića u Subotički tamburaški orkestar. Kasnije su se ovom orkestru pridružili i Marinko i Ivan, i može se reći da su zajedničke probe i nastupi sestre i dva brata postali uobičajeni još od tih školskih i mladalačkih dana. U glazbi su mnogo godina. No, još u to školsko doba, Marinko i Ivan odlučili su svoje glazbeno obrazovanje utvrditi i u Muzičkoj školi.
»Uporedo sa školskom sekcijom upisali smo nižu muzičku školu, a potom se sa završetkom osnovne škole odlučili za srednju muzičku«, kaže Ivan Piuković.
A o opredjeljenjima iz djetinjstva Marinko Piuković kaže: »Drugi su se odlučivali za sport, upisivali u izviđače i mnoge druge sekcije, a mi smo se opredijelili za tamburašku sekciju, to nas je okupiralo i ostalo i danas. U našoj obitelji se puno drži do tradicije, tambura je tradicionalni instrument, i imali smo podršku. Kao djeca, u vrijeme tog prvog zanimanja za sviranje, nismo ni slutili da će nam glazba postati i profesionalno opredjeljenje.«
Osnivanje orkestra
Ideja o osnivanju glazbene skupine (orkestra) za rođendanske i druge zabave drugara, pa i obiteljske proslave, u Marinka i Ivana Piuković stvorila se već u srednjoj školi. Ove godine će Ansambl »Hajo«, među čijim su osnivačima, 10. srpnja obilježiti 25-godišnjicu postojanja. U vrijeme osnivanja Marinko i Ivan su još bili srednjoškolci.
»Iako je ansambl već postojao, ime ‘Hajo’ odabrali smo kasnije kada smo sa solisticom Marijanom Ivković snimili izvorne bunjevačke pjesme i kola. Opredijelili smo se da za ime ansambla uzmemo nadimak čuvenog subotičkog tamburaša Pere Tumbas Haje. Za snimanje kasete sviralo nas je tada sedam tamburaša, od kojih je ostalo pet aktivnih. Sada nas u orkestru ima šestero«, iznosi Marinko.
Ansambl »Hajo« je tijekom 16 godina svoga postojanja svakodnevno svirao u restoranu »Majur«. Uz profesionalni angažman, smatraju, nisu stizali da se dovoljno posvete i autorskom stvaralaštvu orkestra i promociji pjesama koje su nastale u okrilju ovog glazbenog sastava. Nešto više su na tome poradili ovih godina, što je naišlo na odjeke i kroz priznanja.
»Tamburaški orkestar ‘Ha-jo’ iz Subotice najbolja je banda na jubilarnom, petom po redu svjetskom tamburaškom festivalu ‘Tamburica fest 2012’, koji je uz sudjelovanje 28 orkestara raznih glazbenih profila iz 14 zemalja održan od 15. do 17. lipnja na Petrovaradinskoj tvrđavi«, oglasili su prošle godine organizatori o vrijednom priznanju koje stiglo u Suboticu. Za najboljeg solista na basprimu proglašen je Branko Kutuzov. Autorskim pjesmama nagrade su osvajali i na »Festivalu bunjevački pisama«, njihov tvorac je Tomislav Vukov, prvi vokal u orkestru koji svira na harmonici. Prva nagrada na ovom festivalu 2011. je osvojena pjesmom »Evo opet šorom vranci jure«. Ansambl »Hajo« za jesen, za proslavu 25-godišnjice postojanja, priprema CD s pet autorskih pjesama (tekst i glazba Tomislav Vukov) i šest pjesama čiji su autori teksta i glazbe Hrvoje Bogutovac i Krešimir Stipa Bogutovac iz Županje.