08.03.2013
Napredak u ostvarivanju kulturne autonomije
»Usklađivanje osnivačkih akata ustanova kulture koje su nacionalne zajednice proglasile ustanovama od javnog značaja predstavlja primjetni napredak u ostvarivanju Ustavom i zakonima zajemčenih prava nacionalnih zajednica na kulturnu autonomiju«, rekla je Anđela Horvat, vijećnica Demokratskog saveza Hrvata u Vojvodini u gradskoj Skupštini. Ona je u skupštinskoj raspravi povodom donošenja rješenja o davanju suglasnosti na statut Dječjeg kazališta podsjetila kako je Hrvatsko nacionalno vijeće 8. listopada 2010. ovu ustanovu proglasilo ustanovom od osobitog značaja, te istaknula da »u tom smislu vršenje upravljačkih prava u ustanovama kulture od značaja za hrvatsku zajednicu predstavlja nužni preduvjet za izjednačavanje prava Hrvata s pravima drugih nacionalnih zajednica koje žive na teritoriju Grada Subotice«.
Na sjednici gradske Skupštine održanoj 28. veljače, vijećnici su usvojili izmjene statuta u sedam ustanova kulture među kojima su od značaja za hrvatsku zajednicu, osim Dječjeg kazališta, i Gradski muzej, Povijesni arhiv, Moderna galerija »Likovni susret«, Zavičajna galerija »Dr. Vinko Perčić«. Usvojeni su statuti i Art kina »Aleksandar Lifka«, te Kazališta »Dezso Kosztolányi«.
Predsjednik vijećničke skupine DSHV-a Ivan Ušumović je, izražavajući zadovoljstvo što se konačno upravljanje u gradskim ustanovama kulture usklađuje sa Zakonom o nadležnostima vijeća nacionalnih manjina, rekao kako to konkretno kod izmjena statuta Gradskog muzeja omogućuje i Hrvatima da sudjeluju u odlučivanju povodom programa rada ustanove i razvijanja sadržaja na hrvatskom jeziku. On je podsjetio i da će nacionalna vijeća također imati mogućnost davanja mišljenja o izboru ravnatelja ustanove. Kada je pak riječ o Galeriji »Dr. Vinko Perčić«, Ušumović je istaknuo kako je ova ustanova od svog postojanja uštedjela šest milijuna dinara proračunskog novca, jer do danas još nema uposlene kustosa, PR menadžera i dokumentarista. On je dodao kako se Galerija samofinancira u iznosu od 42 posto putem donacija i apliciranja na natječaje, te izrazio nadu da će ovi problemi biti što prije riješeni, jer je to »u interesu građana Subotice i hrvatske nacionalne manjine, budući da Galerija organizira izložbe od izuzetnog kulturnog značaja za Suboticu«.
Vijećnička skupina DSHV-a posebno je pozdravila i donošenje odluke o izradi Plana generalne regulacije za naselje Donji Tavankut. Anđela Horvat je posebice značajnim izdvojila što će planom biti definirane nove ulice u novoformiranim područjima stanovanja, radne zone, te izmješten cestovni pravac prema Gornjem Tavankutu. Ona je iznijela podatak kako tijekom sezone kroz središte Donjeg Tavankuta prođe oko tisuću šlepera prema industrijskoj zoni u Gornjem Tavankutu, te je izmještanje cestovnog pravaca jedan od osnovnih ciljeva za koje se vijećnici DSHV-a zalažu. Osim ovoga, Horvat je navela kako se očekuju sredstva za renoviranje Doma kulture u Tavankutu i uređivanje atarskih putova.
Na sjednici je donesena odluka o promjeni Statuta Grada Subotice koja će se odnositi na dvije promjene: usklađivanje sastava Savjeta za međunacionalne odnose s podacima popisa pučanstva Republičkog zavoda za statistiku, kao i osnivanje ustanove ili organizacije za mladež. Na temelju dopisa Agencije za borbu protiv korupcije, na sjednici Skupštine Vesni Prćić je, zbog vršenja više javnih dužnosti, prestala dužnost članice Gradskog izbornog povjerenstva, dok je Petar Kuntić, također ne temelju dopisa Agencije, sam podnio ostavku na mjesto predsjednika Nadzornog odbora Stambeno-kreditnog pronatalitenog fonda grada. Na njegovo mjesto imenovan je Siniša Babičković.