08.03.2013
Osniva se konzorcij
Inicijativna skupina »Za spas HKC-a ’Bunjevačko kolo’« otvaranjem namje-nskih računa započela je prikupljanje novca koji će biti upotrebljen za otkup ove institucije na dražbi, a prvi su svoje donacije uplatili Mirko Čipak iz Starog Žednika i Ivan Dulić iz Đurđina.
Podsjetimo, u Hrvatskom kulturnom centru »Bunjevačko kolo« zbog nagomilanih dugovanja 15. studenog 2012. otvoren je stečajni postupak, te po zakonu do 15. ožujka, odnosno u roku od 120 dana od otvaranja stečaja, vjerovnici imaju pravo prijaviti svoja potraživanja, poslije čega slijedi proglašenje bankrota i prodaja iz stečaja. Bivši i sadašnji članovi HKC-a, prijatelji i simpatizeri, te članovi raznih hrvatskih udruga osnovali su skupinu »Za spas HKC-a ’Bunjevačko kolo’« s namjerom pokretanja akcije prikupljanja novca i otkupa Centra na dražbi, kako bi na taj način sačuvali izvorni naziv ove najstarije hrvatske institucije osnovane 1970. godine.
Crta se podvlači 15. ožujka
Za spas »Bunjevačkog kola« otvoreni su namjenski dinarski i devizni računi u Vojvođanskoj banci, a Inicijativna skupina najavila je i osnivanje neformalne grupe građana, odnosno, zaključenje ugovora o konzorciju koji će potpisati njeni predstavnici kako bi imali pravo sudjelovati u stečaju. »Moramo osnovati neformalnu grupu građana, koja će se također zvati ’Inicijativa za spas HKC-a Bunjevačko kolo’, i u koju ćemo imenovati našeg predstavnika koji će imati pravo potpisati eventualni zakup, kupovinu ili otkup potraživanja. U ugovoru o osnivanju konzorcija bit će navedni bankovni računi, imena ovlaštenih, kao i izjava da će, ukoliko se ne uspije u kupovini, prikupljeni novac svakome biti vraćen«, rekao je odvjetnik Marin Vilov.
Na sastanku prošle srijede, kojemu je prisustvovalo četrdesetak bivših i sadašnjih članova te prijatelja Kola, koordinator inicijativne skupine Marinko Prćić istaknuo je da je, nakon nekoliko susreta i razgovora, cijela akcija pokrenuta u dobrom pravcu i dobila potporu hrvatskog konzulata i gradonačelnika Dulića, te izrazio očekivanje da su i vjerovnici uvjereni u ozbiljnost prvih koraka i voljni i ubuduće surađivati s Centrom. Budući da do polovice ožujka vjerovnici imaju pravo prijaviti svoja potraživanja, to je i rok kada stečajni upravitelj mora »podvući crtu« i tada će slika o financijskom stanju u Centru biti jasnija. Stoga je Marinko Piuković pozvao prisutne da što prije animiraju ljude dobre volje i simpatizere i budu što ažurniji sa svojim donacijama, kako bi tog roka i Inicijativna skupina imala jasnu sliku s koliko novca raspolaže i što zapravo s njim može konkretno učiniti.
Prisutne je, međutim, zanimalo i kako će HKC funkcionirati u budućnosti, bude li inicijativa uspješno provedena, te kako će nova uprava opravdati povjerenje i osigurati da se neće ponoviti ista situacija u Bunjevačkom kolu? Član Inicijativne skupine Andrija Bašić objasnio je da funkcioniranje Centra nije upitno budući da je i do sada Gradska uprava dotirala redoviti rad u iznosu od oko milijun dinara, a u financiranju je sudjelovala i pokrajinska uprava. On je najavio izmjene Statuta i poslovnika o radu, te drugačije kriterije i uvjete za članstvo u novoj Skupštini Bunjevačkog kola. »Jedan od prijedloga je i da se nova uprava, kao i članovi upravnog odbora, pod kazneno-materijalnom odgovornošću obvežu i da, ukoliko nastanu dugovanja tijekom njihovog rada, odgovaraju svojom imovinom«, kazao je Andrija Bašić.
HKC nije regirao po tužbi
Diskusija se i ovoga puta dobrim dijelom doticala problema koji su doveli Centar u stečaj i odgovornosti onih koji su njime upravljali, te je predsjednik Izvršnog odbora Hrvatskoj nacionalog vijeća Darko Sarić Lukendić ukazao da dugovi HKC-a višestruko prevazilaze zatečenu imovinu i da bi stoga, bez proglašenja stečaja, trebalo prikupiti sredstva u visini dugova. On je također iznio da je račun HKC-a zapravo bio blokiran od strane Dinovizije, jer je još prije godinu dana donijeta izvršna sudska presuda o naplati tih potraživanja u iznosu od oko 750 tisuća dinara. Rekavši da je to u velikoj mjeri vezalo ruke onima koji su pokušavali iznaći rješenja, Sarić Lukendić je ipak dodao da ne želi ulaziti u to jesu li ti pokušaji bili dovoljni, ili ne. »Ozbiljan i veliki problem je što se tijekom tog postupka utuživanja od strane Dinovizije nije reagiralo po toj sudskoj tužbi, odnosno nije bilo žalbi HKC’a na potraživanje. Ono bi se inače osporilo, jer koliko sam čuo, ne postoje snimke za koje je ispostavljena faktura, ne postoji ugovor koji regulira međusobna prava i obveze, itd. Nakon Davorovog (Dulić) odlaska počele su stizati nekakve fakture koje su dodatno ukopale postojeću situaciju«, iznio je Darko Sarić Lukendić.
Kraća polemika se povela povodom izjave Marinka Prćića da je na tužbu Dinovizije trebao reagirati Upravni odbor koji je umjesto toga pustio HKC niz vodu, na što je reagirala vijećnica HNV-a Josipa Ivanković podsjećajući da je upravo Prćić bio član UO kada je donijeta izvršna presuda po tužbi Dinovizije. Ona je podsjetila i da unatoč zahtjevima prošle godine urađena revizija poslovanja Centra nikada nije službeno dostavljena članovima HNV-a. Darko Sarić Lukendić je također potvrdio da HNV nije službeno dobio revizorsko izješće niti od tada aktualnog predsjednika Josipa Stipića, niti od UO. On je dodao i da je upravo postupak stečaja otvorio izvanrednu pravnu mogućnost da stečajni upravitelj preispita osnovanost potraživanja vjerovnika. »Da toga nije bilo potraživanje Dinovizije ne bi se moglo niti osporiti niti potvrditi, nego bi se prosto plijenila imovina preko nošnji, imovine u restoranu, i nadalje«, rekao je Sarić Lukendić.
Sljedeći sastanak, na kojemu će biti iznijeti podaci o potraživanjima vjerovnika, kao i iznos prikupljenih sredstava za otkup Bunjevačkog kola, zakazan je za 18. ožujka u 19 sati u restoranu »Dukat«.