01.03.2013
Još uvijek se brkaju pojmovi Šokac i Hrvat
»Tim za razvoj općine Bač« je projekt čiji je nositelj Kulturno etnološki klub »Iskon« iz Bača, a koji podupire Pokrajinsko tajništvo za međuregionalnu suradnju i lokalnu samoupravu, općina Bač i brojni partneri, sponzori i donatori. Osnovni cilj ovog projekta je poboljšanje života građana lokalne zajednice, odnosno građana općine Bač, a da bi taj cilj dobio potpuni smisao, u realizaciju projekta su uključeni svi postojeći i potencijalni resursi općine. Na popisu koordinacijskog tima postoji više od dvije stotine različitih resursa: javnih institucija, društvenih skupina, nevladinih organzacija, udruga građana, sportskih organizacija, privatnih poduzetnika, vjerskih zajednica, umjetnika, zanatlija, hobista i drugih skupina i pojedinaca, a nakon dvije edukacije i jedne radionice, kroz projekt je prošlo više od dvije trećine. Do kraja ožujka, kada je predviđeno da ova faza projekta bude završena, trebaju biti održane još tri edukacije, dvije radionice i jedan dvodnevni seminar.
Odskočna daska za buduće projekte
»’Projektni tim za razvoj općine Bač’ treba biti odskočna daska za buduće projekte, ne samo ‘Iskona’ već naročito Udruge za razvoj ruralnog i eko turizma ‘Bač u srcu Bačke’, koje je osnovano u listopadu prošle godine. S obzirom na to da je općina Bač veoma bogata kulturnom baštinom, prirodnim i ljudskim resursima i da želimo u njoj pokrenuti razvoj ruralnog i eko turizma, osnivanjem ove udruge učinili smo prve korake, a realizacijom ovog projekta utabali smo stazu k zamišljenim ciljevima«, kaže za HR predsjednica Udruge za razvoj ruralnog i eko turizma »Bač u srcu Bačke« Gordana Bjelajac. »Osnovni ciljevi naše udruge su kroz afirmaciju, edukaciju i promidžbu spomenutih potencijala osnažiti ruralna domaćinstva, etno kuće, zanatlije, poljoprivredna gazdinstva, skupine i pojednce, kako bismo što kvalitetnije ugostili postojeće i potencijalne turiste. Jedan od jačih aduta nam je bogatsvo različitosti, jer prema statistikama brojimo više od dvadeset različitih etničkih i vjerskih zajednica, a Tim za razvoj općine Bač će jednako promicati sve, pa i one malobrojne. Kroz prikaz autentičnih dvorišta, kuća, komada namještaja, nošnji, tradicijskih jela, običaja, ali i kroz promidžbu prirodnih ljepota i kulturno-povijesne baštine, općina Bač bi uskoro mogla postati srce cijelog svijeta«, kaže predsjednica Belajac.
O Šokcima
Na drugoj edukaciji »Boga-tstvo različitosti općine Bač – predstavljanje vjerskih i nacionalnih zajednica«, sudionicima se predstavilo sedam etničkih skupina s teritorija općine Bač i islamska vjerska zajednica koja također postoji u općini Bač. Treću po brojnosti, iza Srba i Slovaka, hrvatsku nacionalnu zajednicu predstavila je predsjednica UG »Tragovi Šokaca« Bač Stanka Čoban. O nazivu Šokac, prvim preseljenjima 1222. godine pa sve do posljednjeg austrijsko-turskog rata 1716.-1718. godine kada se bilježi posljednja seoba Šokaca iz Soli u Bač, o slici Radosne Gospe koja se i danas čuva u franjevačkom samostanu u Baču u kapelici na hodniku između crkve i sakristije, o zapisu iz XVIII. stoljeća na latinskom da je slika Blažene Djevice Marije iz Gradovrha, nekoć u kraljevstvu Bosne i u samostanu Manje braće slavne, štovanjem vjernika, pošto su muhamedanci zapalili samostan, prenesena pod konac XVII. stoljeća u Ugarsku, u Bač, nazočne je Stanka Čoban upoznala koristeći se, kako je kazala, literaturom Franjevački samostan Bač – Kronološki pregled – fra Josip Špehar OFM. Poseban naglasak dala je na činjenicu da samo ime Šokac potvrđuje pripadnost da je netko katolik i Hrvat. Naziv Šokac nikada nije smatran za naciju, već se pod tim podrazumijeva zajedničko narječje – ikavica, običaji, mentalitet unutar hrvatskog naroda.
O društvenom životu Hrvata u općini Bač, Stanka Čoban je kazala: »U općini Bač djeluje pet kulturnih udruga s hrvatskim predznakom. Cilj ovih udruga je očuvanje nacionalnog identiteta, kulture, običaja, jezika. Rade na promicanju na raznim manifestacijama multikulturalnog karaktera, sudjeluju i organiziraju književne večeri, tribine, likovne kolonije, obilježavaju značajne obljetnice značajnih ličnosti za hrvatski narod na ovim prostorima, te kroz priredbe i gostovanja prezentiraju svoju nošnju, običaje i kulturu. Aktivni su kod svih većih crkvenih zbivanja. Zalažu se za proučavanje hrvatskog jezika s elementima nacionalne kulture u svim školama u općini, a za sada je ovaj predmet prisutan u osnovnim školama u Plavni i Vajskoj.«
»Još uvijek se brkaju pojmovi Šokac i Hrvat, pa se često dogodi da se upotrebljava pojam Šokac kada se nabrajaju nacionalne manjine i sl. Kroz ovu prezentaciju dobili smo priliku to i pojasniti, predstaviti naše običaje koji su se nažalost, moram i to istaknuti, ovdje u Baču izobičajili, pa tako svatovskih običaja gotovo da i nema, pokladne i druge zabave su se svele na večere bez ikakvog nacionalnog obilježavanja, ‘polivači’, ‘šibari’, već se godinama ne vide na ulicama Bača... Predstavili smo našu nošnju, gastronomiju i sve ono što karakterizira nas Hrvate ovdje«, kazala ježe Stanka Čoban.