Arhiv tekstova Arhiv tekstova

Nedostaju knjige, udžbenici i druga pomagala

»Radujemo se skorom obilasku ove dvije škole, koji će još više potaknuti i zainteresirati učenike i njihove roditelje za izučavanje hrvatskog jezika s elementima nacionalne kulture kao materinjeg jezika šokačkih Hrvata ovoga kraja. Osobito je bitno što je konačno tiskana i knjiga dječje poezije ‘Čudan ovaj bili svit’, našega najpoznatijega pjesnika iz ovoga kraja, pisana na šokačkoj ikavici, Josipa Dumendžića Meštra iz Bođana, koja će uskoro biti predstavljena u ovim mjestima«, kazala je Kata Pelajić, predsjednica »Matoša«, na vijest da će knjiga biti predstavljena u Vajskoj i Plavni.
 
Hrvatski uči 25 učenika
 
U osnovnoj školi u Plavni već treću godinu izučava se hrvatski jezik s elementima nacionalne kulture kao izborni nastavni predmet. Još 3. travnja prošle školske godine upriličen je sastanak čelnika HNV-a s ravnateljicama škola u Općini Bač, na kome je potvrđena daljnja potpora izučavanju ovoga predmeta. 
U razgovoru s Nerminom Košutić doznajemo da ove školske godine hrvatski jezik uči 25 učenika, te da su podijeljeni u tri skupine. »Zadovoljna sam radom i pohađanjem nastave od strane mojih učenika. Često u nastavi obrađujemo pjesme na hrvatskom, u sve tri skupine, te moji učenici nastupaju na svim školskim priredbama i manifestacijama. Ipak je još uvijek prisutan problem nabave knjiga, udžbenika i drugih pomagala, ali u svemu tome pomaže mi tajnik HNV-a Željko Pakledinac, čijom je zaslugom i uveden ovaj predmet u školama u Plavni i u Vajskoj. Meni osobno potrebno je više stručne literature te više materijala na ikavici. Raduje me što su objavljene hrvatske pjesme mojih učenica u Rešetarima, a ubuduće ćemo više surađivati s Hrckom, u kome je do sada objavljeno podosta crteža učenika iz Plavne i Vajske.«
Svetlana Nedimović, ravnateljica škole u Plavni, kaže da na svim našim programima sudjeluju i pripadnici nacionalnih zajednica koje složno žive u ovoj multikulturalnoj i višenacionalnoj sredini i ističe da joj je osobito zadovoljstvo surađivati s »Matošem«, jedinom kulturnom udrugom u Plavni takve naravi.
 
Izučavanje hrvatskog jezika s elementima nacionalne kulture u Vajskoj
 
Nakon uloženog napora čelnika hrvatske zajednice i vodstva hrvatskih udruga Općine Bač, prije svega HKPU-a »Zora« iz Vajske, u ovome je mjestu u OŠ »Aleksa Šantić« također započelo izučavanje hrvatskog jezika s elementima nacionalne kulture. Ovo je druga škola u ovoj općini koja je otvorila vrata izučavanju ovoga predmeta, što je značajan napredak u provođenju prava nacionalnih manjina te razvijanju suživota i tolerancije u višenacionalnoj sredini. Ravnateljica škole u Vajskoj Maja Uzurov tom je prigodom izjavila: »U OŠ ‘Aleksa Šantić’ iz Vajske s područnom školom u Bođanima prošle školske godine uveden je hrvatski jezik s elementima nacionalne kulture. S obzirom da je sredina u kojoj se škola nalazi višenacionalna, već se niz godina u našoj školi izučava na isti način i rumunjski jezik.« Ona je pri tome istaknula pozitivnu ulogu školske uprave Novi Sad, te dodala: »Zahvaljujući ŠU Novi Sad i tadašnjem načelniku, s kojim imamo iznimno dobru suradnju, odobreno je formiranje dvije skupine za izučavanje hrvatskoga jezika s elementima nacionalne kulture.« 
Od tajnika ove škole i tajnika Hrvatskog nacionalnog vijeća Željka Pakledinca doznajemo da Osnovnu školu »Aleksa Šantić« pohađa oko 350 učenika, uključujući i područni odjel škole u Bođanima u kojem su učenici od I. do IV. razreda. Na početku školske godine 49 učenika se izjasnilo pripadnicima hrvatske zajednice. Na osnovi ankete urađene u proteklom periodu i prijavljenih 20 učenika, od početka prošle školske godine uveden je hrvatski jezik s elementima nacionalne kulture, a nastava se odvija u dvije skupine.
»U školi u Vajskoj, osim redovitog odgoja i obrazovanja, postoji i pripravni odjel, kao produženi boravak, a u njegovom sastavu su i predškolski vrtići u Vajskoj i Bođanima. Poslije škole u Plavni, ovo je druga škola u kojoj je započelo izučavanje ovoga predmeta u Općini Bač, a vjerujem da će se hrvatski jezik uvesti i u školi u Baču s obzirom da ima zainteresirane djece i njihovih roditelja. Ova škola polako postaje prepoznatljiva po odvijanju nastave na jezicima nacionalnih zajednica«, kaže Pakledinac.
Profesorica Milena Baždar, koja radi s djecom u OŠ »Aleksa Šantić« koja pohađaju nastavu hrvatskog jezika s elementima nacionalne kulture, kaže da je veoma ponosna na svoje učenike i njihove uspjehe u radu.
 
  • Ministarstvo regionalnog razova i fonfova EU Repub
  • Jooble
  • Hrvatsko Nacionalno Vijeće
  • Zavod za kulturu vojvođanskih Hrvata
  • RS APV Pokrainska Vlada
  • DUZHIRH
  • Hrvatska Matica Iseljenika