Arhiv tekstova Arhiv tekstova

Mlade glazbene nade

Stručni žiri ovogodišnjeg festivala u sastavu: mr. Marina Novak, prof. Levente Puskás i dr. Ognjen Popović dodelio je prvu nagradu Femus 2013 Dániel Ali Lugosi (klarinet), drugu nagradu Árpádu Ágostonu (flauta), a treću Tijani Radović (flauta). Nagrađeni su i najbolji pedagozi: Aleksandar Burkert, najbolji pedagog za disciplinu flauta, Lazar Kondic za klarinet i Ádám Radetić za saksofon, kao i najbolji korepetitori: Sanja Knezević za flautu, Judit Papilion za disciplinu klarinet i Filip Milisavljević, najbolji korepetitor za disciplinu saksofon.
»Natjecatelji su pokazali jako visoku razinu, djeca sviraju jako dobro, gotovo bih rekla na profesionalnoj razini. Vidi se kako se u njih jako puno ulaže i da sami ulažu jako puno i truda i svog slobodnog vremena kako bi to napravili. Sviraju vrlo ozbiljan program, pogotovo više kategorije i nadam se da ćemo neke od njih sretati i ubuduće kao neke nove mlade glazbene nade«, ocijenila je Marina Novak, profesorica flaute s Muzičke akademije Sveučilišta u Zagrebu i članica festivalskog žirija.   
Uz ocjenu da je Femus također bio jako dobro organiziran, te da festival ima puno potencijala, prof. Marina Novak ističe kako su natjecanja dobra za malu djecu i da je dobro da ih bude što više. »To je mjesto gdje se oni mogu okupiti, gdje se mogu iskušati i čuti starije kolege. Između ostalog to je njima i poticaj, na neki način mogu opravdati pred kolegama i pred svojim roditeljima što zapravo rade, a jednako tako je i za nastavnike to dobar izazov. Mislim da treba malo poraditi na tome da i druga djeca, koja ovaj puta nisu nastupila, dobiju poticaj i poslušaju natjecanje, da bude više publike na festivalu, da se ona animiraju i u većem broju prisustvuju i poslušaju svoje starije kolege. U svakom slučaju mislim da je festival dobra ideja i treba ih što više«, kazala je Marina Novak.
Na pitanje da usporedi glazbeno obrazovanje i festivale naše regije s europskom, mr. Novak ističe kako »naša regija ima vrlo sličnu povijest i sadašnjost, a pretpostavljam da će imati i budućnost, i vrlo bih rado da je ima, jer mislim kako je specifičnost našeg područja vrlo razvijena mreža glazbenih škola koju možda sjeverna Europa nema u toj mjeri i gdje je to više prepušteno privatnoj inicijativi.«  »Mislim kako je važno zadržati ovakav sustav školovanja koji ima cijelu vertikalu – od glazbenih vrtića preko osnovnih glazbenih škola, srednjih i dalje visokog školstva. To je jako bitno i bitno je da što veći broj djece ide u glazbene škole. Sigurno je da glazba neobično pomaže razvoju drugih intelektualnih sposobnosti, a s druge strane to je vrlo lijep i plemenit način kako upotpuniti svoje slobodno vrijeme i pritom se dobro družiti i zabaviti sa svojim vršnjacima. Mislim kako nema ljepšeg nego svirati recimo u jednom ansamblu, što djeca jako vole i što je neopisivo iskustvo. Kada je riječ o drugim festivalima, zapravo svaki ima neki svoj profil, svoju publiku i ciljano čime se bavi. Sviđa mi se što je ovdje zapravo jedna cijela zajednica na okupu, koja okuplja i mlađe nastavnike, naravno, i starije koji to možda gledaju malo više iz prikrajka, te roditelje bez kojih ništa ne bi bilo moguće da nisu oni imali inicijativu, upisali djecu u glazbenu školu i podupirali ih u tome. U Hrvatskoj ima različitih festivala koje vrlo često organiziraju udruge, zapravo vrlo slično kao što je i udruga ‘Electe’, gdje dolazi ciljana publika. To može biti određeni instrument, jedno područje, jedna vrsta glazbe, ali u svakom slučaju mislim da toga ima i da treba biti što više. Mislim da je ovo što imamo vrlo dragocjeno, čak i više nego što možda u Europi postoji i mislim da se ne trebamo sramiti, dapače tim više njegovati«, kazala je Marina Novak. 
 
  • Ministarstvo regionalnog razova i fonfova EU Repub
  • Jooble
  • Hrvatsko Nacionalno Vijeće
  • Zavod za kulturu vojvođanskih Hrvata
  • RS APV Pokrainska Vlada
  • DUZHIRH
  • Hrvatska Matica Iseljenika