Arhiv tekstova Arhiv tekstova

Deset godina tjednika »Hrvatska riječ« u riječi i slici (5.)

 
 
 
10. siječnja – Ivo Josipović izabran za predsjednika Republike Hrvatske.
15. siječnja – Hrvatsko nacionalno vijeće u kampanji za upis u poseban birački popis hrvatske nacionalne manjine. 
15. siječnja – Član Izvršnog odbora  HNV-a zadužen za informiranje vjeruje da će obećanje dano prije više mjeseci biti ispunjeno, te da će do kraja siječnja promjena akata u RTV-u omogućiti kvalitetan program na hrvatskom jeziku i upošljavanje novinara na pokrajinskom javnom servisu. 
20. siječnja – IO HNV-a donio Odluku kojom od Upravnog odbora RTV-a zahtijeva formiranje redakcije televizijskog programa na hrvatskom jeziku kao i pokretanje radijskog programa na hrvatskom jeziku.
21. siječnja – Problemi u obrazovanju nacionalnih manjina u Srbiji bili su tema sastanka predstavnika nacionalnih vijeća s ministrom za ljudska i manjinska prava Svetozarom Čiplićem. Ponovljeni zahtjevi za rješavanje pitanja udžbenika na hrvatskom jeziku.
29. siječnja – Nikakav pomak u obnovi rodne kuće pjesnika Ante Jakšića u Bačkom Bregu.
1. veljače – Odlazeći predsjednik Hrvatske Stjepan Mesić odlikovao predsjednicu Helsinškog odbora za ljudska prava Srbije Sonju Biserko  Redom kneza Trpimira s ogrlicom i Danicom u Zagrebu.
28. siječnja – Ravnatelj RTV-a Blažo Popović najavio svakodnevni desetominutni informativni program na hrvatskom jeziku od ožujka, te osnivanje redakcije na hrvatskom jeziku u kojoj će biti troje uposlenika u Novom Sadu i dopisnici iz Subotice, Sombora i Srijema.
28. siječnja – DSHV prikupio 6500 zahtjeva upis u poseban birački popis.
17. veljače – Hrvatski ministar vanjskih poslova i europskih integracija Gordan Jandroković sastao se u Zagrebu s predsjednikom HNV-a Brankom Horvatom i predsjednikom DSHV-a Petrom Kuntićem, koji su ga upoznali s tijekom upisa u poseban birački popis.
26. veljače – Haški optuženik Vojislav Šešelj potvrdio je pred Haškim sudom da je zagovarao protjerivanje Hrvata iz Srbije.
22. i 23. veljače – Izaslanstvo skupine prijateljstva s Hrvatskom Narodne skupštine Republike Srbije, među kojima je i predsjednik DSHV-a Petar Kuntić, prvi put posjetilo Zagreb.  
1. ožujka – RTV započeo emitiranje redovitog informativnog programa na hrvatskom jeziku u trajanju od deset minuta, a predviđene su u programu i dvije polusatne emisije »Izravno« i »Svjetionik«. Urednik programa na hrvatskom jeziku je Dragan Jurakić.
25. veljače – U Srijemskoj Mitrovici održana prva redovita skupština podružnice DSHV-a.
12. ožujka – Završen upis u posebne biračke popise. Prema neslužbenim podacima Hrvati su jedna od četiriju nacionalno-manjinskih zajednica koje nisu uspjele prijeći »cenzus« i koje će novi saziv HNV-a birati na elektorskim izborima.
19. ožujka – Dramskoj umjetnici Mariji Crnobori veleposlanik RH u Beogradu Željko Kuprešak uručio je odličje Reda Danice hrvatske s likom Marka Marulića.
19. ožujka – Raspisani izbori za  nove sazive nacionalnih vijeća nacionalnih manjina. Hrvati u utrci za elektore.
19. ožujka – Problemi u HKC »Bunjevačko kolo« polako izbijaju na vidjelo.
19. ožujka – Na zgradi somborske Županije po prvi puta istaknuta zastava hrvatske nacionalne manjine u Srbiji.
1. travnja – Hrvatski predsjednik Ivo Josipović i ministar vanjskih poslova i europskih integracija Gordan Jandroković razgovarali u Zagrebu s izaslanstvom Hrvata iz Srbije. 
1. travnja – Otvorena Galerija HKPD »Jelačić« u Petrovaradinu.
7. travnja – Na zgradi DSHV-a u Subotici ispisan grafit mržnje »Marš iz Srbije!«
14. travnja – Grafit mržnje na kući Hrvata iz Petrovaradina uznemirio javnost.
16. travnja – Predsjednici Hrvatske i Srbije Ivo Josipović i Boris Tadić u Bačkom Monoštoru poručili Hrvatima u Srbiji da koriste svoja prava i institucije.
23. travnja – DSHV traži istragu zbog falsificiranja upisa u birački popis bunjevačke manjine.
19. travnja – Sastanak s roditeljima u povodu upisa djece u srednjoškolske odjele na hrvatskom jeziku organizirali HNV i udruga »Naša djeca« u Velikoj vijećnici Gradske kuće u Subotici.
21. travnja – Udruge i dalje slabo apliciraju na natječaje, zaključeno na sjednici IO HNV-a.
23. i 24. travnja – Peti okrugli stol Urbani Šokci održan u Osijeku i Somboru.
21. svibnja – Po prvi put Međunarodni festival hrvatske tamburaške glazbe Osijek održao jednu od večeri u velikoj dvorani Gradske kuće u Somboru.
25. svibnja – U Apatinu je održan poslovni sastanak tamošnjih i gospodarstvenika iz Hrvatske. Domaćin je bio predsjednik SO Apatin Živorad Smiljanić, a u radu skupa sudjelovao je i hrvatski veleposlanik u Beogradu Željko Kuprešak.  
28. svibnja – Završena preregistracija političkih stranaka u Srbiji, upisane su 72 stranke od kojih su 42 koje zastupaju interese 14 nacionalnih manjina.
28. svibnja – Ravnateljica apatinskog glasila »Glas komune« Slavica Popov najavila kako će se s pola stranice, tekstovi na hrvatskom jeziku proširiti na cijelu stranicu.
28. i 29. svibnja – U Pečuhu održan Festival ogranaka Matice hrvatske uz sudjelovanje ogranaka iz Osijeka, Tuzle i Subotice.
4. lipnja – Pripreme za manjinske izbore. 
4. lipnja – Zamjenik tužitelja Bruno Vekarić o tome zašto (još) nema optužnica za ex logore u Srbiji.
4. lipnja – Znanstveni kolokvij ZKVH-a ukazao na stanje dijela katoličke umjetničke baštine u Vojvodini. Prvi korak u zaštiti bi bio njezin kompletan popis.
5. lipnja – Radni susret hrvatskih kulturnih udruga u Vojvodini održan u Hrvatskoj čitaonici u Subotici.
6. lipnja – Na elektorskoj skupštini u Subotici izabran novi saziv Hrvatskog nacionalnog vijeća. Hrvatska lista DSHV i hrvatske udruge osvojio 18 vijećničkih mjesta, a Hrvatska lista za europsku Srbiju 11.
11. lipnja – Osnovana nova hrvatska udruga – Hrvatsko kulturno društvo »Šid«.
14. lipnja – Izaslanstvo Hrvatskog sabora posjetilo Beograd.
17. i 18. lipnja – U Zagrebu i Vukovaru održana 4. sjednica Međuvladinog mješovitog povjerenstva za provedbu sporazuma između Hrvatske i Srbije o zaštiti prava manjina.
21. lipnja – Predstavnici srpske zajednice u Hrvatskoj posjetili predstavnike hrvatske zajednice u Srbiji – sjedište DSHV-a u Subotici i Hrvatski dom HKUD-a »Vladimir Nazor« u Somboru.
26. lipnja – Održana konstitutivna sjednica HNV-a. Za predsjednika je izabran dr. sc. Slaven Bačić, a za predsjednika IO HNV-a Darko Sarić Lukendić.
9. srpnja – Razbijen prozor kamenicom na prostorijama ZKVH-a.
16. srpnja – Novi natječaj IPA programa Hrvatska - Srbija 2007.-2013.
18. srpnja – Svečanom akademijom u Dvorani sportova u Subotici DSHV proslavio 20 godina djelovanja. Proslavi nazočili i predsjednici Srbije i Hrvatske Boris Tadić i Ivo Josipović.
30. srpnja – Zašto u Bačkom Monoštoru i Sonti nema redovite nastave na hrvatskom jeziku iako Hrvati čine većinu stanovništva u oba mjesta?
29. srpnja – U Baču obilježena peta obljetnica emisije »Zvuci bačke ravnice« koja se emitira na Radio Bačkoj.
6. kolovoza – Beogradski nakladnik BIGZ, koji je u vlasništvu zagrebačke »Školske knjige«, najavio da će tiskati udžbenike na hrvatskom jeziku za sljedeću školsku godinu. 
22.-24. kolovoza – U Golubiću kraj Obrovca u Hrvatskoj održan III. međunarodni znanstveni skup »Hrvatsko-srpski odnosi«. Na plenarnom dijelu, osim političkih predstavnika Srba iz Hrvatske, sudjelovali su i predstavnici Hrvata iz Srbije – predsjednik DSHV-a Petar Kuntić, dopredsjednik HNV-a Mata Matarić, a ravnatelj ZKVH-a Tomislav Žigmanov je govorio o društvenom položaju Hrvata u Srbiji.  
26. kolovoza – Predstavnike DZH-a primio je predsjednik Općine Bač Tomislav Bogunović. Razgovaralo se o problemima hrvatske zajednice i njihovih udruga u općini Bač.
27. kolovoza – Fra Josip Špehar OFM, predstojnik franjevačkog samostana u Baču, upozorava na propadanje ovog iznimno vrijednog spomenika kulture.
27. kolovoza – Predsjedništvo DSHV-a oštro se protivi najavi ukidanja dopisništva HRT-a u Beogradu.
31. kolovoza – HNV će pokrivati putne troškove sve djece koja pohađaju nastavu na hrvatskom jeziku, rekao je predsjednik Vijeća Slaven Bačić. HNV je osigurao i poklon paketiće sa školskim priborom za prvake i novčanu pomoć za roditelje.
3. rujna – Na 4. međunarodnom i regionalnom gospodarskom sajmu održanom u Subotici prvi puta su se organizirano predstavile hrvatske tvrtke – 32 izlagača.
6. i 7. rujna – Predsjednik HNV-a Slaven Bačić i član IO HNV-a zadužen za obrazovanje Pero Horvacki sudjelovali su na radnim sastancima s ministrom prosvjete Žarkom Obradovićem i njegovim suradnicima u Beogradu, te s pokrajinskim tajnikom za obrazovanje Zoltanom Jegesom u Novom Sadu. Predočeni su problemi koji ometaju razvoj nastave na hrvatskom jeziku i zatraženo da Republika Srbija ispuni preuzete obveze u području obrazovanja. Do susreta je došlo na zahtjev predstavnika hrvatske zajednice i Republike Hrvatske, a sastancima je nazočio i veleposlanik RH Željko Kuprešak.
10. rujna – Održana prva sjednica novog saziva HNV-a. Usvojen novi Statut, Poslovnik i simbol Vijeća.
24. rujna – Predsjednik DSHV-a Petar Kuntić uputio je dopis predsjedniku Srbije Borisu Tadiću i premijeru Mirko Cvetkoviću u kojem se traži provođenje obećanja iz Bačkog Monoštora u svezi s obrazovanjem na hrvatskom jeziku. 
6. listopada – Izaslanstvo hrvatske nacionalne manjine u Republici Srbiji u sastavu: dr. sc. Slaven Bačić, Petar Kuntić, Dujo Runje i Tomislav Žigmanov boravilo je u jednodnevnom službenom posjetu Republici Hrvatskoj. Sastali su se s hrvatskim predsjednikom Ivom Josipovićem, premijerkom Jadrankom Kosor i predsjednikom Hrvatskog sabora Lukom Bebićem. 
8. listopada – Sjednica HNV-a održana u Hrtkovcima.
13. listopada – Glazbeno-scenski spektakl HTV-a »Lijepom našom« održan je u subotičkoj Dvorani sportova s nazivom »Kolo igra, tamburica svira«. 
4. studenoga – Predsjednik Srbije Boris Tadić posjetio Vukovar i zajedno s predsjednikom Hrvatske Ivom Josipovićem odao poštu žrtvama na Ovčari, a zatim i u Paulin Dvoru.  
5. studenoga – U Somboru problemi s izučavanjem predmeta hrvatski jezik s elementima nacionalne kulture. 
16. studenoga – Stigli udžbenici za učenike koji pohađaju nastavu na hrvatskom jeziku, koje je osigurala Republika Hrvatska.
24. studenoga – Boris Tadić u dvodnevnom službenom posjetu Zagrebu. U srbijanskom izaslanstvu bio je i Petar Kuntić, predsjednik DSHV-a.
6. prosinca – Održan radni sastanak predsjednika Općine Bač Tomislava Bogunovića s političkim predstavnicima Hrvata u Srbiji. 
13. prosinca – Izaslanstvo Vukovarsko-srijemske županije posjetilo hrvatske institucije u Srbiji.
21. prosinca – Izaslanstvo Ministarstva znanosti, obrazovanja i športa Republike Hrvatske na čelu s ministrom Radovanom Fuchsom sastalo se s čelnicima hrvatske zajednice u Srbiji i pokrajinskim tajnikom za obrazovanje Zoltanom Jegesom. Razgovaralo se o nastavku rješavanja problema u školstvu.  
17. prosinca – Na sjednici HNV-a usvojen proračun i izglasovana imenovanja članova Odbora.
  • Ministarstvo regionalnog razova i fonfova EU Repub
  • Jooble
  • Hrvatsko Nacionalno Vijeće
  • Zavod za kulturu vojvođanskih Hrvata
  • RS APV Pokrainska Vlada
  • DUZHIRH
  • Hrvatska Matica Iseljenika