Arhiv tekstova Arhiv tekstova

Tomislav Nikolić ne želi primiti predstavnike Hrvata

Prema posljednjem popisu stanovništva u Republici Srbiji broj Hrvata je drastično pao. Danas ih je tek 57.000, mahom u Vojvodini, što je dvostruko manje nego li prije 20 godina i slaba im je utjeha da je ukupan broj stanovnika manji u cijeloj Srbiji. 
No, ono što je najveći problem jest nepoštovanje njihovih prava. Vlast u Beogradu ignorantski se i diskriminatorski ponaša prema Hrvatima.
Iako se srbijanski predsjednik Tomislav Nikolić voli hvaliti kako njegova zemlja poštuje manjinska prava, on se ponaša posve suprotno. Naime, već šest mjeseci odbija primiti predstavnike hrvatske zajednice u Srbiji, kaže Petar Kuntić, predsjednik DSHV-a i zastupnik u Skupštini Srbije.
Odgovor iz ureda srbijanskoga predsjednika nije stigao ni na upit kada će primiti hrvatsko izaslanstvo. No ovo je samo još jedan djelić sveukupnog odnosa prema hrvatskoj zajednici koja, primjerice, već deset godina čeka da Srbija počne poštovati sporazum o zaštiti manjina koji je potpisala s Hrvatskom. Tako, recimo, do danas nije riješeno pitanje udžbenika za djecu koja pohađaju nastavu na hrvatskom jeziku, njih oko 450. 
Udžbenici se godinama najčešće uvoze iz Hrvatske, a skandalozno je da se profesori i u 2013. moraju snalaziti na svakakve načine. Prema riječima Slavena Bačića, predsjednika Hrvatskoga nacionalnog vijeća, još ni dan-danas nema nijedan udžbenik na hrvatskom jeziku, osim za hrvatski jezik koji je tiskan ove godine od 1. do 8. razreda. I tu je opet bila diskriminacija, jer je Srbija osigurala besplatne udžbenike samo za prva četiri razreda. »HNV je u namjeri da podrži nastavu kupio komplete udžbenika i darovao ih, a kad smo tražili refundiranje troškova od Ministarstva prosvjete nikada niti odgovora nismo dobili«, rekao je Bačić.
Iz Ministarstva prosvjete nije stigao odgovor niti na upit kada će već jednom biti riješeno pitanje udžbenika za hrvatsku djecu? Josipa Ivanković smatra da je ovakvo ponašanje Srbije neprihvatljivo, ali isto tako tvrdi da se glas hrvatske zajednice u srbijanskom parlamentu, gdje ima jednog zastupnika, uopće ne čuje i da se zajednica ne bavi puno Hrvatima izvan Subotice.
»Što se tiče prava Hrvata, mislim da je to na jednom povijesnom minimumu, mislim da je velika odgovornost i na samoj zajednici. Ukoliko zajednica ne traži poštovanje vlastitih prava, neće se ni država puno nuditi. Mislim da smo postali zajednica koja se previše bavi sobom, a ne rješavanjem problema«, kaže Josipa Ivanković, savjetnica gradonačelnika Subotice i članica HNV-a.
Hrvati, čiji je broj i onako drastično pao u Srbiji, samo traže ravnopravnost sa svim ostalim manjinama. 
 
  • Ministarstvo regionalnog razova i fonfova EU Repub
  • Jooble
  • Hrvatsko Nacionalno Vijeće
  • Zavod za kulturu vojvođanskih Hrvata
  • RS APV Pokrainska Vlada
  • DUZHIRH
  • Hrvatska Matica Iseljenika