Arhiv tekstova Arhiv tekstova

Promjena Ustava kao gorka pilula

U vojvođanskoj javnosti često čujemo kako postojeći Ustav nije dobar, kako ograničava nadležnosti Vojvodine, onemogućava njen razvitak i u konačnici kako građanke i građani Vojvodine taj Ustav nikada nisu prihvatili. Usprkos protivljenjima i negodovanjima, aktualna Vlada trenutačno pitanje promjene Ustava  nema u svojoj agendi. Vojvođanska politička asocijacija i redakcija lista »Republika« u cilju održavanja teme promjene Ustava otvorenom, organizirali su u srijedu 20. veljače u Skupštini APV okrugli stol pod nazivom »Ustav Srbije – kočnica na putu prema Europi. Zašto je potrebno i kako mijenjati Ustav?« Ovaj događaj  je jedan od  dijelova projekta »Kuda ide Srbija?«
 
Ustav u Vojvodini nije prošao!
 
Otvarajući ovaj događaj potpredsjednik Skupštine AP Vojvodine Dušan Jakovljev kazao je kako postoji duboko uvjerenje da će u svakom idućem Ustavu Autonomna Pokrajina Vojvodina dobiti ono što njene građanke i građani očekuju, a to su ustavna jamstva zakonodavne, izvršne i sudske vlasti, kao i njene imovine. »Delikatna je stvar govoriti o Ustavu za koji postoji sumnja kako je, i je li donesen onako kako treba, jesu li rezultati namještani ili nisu? Ono što je jasno jest da u  Vojvodini taj Ustav nije prošao. Ipak, i najgorim Ustavom regulirani red je bolji od nereda, a oni koji su donosili, pisali i slavili taj Ustav, oni ga s najviših državnih pozicija dnevno, redovito i sustavno krše uvođenjem granica, poreza, na jedinstvenom teritoriju Srbije. Danas zbog načina kako vlast postupa prema pokrajinama, imamo neustavno stanje. U tom kaotičnom, neustavnom stanju pitanje je kako očuvati interese Vojvodine i onih koji tu žive. Predsjednik Vlade Republike Srbije više pozornosti posvećuje privatnom građaninu Thaçiju nego predsjedniku Vlade APV. Faktičko priznavanje Kosova pokušava se pokriti nipodaštavanjem Vojvodine«, kazao je Jakovljev. On je ocijenio kako je promjena postojećeg Ustava u ovom trenutku veoma aktualna jer je neophodna i dodao da ona predstavlja realnost do koje mora doći ako ne zbog političke volje, onda zbog potreba života svih građana. On je naglasio kako jest za to da se Ustav mora mijenjati, ali na način koji će štititi interese građana Vojvodine, a ne samovlasničkom voljom vodstva beogradskih stranaka. Mišljenja je kako je pri promjeni Ustava potrebno dobiti čvrsta ustavna jamstva za široke nadležnosti pokrajinske autonomije zato što građani Vojvodine nisu spremni prihvatiti ni kosovski niti bosanski scenarij.
 
Je li Ustav donesen legitimno?
 
Predsjednik Vojvođanske politikološke asocijacije prof. dr. Duško Radosavljević ocijenio je kako nije bilo racionalnog razloga za donošenje Ustava 2006. godine u postojećem obliku, i to bez prethodnih konzultacija s legitimno izabranim predstavnicima vojvođanskih institucija i neovisno o tome što su potrebe građana, kao i bez prethodno održane adekvatne javne rasprave. Radosavljević je mišljenja kako ovaj Ustav sprječava Srbiju da dalje kroči putem euroatlantskih integracija istodobno sprječavajući i rješavanje pitanja Kosova. »Cijela društvena realnost Srbije, od kosovske realnosti, pitanja centralizacije, pitanja razvitka ekonomije, gospodarstva, je kao u nekom polusnu. Što se tiče promjene Ustava najveći naglasak je na Ustavotvornoj skupštini gdje će nositelji političkih mandata morati progutati gorku pilulu i shvatiti da se ne može Ustav pisati s pozicije želja i očekivanja nego s pozicija jedne realne države koja egzistira u vremenu i prostoru i koja je okrenuta Europi i svijetu«, kazao je Radosavljević. On je za pokretanje pitanja Autonomne Pokrajine Vojvodine i redefiniranje njenog položaja u Republici Srbiji. »Imamo razdoblje 90-ih  i razdoblje kada je pitanje Vojvodine postalo predmet na političkoj agendi. Je li Ustav iz 2006. godine donesen legitimno? Mi nismo dobili Ustav nego modernu zakletvu. Uvijek mogu respektirati činjenicu da pokrajinska i republička vlast nisu u istoj razini, ali ne mogu se donositi politička dokumenta s ciljem da budu jeftino političko sredstvo i propaganda. Ovaj Ustav poslužio je miru na Kosovu i da se raspišu prijevremeni parlamentarni izbori kako bi velika oporbena stranka došla na vlast. Položaj APV ne može biti prepušten nekom zakonu, nego prava APV moraju biti deponirana u Ustavu. Status Vojvodine ne može se vezivati za status drugih dijelova Republike Srbije. Vojvodina je jedino područje bivše Jugoslavije koje nije dobilo političku ili drugu satisfakciju, a bila je prva na udaru Miloševićevog režima«, mišljenja je Radosavljević.
 
Autonomija bez autonomije
 
Predsjednik Vojvođanskog kluba Đorđe Subotić mišljenja je kako Vojvodina treba donositi svoje zakone, kao i da treba imati zakonodavnu, izvršnu i sudsku vlast, raspolagati izvornim prihodima, stvorenim radom, prirodnim resursima i svojom imovinom. »Vojvodina mora imati nadležnosti jer je ovo autonomija bez autonomije. Mi imamo povjerene nadležnosti od strane Republike Srbije i svakim drugim zakonom one mogu biti ukinute. Mi tražimo izvorne nadležnosti i smatramo da nam federalni status Vojvodine u zajedničkoj složenoj državi sa Srbijom omogućuje da izbjegnemo ovakve situacije.«  
Politolog Pavel Domonji ocijenio je kako je novi Ustav potreban radi konstituiranja političke zajednice, a ne radi pridruživanja Europskoj Uniji. »Nama je potreban dobar temeljni zakon koji će uređivati neke temeljne odnose u Srbiji. To je ključni razlog zbog čega bi trebalo mijenjati Ustav. Vojvodini su potrebne veće ingerencije i ako bude dovoljan politički pritisak iz Vojvodine vjerojatno će se u Ustavu naći povoljnije rješenje. Pitanje je, je li moguće uspostaviti konsenzus među političkim akterima prije svega u Vojvodini, a zatim i ključnih političkih aktera u Srbiji za to. U svakom slučaju daljnje sužavanje autonomije Vojvodine dovelo bi do velikih problema.«
Sudionici ovog okruglog stola iznijeli su stručnu analizu Ustava Republike Srbije iz 2006. godine, s posebnim osvrtom na položaj AP Vojvodine u tom ustavu, ukazujući na neophodnost njegove promjene. Urednik lista »Republika« Zlatoje Martinov ukazao je između ostalog i na izostanak dijela o europskim integracijama u aktualnom Ustavu, dok je prof. dr. Radivoj Stepanov govorio o tome kakav je Ustav potrebno donijeti i načinu na koji bi trebalo mijenjati postojeći Ustav. O ljudskim pravima u postojećem Ustavu govorio je prof. dr. Petar Teofilović. Ovom događaju nazočio je i predsjednik Skupštine APV István Pásztor, kao i brojni predstavnici nevladinih organizacija, civilnog društva, stručne javnosti, političari, studenti, novinari i drugi zainteresirani građani. 
 
  • Ministarstvo regionalnog razova i fonfova EU Repub
  • Jooble
  • Hrvatsko Nacionalno Vijeće
  • Zavod za kulturu vojvođanskih Hrvata
  • RS APV Pokrainska Vlada
  • DUZHIRH
  • Hrvatska Matica Iseljenika