Arhiv tekstova Arhiv tekstova

Deset godina tjednika »Hrvatska riječ« u riječi i slici (4.)

2009.
 
9. siječnja – Kao kandidat Demokratskog saveza Hrvata u Vojvodini Mato Groznica imenovan za novog zamjenika pokrajinskog tajnika za upravu, propise i nacionalne manjine. 
19. siječnja – Odjel Hrvatskog nacionalnog vijeća za obrazovanje i udruga »Naša djeca« pokreću akciju promicanja upisa djece u hrvatske odjele u mjestima Podunavlja i Srijema. 
20. siječnja – Izvršno vijeće HNV-a usvojilo radne verzije dvaju strateških dokumenata: Platforme za obrazovanje na hrvatskom jeziku i Platforme za informiranje na hrvatskom jeziku. 
23. siječnja – Svečano otvorene prostorije Zavoda za kulturu vojvođanskih Hrvata u Subotici. U ime osnivača prostorije ZKVH-a su otvorili predsjednik Izvršnog vijeća Autonomne Pokrajine Vojvodine Bojan Pajtić te predsjednik HNV-a Branko Horvat.
30. siječnja – Promoviran prvi broj glasila Mladeži DSHV-a »Hrvatski majur« na drugom po redu Prelu Mladeži DSHV-a.
7. veljače – Društvo vojvođanskih i podunavskih Hrvata na izbornoj skupštini održanoj u Zagrebu ponovno izabralo za predsjednika Zvonimira Cvijina. 
13. veljače – Novi dvobroj osječke »Književne revije« posvećen gotovo u cijelosti temi »Roman u književnosti Hrvata u Vojvodini«. Temat od blizu 500 stranica priredio je subotički književnik i urednik nakladničke djelatnosti NIU »Hrvatska riječ« Milovan Miković.
14. veljače – Hrvatsko nacionalno vijeće zatražilo što skorije sazivanje međuvladinog Mješovitog odbora za praćenje provedbe Sporazuma između Hrvatske i Srbije o zaštiti manjina.
19. veljače – Predsjednik somborske podružnice DSHV-a Mata Matarić izabran u Gradsko vijeće Sombora. 
20. veljače – Formiran organizacijski odbor projekta »Šokci i baština« u koji su uključene šokačko-hrvatske udruge iz Srbije, Mađarske i Bosne i Hercegovine.
1. ožujka – Predsjednik Demokratske zajednice Hrvata Đorđe Čović imenovan je na dužnost suradnika predsjednika Skupštine AP Vojvodine Sándora Egeresija.
9. ožujka – Veleposlanik Republike Hvratske u Beogradu Željko Kuprešak sastao se s predstavnicima hrvatske zajednice i udruga koje djeluju u Srijemu u Srijemskoj Mitrovici. Domaćin skupa bio je srijemski biskup mons. Đuro Gašparović.
13. ožujka – Veleposlanik RH u Beogradu Željko Kuprešak posjetio Suboticu gdje se sastao s predstavnicima Hrvatskog nacionalnog vijeća, NIU »Hrvatska riječ«, Zavoda za kulturu vojvođanskih Hrvata, te s predstavnicima hrvatskih udruga i gradonačelnikom Sašom Vučinićem. 
13. ožujka – Veleposlanik RH u Beogradu Željko Kuprešak u posjetu čelnicima vojvođanske i gradske vlasti u Novom Sadu. Razgovarao je s predsjednikom i potpredsjednicom IV AP Vojvodine Bojanom Pajtićem i Ivanom Dulić-Marković te s gradonačelnikom Novog Sada Igorom Pavličićem. 
15. ožujka – Emitirana nova televizijska emisija na hrvatskom jeziku »Kronika« na Yu eco televiziji, koja se priprema u suradnji s NIU »Hrvatska riječ«.
20. ožujka – Hrvatski premijer Ivo Sanader u trećem posjetu Beogradu. Sanader poručio na sastanku s predstavnicima hrvatske nacionalne zajednice u Srbiji: »Nesuglasice i taština moraju se zaboraviti, a Hrvatska će pomoći svaku ideju koja podupire jedinstvo hrvatskog naroda u dijaspori.«
1. travnja – U Narodnoj skupštini Republike Srbije osnovana zastupnička skupina prijateljstva s Republikom Hrvatskom. Predsjednik je Janko Veselinović, a među članovima je i zastupnik Petar Kuntić.
17. travnja – Završeni pregovori o ujedinjenju DSHV-a i Hrvatske srijemske inicijative. 
26. travnja – Na valovima Radio Sombora emitirana emisija pod nazivom Kronika tjedna, uređuje je i vodi dopisnik Hrvatske riječi iz Sombora Zlatko Gorjanac. Emisija se emitira nedjeljom od 17 do 18 sati.
28. travnja – Veleposlanik Republike Hrvatske u Beogradu Željko Kuprešak posjetio Sombor i sastao se s čelnicima Grada i s predstavnicima hrvatskih udruga iz sjeverozapadnog dijela Bačke. 
24. travnja – U Osijeku i Somboru održan Međunarodni okrugli stol pod nazivom »Urbani Šokci 4« na temu »Zemlja, šuma, Šokci i Bunjevci«.
8. svibnja – Manjine traže konstituiranje Republičkog vijeća za nacionalne manjine u Srbiji.
14. i 15. svibnja – U Subotici održan Festival ogranaka Matice hrvatske.
31. svibnja – Potpredsjednica Vlade Republike Hrvatske Đurđa Adlešić u dvodnevnom posjetu Srbiji. Posjet je započeo susretom s predstavnicima hrvatske manjine u Petrovaradinu.  
5. lipnja – Treća podružnica DSHV-a osnovana u Sonti.
19. lipnja – U povodu raspisivanja javnog natječaja koji je raspisala Radiotelevizija Vojvodine HNV izrazio nezadovoljstvo što je raspisan natječaj za TV emisije na srpskom, mađarskom, slovačkom, rusinskom, rumunjskom i romskom jeziku, ali ne i na hrvatskom jeziku.  
19. lipnja – Hrvatsko-bunjevačko-šokačka stranka obilježila petu obljetnicu od osnutka.
10. srpnja – Sastanak predsjednika HNV-a Branka Horvata i ravnatelja NIU »Hrvatska riječ« Ivana Karana s generalnim direktorom RTV-a Blažom Popovićem te s  glavnim i odgovornim urednikom Ljubišom Nikolinom o hrvatskoj redakciji u okviru RTV-a. 
17. srpnja – Objavljen prvi poziv za prijavljivanje projektnih prijedloga pod IPA prekograničnim programom Hrvatska-Srbija. 
23. srpnja – Počela preregistracija političkih stranaka u Srbiji. DSHV i DZH započeli prikupljanje potpisa za preregistraciju, a HBŠS čeka ishod ustavne tužbe koju je podnio glede Zakona o političkim strankama. 
27. kolovoza – Na znanstvenom skupu pod nazivom »Hrvatsko-srpski odnosi: politička suradnja i nacionalne manjine« u Golubiću Obrovačkom u Hrvatskoj, sudjelovali i predstavnici Hrvata iz Srbije Petar Kuntić i Dujo Runje. 
31. kolovoza – Skupština Srbije usvojila Zakon o nacionalnim vijećima nacionalnih manjina i izmjene Zakona o javnom informiranju.
1. rujna – U osnovnim školama u Srijemskoj Mitrovici započinje učenje hrvatskog jezika s elementima nacionalne kulture kao fakultativnog predmeta, a na inicijativu Hrvatske srijemske inicijative i HKC »Srijem«.
3. rujna – Ravnatelj RTV-a Blažo Popović najavio osnivanje hrvatskog uredništva.
4. rujna – Veleposlanik RH u Beogradu Željko Kuprešak posjetio Zrenjanin i rekao kako bi mjesta stradanja trebalo obilježiti bez obzira s koje strane bila, govoreći o želji Udruge pravnika »Vukovar 1991« da se postave spomen obilježja u logorima u Stajićevu i Begejcima. 
7. rujna – Svečano otvorene nove prostorije Hrvatskog nacionalnog vijeća u Preradovićevoj 13.
8. rujna – DSHV predao svu potrebnu dokumentaciju za preregistraciju stranke. 
21. rujna – Udruženje ratnih vojnih invalida Srbije svih ratova prosvjeduje protiv postavljanja spomen-obilježja na mjestima stradanja hrvatskih logoraša u Stajićevu i Begejcima. 
25. rujna – Održana tribina pod naslovom »Ostvarivanje manjinskih prava u kontekstu europskih integracija – iskustvo Hrvatske«, na kojoj su govorili predsjednički kandidat SDP-a i redovni profesor Pravnog fakulteta u Zagrebu Ivo Josipović te  redovni profesor Fakulteta političkih znanosti Siniša Tatalović. Organizator tribine je bilo Otvoreno sveučilište u Subotici.
2. listopada – U Srijemskoj Mitrovici održana osnivačka skupština DSHV-ove podružnice »Srijem«. Za predsjednika Podružnice izabran je Andrej Španović.
7. listopada – Na svečanosti u Zagrebu uručena odličja Reda Danice hrvatske s likom Marka Marulića hrvatskim književnicima iz Vojvodine Lazaru Merkoviću, Jasni Melvinger, Petku Vojniću Purčaru i Vojislavu Sekelju, te pijanistici Pavici Gvozdić rodom iz Srijemske Mitrovice. Priznanja im je uručio hrvatski predsjednik Stjepan Mesić. 
21. listopada – Potpredsjednica Vlade Republike Hrvatske Đurđa Adlešić sastala se s predstavnicima hrvatske zajednice u sjedištu HNV-a u Subotici. Kao prioritet je istaknuto rješavanje problema u obrazovanju.
15. i 16. listopada – Međuvladin Mješoviti odbor Hrvatske i Srbije za manjine održao treću sjednicu u Beogradu i Subotici. Usuglašeno preko 40 preporuka.
16. listopada – Održan međunarodni znanstveni skup »Nacionalne manjine kao faktor stabilnosti u međunarodnim odnosima Hrvatske i Srbije« u Europskom domu u Zagrebu. Sudjelovalo 22 znanstvenika iz Hrvatske i Srbije, među njima dr. sc. Zlatko Šram iz Instituta za migracije i narodnosti te Jasminka Dulić i Tomislav Žigmanov, iz Hrvatskog akademskog društva iz Subotice.
13. studenoga – Ministar za ljudska i manjinska prava Svetozar Čiplić najavio izbore za nove sazive vijeća nacionalnih manjina za 26. svibnja i 26. lipnja 2010. godine. Postojeći zakon predvidio je neposredne izbore za koje je pretpostavka formiranje posebnog biračkog popisa i izbore putem elektora. 
17. studenoga – Potpredsjednica IV AP Vojvodine Ana Tomanova-Makanova sa suradnicima posjetila institucije hrvatske nacionalne zajednice u Subotici. 
27. studenoga – Predstavnici hrvatske manjine u Srbiji prosvjeduju zbog ograničavanja prijama hrvatskih TV postaja od strane srbijanskih i akbelskih distributera.
1. prosinca – Aktivisti DSHV-a prikupili 2562 zahtjeva pripadnika hrvatske nacionalne zajednice za upis u poseban birački popis.
4. prosinca – HNV uputio poziv za upis u poseban birački popis hrvatske nacionalne manjine. 
14. prosinca – »Školska knjiga« iz Zagreba isporučila udžbenike za učenike koji u Srbiji pohađaju nastavu na hrvatskom jeziku. 
18. prosinca – Zašto se punih osam godina ne može riješiti pitanje udžbenika na hrvatskom jeziku? Ovo je pitanje postavio hrvatski ministar obrazovanja Radovan Fuchs srbijanskim dužnosnicima u Beogradu.
  • Ministarstvo regionalnog razova i fonfova EU Repub
  • Jooble
  • Hrvatsko Nacionalno Vijeće
  • Zavod za kulturu vojvođanskih Hrvata
  • RS APV Pokrainska Vlada
  • DUZHIRH
  • Hrvatska Matica Iseljenika