22.02.2013
Uskoro natječaji za mlade
Nedavno je promovirana nova strategija službene omladinske politike Grada Subotice. Naša sugovornica je Josipa Ivanković, lokalna zastupnica i savjetnica gradonačelnika za nevladine udruge i međunarodnu suradnju koja svoju dužnost vrši volonterski. Iz razgovora s njom saznajemo da je lokalna omladinska politika u obliku akcijskog plana definirana još 2009. godine, ali da od tada još nije došlo do implementacije. Saznajemo da su otklonjene prepreke koje su ležale na putu akcijskog plana provođenja politike za mlade i da slijedi i otvaranje Kancelarije za mlade.
Koje kvalitete predviđa revidirani lokalni akcijski plan?
»Devet tema koje LAP obuhvaća su: obrazovanje mladih; zapošljavanje mladih; zdravlje i socijalna politika prema mladima; sigurnost mladih; informiranost i mobilnost mladih; slobodno vrijeme, kultura i sport mladih; aktivno sudjelovanje i volonterizam mladih, kao i mladi u ruralnim sredinama i ekologija i održivi razvoj. Posljednje dvije oblasti su novina u odnosu na oblasti iz 2009. godine, s obzirom da smo shvatili da su ove dvije teme potrebne u dokumentu koji definira politiku grada prema mladim Subotičanima«.
Koliki dio omladinske politike pada na rješavanje vršnjačkih konflikata, razvijanje tolerancije i afirmaciju različitosti, a time i afirmaciju identiteta?
»Postoji konkretna oblast sigurnosti mladih u koju spada rješavanje vršnjačkih konflikata, kao i oblast volonterizam i aktivizam mladih u koju spadaju teme kao što je afirmacija identiteta, i na kraju oblast kultura, slobodno vrijeme i sport pokriva temu afirmacije različitosti. S tim da se ovo pojavljuje u mnogim oblastima, s obzirom da je razvijanje tolerancije i afirmacija različitosti u uzročno-posljedičnoj vezi i da svakako kroz određenu spoznaju rezultira afirmacijom identiteta svakog pojedinca«.
Kakva sredstva su postojala u ranijem periodu radi potpore projektima mladih, a što se predviđa za ovu godinu?
»Nikada ranije nisu postojala sredstva koja su izravno i ciljano bila izdvajana za financiranje omladinskih projekata i projekata za mlade. Krajem prošle godine prvi je put raspisan javni natječaj za financiranje ovakvih projekata u vrijednosti 1.000.000 dinara. Sudjelovao je veliki broj nevladinih organizacija, odnosno udruga civilnog sektora, ali odobreno je 11 projekata koje je financirao grad Subotica uz podršku resora za omladinu i turizam. Ove godine je za tu namjenu izdvojeno 3.000.000 dinara, u proračunu za 2013. godinu izdvojena su i sredstva u iznosu od 2.200.000 dinara za rad Kancelarije za mlade. Ova sredstva nisu velika, ali su svakako značajan pomak na bolje u odnosu na prošlost, kada se za mlade u gradu Subotici nije ništa izdvajalo«.
Kada će biti raspisani natječaji, hoće li trajati dulje od dva tjedna i gdje će biti objavljeni, kako će mladi saznati za njih?
»Javni natječaj za omladinske projekte u cilju sprovođenja LAP-a bit će raspisan ubrzo jer je LAP usvojen na Skupštini Grada. Natječaji će biti objavljivani na sajtu Grada, u javnim glasilima, a javni poziv će također biti proslijeđen i od strane koordinatora Kancelarije za mlade te će u tom smislu biti osigurano proslijeđivanje informacija o raznim natječajima organizacijama koje provode projekte s mladima. Natječaj koji ćemo mi uime grada Subotice raspisivati svakako neće biti isključivo početkom godine i u trajanju od dva tjedna. Trudimo se pratiti trendove i ići u korak s vremenom, pa ćemo pokušati preslikati neki od modela koji već postoje, a smatramo da će se najbolje pokazati u praksi. Nama je cilj poboljšati položaj mladih u našem gradu, ali i ojačati civilni sektor koji radi s mladima i za mlade«.
Od naše sugovornice doznajemo i da je izravna posljedica kontinuiranog nebavljenja mladima doprinijela tome da se mladi ne angažiraju kada su u pitanju teme koje se tiču njih, ne sudjeluju u diskusiji, nemaju razvijeno kritičko mišljenje, kao i da su skloni apatičnosti i nezainteresiranosti. Navedeni koraci trebali bi doprinijeti toj promjeni.