22.02.2013
Za spas »Bunjevačkog kola«
Budući da je u HKC-u »Bunjevačko kolo« zbog nagomilanih dugovanja 15. studenoga 2012. godine otvoren stečajni postupak, ovoj najstarijoj hrvatskoj kulturnoj instituciji po daljnjoj sudskoj proceduri predstoji proglašenje bankrota i prodaja iz stečaja. Od strane Hrvatskog nacionalnog vijeća, kao jedno od mogućih rješenja, bilo je inicirano osnivanje nove udruge »Bunjevačko kolo 1970.« koja bi se nastavila baviti kulturnim programima. Međutim, u ponedjeljak 18. veljače održan je prvi neformalni sastanak bivših i sadašnjih članova HKC-a, prijatelja i simpatizera te članova raznih hrvatskih udruga, s namjerom da se pokrene akcija prikupljanja novca i Centar otkupi na dražbi.
Prodaja iz stečaja
S trenutačnom situacijom u Centru prisutne je upoznao odvjetnik Marin Vilov, koji je rekao kako dugovanja ove institucije iznose između pet i šest milijuna dinara, da je prijavljeno oko 20 zahtjeva za potraživanjem, te da je u tijeku ispitivanje tih prijava. Budući Odbor vjerovnika, koji čine predstavnici Suboticaplina, Doma učenika i Vodovoda, nisu pokazali zanimanje da se uđe u postupak reorganizacije, HKC će ići u prodaju iz stečaja. Prema riječima Vilova, očekuje se da će Odbor vjerovnika predložiti stečajnom upravitelju prodaju HKC-a kao pravne osobe sa zaštićenim imenom, a ne kroz imovinu. Po sadašnjoj procjeni očekuje se cijena od 3 do 3,5 milijuna dinara, pri čemu bi prva cijena u prodaji bila 50 posto, odnosno oko milijun i pol. »Još je u tijeku procjena slika zbog čega će se možda stečaj malo produžiti. Reorganizacija više nije moguća, jedino možemo pomoći tako da sudjelujemo u kupovini, a do sada nitko nije stečajnog upravitelja konzultirao oko eventualne kupovine, stoga ne vjerujem da će se pojaviti još zainteresiranih. Budući da se Centar prodaje kao pravna osoba, kupcu neće biti moguće baviti se nekom drugom profitabilnom djelatnošću. Stečajni upravitelj je predložio da bi se moglo ući u zakup dok se ne okonča stečaj, a to može biti i godinu dana, pri čemu će uvjet biti da se nastavi s aktivnostima, što će biti navedeno u i njegovoj ponudi koja bi mogla biti objavljenja krajem ovog mjeseca«, rekao je Vilov.
Nesuglasice
Koordinator inicijativne skupine Marinko Prćić pozvao je prisutne, četrdesetak njih, da zajedničkim naporima »pokušamo spasiti našu tradiciju i lipotu«, te istaknuo da treba prevladati neslaganja, kao i da Kolo mora biti neovisno od utjecaja političkih stranaka. On je također prisutnima prenio podršku hrvatskog konzula Đurića za pokretanje ove akcije i najavio za srijedu (20. veljače) sastanak u hrvatskom konzulatu na kojemu se, kako je rekao, žele prevladati nesuglasice.
A o kakvim je nesuglasicama riječ, više je govorio vlč. Andrija Anišić kao član bivšeg Upravnog odbora HKC-a »Bunjevačko kolo«. On je rekao kako još od 90-ih godina neprestano postoji u HKC-u borba za vlast, stalno su se događala neka preglasavanja, smjene i preuzimanja vlasti na neki čudan način. Podsjećajući na prošlogodišnju sjednicu Skupštine Centra, on je rekao kako su, uz suglasnost UO čiji je i sam bio član, grupno bile učlanjene 223 osobe iz DSHV-a, pri čemu je jasno bilo obećano kako se to preuzimanje radi s namjerom da se Centar spasi od stečaja, a ne zbog vlasti. »Bilo je rečeno da će krivci za takvo stanje odgovarati, a poslije kad su uvidjeli da baš i nema tako velikih dokaza za tog jedinog krivca, onda smo svi iz bivšeg UO bili krivi. A Centar je u stečaj odveo novi UO i to točno šest mjeseci poslije preuzimanja uprave HKC-a, na koliko su bila i učlanjena ta 223 člana«, rekao je Anišić. On je pozvao sve da se uključe u akciju oko kupnje Centra i iznio da je dio sredstava za kupnju osiguran, ali ne dovoljan, te istaknuo kako »ovaj skup treba biti dokaz i odluka da počnemo zajedno raditi, da nema više ’vaših’ i ’naših’, i da više ne gubimo Hrvate zbog ovakvih sukoba.« »Da nema više Hrvata koji su izdajnici i Hrvata u HNV-u koji su pravi, prestanimo jedanput s tim. Možemo imati različita mišljenja, ali mislim da imamo zajedničke nacionalne interese oko kojih se možemo uvijek okupljati, zajednički raditi i davati svoj doprinos. Evo, to je naša misao vodilja, da danas prestane podjela na ’mi’ i ’vi’«, pozvao je Andrija Anišić.
On je također iznio kako se nikada javno nije govorilo da su se dugovanja Centra zapravo niz godina unazad gomilala i prenosila na nova vodstva, te da je UO u kojem je on bio član, »naslijedio« dug od 1,3 milijuna dinara, kao i da u nekoliko navrata obećana sredstva nisu stigla.
Andrija Bašić Palković je rekao kako je HKC jedina udruga građana u Srbiji koja je otišla u stečaj, te da je smiješno zbog koliko se novca to desilo, kao i da je DSHV trebao platiti dva milijuna dinara i »Bunjevačko kolo« ne bi otišlo u stečaj niti bi bilo ikakvih komplijacija. On je pozvao okupljene da podrže inicijativu, te također istaknuo da se moraju prevladati unutranji problemi vezani uz politiku.
Sastanak, koji je trajao sat i pol, protekao je u radnoj i konstruktivnoj atmosferi, čulo se nekoliko prijedloga na koji način bi se mogla prikupljati sredstva. Na kraju je dogovoreno da će biti otvoren poseban namjenski račun »za spas Bunjevačkog kola« te da će svatko s uplatama od po sto eura automatski dobiti godišnje članstvo u Skupštini i imati pravo odluke prilikom formiranja novih upravnih tijela. Izabrani su i članovi Inicijativnog odbora: Marinko Prćić, Marinko Piuković, Marin Vilov, Bela Ivković, Andrija Anišić, Ivan Piuković, Andrija Bašić, Franjo Dulić i Andrija Ivanković. Najavljeno je i da će vrlo skoro biti održan ponovni sastanak s novim i preciznijim informacijama.