15.02.2013
KRONOLOGIJA od 15. do 21. veljače
15. veljače 1927.
Poslije brojnih nesporazuma dovršena je obnova zgrade subotičkog kazališta koja je izgorjela u požaru 1915. godine. Radovi su započeti u prosincu 1926. godine, a za osposobljavanje zgrade utrošeno je nešto manje od 3 milijuna dinara
15. veljače 1933.
Pojavio se prvi broj omladinskog časopisa za književnost i kulturu »Bunjevačko kolo«. Tijekom svog kratkog, trogodišnjeg izlaženja odigrao je značajnu ulogu u razvijanju umjetnosti lijepe riječi. Afirmirao je niz mladih, darovitih hrvatskih i drugih spisatelja, likovnih umjetnika i kulturnih djelatnika. Uređivali su ga Balint Vujkov, Blaško Vojnić Hajduk i Marko Peić.
15. veljače 1985.
Veoma niske temperature, do čak minus 26 stupnjeva Celzija, izmrzle su pojedine zasade vinove loze u ovom podneblju od 30 do 70 posto. Prije toga je Suboticom i okolicom pustošio val ledenog vjetra koji je puhao i do 100 km na sat, kada je mnogo kuća ostalo bez krova.
16. veljače 1939.
Rođen je Petko Vojnić Purčar, profesor, književnik, sineast, autor više od dvadesetak djela različitog žanra. Dobitnik je više značajnih nagrada i priznanja: Ninove nagrade za roman 1977., Oktobarske nagrade Novog Sada, odlikovanja Reda Danice Hrvatske s likom Marka Marulića, Nagrade za životno djelo na području književnosti i dr.
16. veljače 1963.
Umro je dr. Mijo Mirković (Mate Balota), sveučilišni profesor, književnik, akademik. Karijeru je započeo u Subotici između dvaju ratova na Pravnom fakultetu (1928.-1941.), a potom nastavio u Beogradu i Zagrebu. Objavio je niz značajnih radova ekonomskog karaktera, ali i nekoliko poetskih i proznih djela. Rođen je 22. rujna 1898.
17. veljače 1913.
Rođen je Matiša Zvekanović, istaknuti duhovnik, biskup Subotičke biskupije. Poslije mature okončao je studij teologije u Sarajevu, a potom je župnik u Đurđinu, Aleksandrovu, Bačkom Monoštoru i Subotici. Za biskupa je posvećen 25. veljače 1956. Umro je 24. travnja 1991.
17. veljače 2003.
Objavljen je jubilarni 100. broj katoličkog mjesečnika Zvonik, koji je od 1. sveska, tiskanog u jesen 1994. uređivao preč. Andrija Anišić. Izdavač je bio ured župe svetog Roka u Subotici.
18. veljače 1895.
Rođen je Ivan Malagurski Tanar, nastavnik, prozni i dramski pisac, kulturni djelatnik, urednik časopisa »Klasje naših ravni«. Najzapaženije djelo mu je povijesni igrokaz »Tri stoljeća«, napisan u četiri čina, prikazan tijekom velike proslave 250. obljetnice dolaska skupine bunjevačkih Hrvata u subotički atar. Umro je 12. lipnja 1947. godine.
18. veljače 2007.
Na sjednici Hrvatskog nacionalnog vijeća u Srbiji, za novog predsjednika HNV-a većinom glasova izabran je poduzetnik Branko Horvat. Prije toga dotadašnji predsjednik Josip Pekanović, iz Sombora, razriješen je dužnosti.
19. veljače 1779.
Odlukom Marije Terezije dotadašnji naziv povlaštene kraljevsko-komorske varoši Szent Mária (Sveta Marija, Subotica) izmijenjen je u novi – Slobodni kraljevski grad Maria Theresiopolis. U tom razdoblju rjeđe su rabljeni stari nazivi – Subotica, Szabadka i dr.
19. veljače 1990.
Poslije sedamnaest godina, KUD »Bunjevačko kolo« obnovilo je tradicionalni običaj bunjevačkih Hrvata – Veliko prelo, koje je priređeno u Dvorani sportova kraj Dudove šume.
20. veljače 1887.
O gradnji željezničke pruge Palić-Subotica-Dudova šuma prvi je pisao glasoviti subotički arhitekt Titus Mačković u tjedniku »Közlony«. Prema njegovoj zamisli prometovanje od Palića do središta grada odvijalo bi se željeznicom na parnu, a od grada do Dudove šume na konjsku vuču. Ova je ideja djelomice ostvarena desetak godina kasnije izgradnjom tramvajske pruge i uvođenjem električnog tramvaja od grada do Palića.
20. veljače 1911.
U Hrvatskom majuru rođen je prim. dr. Vinko Perčić, vrsni liječnik, internist, gastroenterolog, istraživač, znanstvenik, organizator i animator Internističkih dana, gorljivi kolekcionar. Dio svoje kolekcije darovao je Galeriji Juraja Strossmayera u Zagrebu, a drugi dio, zajedno sa zgradom u kojoj je živio, radio i stvarao, poklonio je gradu Subotici. Tim je djelom utemeljena Zavičajna galerija dr. Vinko Perčić.
21. veljače 1880.
Teatarska družina Lajosa Temesvárija praizvedbom drame ovdašnjeg pisca Lipóta Horovicza »U Sifniosu« obilježila je 25. obljetnicu Subotičkog kazališta. Komad je doživio veliki uspjeh kod publike i stručne kritike. Nešto ranije, na opće zaprepaštenje, Kazališni odbor grada zabranio je prikazivanje Giovannia Boccaccia, te francuske komedije »Furbachova obitelj«.
21. veljače 1919.
Započeo je veliki, organizirani štrajk subotičkih željezničara, poštanskog osoblja, radnika »Elektrane« i drugih tvrtki. Trajao je dva dana, prekinut je nakon energične prijetnje srpskog vojnog zapovjedništva kako će pritvorene kolovođe i uglednije osobe detaširati preko demarkacijske linije koja tada dijeli Suboticu od Mađarske.