Arhiv tekstova Arhiv tekstova

Vijesti

Božićni koncert u crkvi 
sv. Jurja u Vajskoj
 
HKPU »Zora« i MO DSHV Vajska priredili su u četvrtak, 20. prosinca, do sada najuspješniji božićni koncert, koji predstavlja krunu dosadašnjega dvogodišnjeg rada ove udruge.
Na koncertu održanom u crkvi sv. Jurja u Vajskoj, pred brojnom publikom nastupile su pjevačke skupine: »Kraljice Bodroga« iz Monoštora, »Muzika Viva« iz Lemeša, HKPD »Silvije Strahimir Kranjčević« iz Berega te domaća HKPU »Zora« iz Vajske. Bio je to program za sve ukuse: od pučkih pjesama i folklora do klasične duhovne glazbe više razine. Program je uljepšao svojim pjesmama kršćanskog nadahnuća Josip Dumendžić Meštar iz Bođana.
Mnogi su od nazočnih prije koncerta dočekali Betlehemsko svjetlo, koje je stiglo iz Beča, te je preko Đakova, Osijeka i graničnog prijelaza Erdut – Bogojevo došlo u Plavnu, a donijeli su ga izviđači »Slavonskog hrasta« iz Osijeka. Tim je povodom u plavanjskoj crkvi priređen prigodan program u kome je sudjelovao i zbor HKUPD-a »Matoš«.
Pjesma »Radujte se narodi«, koju su na završetku vajštanskog koncerta otpjevali svi sudionici zajedno, bila je doista lijep primjer povezivanja dvaju značajnih događanja u dva susjedna sela te dobra duhovna priprema za nastupajući blagdan Božić.
Z. P.
 
Tribina »Uvod u kršćanstvo«
 
Predavanje prof. dr. sci. Ivice Čatića u okviru tribine »Uvod u kršćanstvo«, koja se mjesečno održava u prostorijama knjižnice i čitaonice »Ilija Okrugić« u Zemunu, obuhvatilo je događaje iz evanđelja po Ivanu koji se odnose na sve jasnije otkrivanje Isusovog identiteta. On svojim učenicima, a i svima koji su ga sljedili, na nedvosmislen način daje
opipljive znake da je on taj koga su dugo iščekivali. Jedan takav događaj je kada su Isusovi učenici krenuli prema Kafarnaumu u maloj lađici, a koji se zbio nakon što je Isus nahranio mnoštvo s pet kruhova i dvije ribice. Pošto ih je zatekla noć i more se uzburkalo, začuli su kako im Isus govori »Ne bojte se, ja sam«, i ugledali ga kako hoda po površini mora. Mnoštvo je bilo zbunjeno Isusovom rečenicom »Ja sam kruh živi koji je s neba sišao«, koja je bila odgovor na pitanje da li bi mogli dobiti još kruha kojim ih je nahranio. Ali, sva ova znamenja nisu bila dovoljna da se čovjek približi i otvori Bogu. 
Upravo je to ovoga mjeseca i bila najviše razmatrana tema tribine prof. Čatića. On je u svojim izlaganjima dotaknuo i pitanje svete ispovijedi i pričesti naglašavajući tom prilikom da je najvažniji pokretač vjere u čovjeku njegova želja da svoj um i srce otvori Bogu. Da bi se to postiglo treba, ističe on, redovito uzimati duhovnu hranu u obliku svete pričesti. Predavanja prof. Ivice Čatića za ovaj mjesec i tekuću godinu zaokružena su opisom židovskog blagdana sjenice kada je Isus po nagovoru braće, koja nisu čvrsto vjerovala u njega, krenuo u Judeju gdje je bio okarakteriziran kao bogohulnik, ali je ipak i njima htio prenijeti svoj nauk. Njegove rečenice koje je tom prilikom izgovorio: »Ako je tko žedan, neka dođe k meni. Neka pije koji vjeruje u mene«, a osobito ona rečenica: »Tražit ćete me i nećete me naći« savršen su podstrek na razmišljanje do idućeg predavanja u okviru tribine koje će se dogoditi početkom sljedeće godine.
D. Lukinović
  • Ministarstvo regionalnog razova i fonfova EU Repub
  • Jooble
  • Hrvatsko Nacionalno Vijeće
  • Zavod za kulturu vojvođanskih Hrvata
  • RS APV Pokrainska Vlada
  • DUZHIRH
  • Hrvatska Matica Iseljenika