21.12.2012
Istraživanjima do formuliranja i oblikovanja politika
U sjeni odmrzavanja i zamrzavanja političkih odnosa između Hrvatske i Srbije se od 2005. godine odvija plodna znanstveno-istraživačka suradnja. U okviru hrvatsko-srpske bilateralne suradnje, koja se temelji na Memorandumu o programu znanstveno-tehnološke suradnje iz 2005. godine, svake dvije godine se odobrava financiranje projekata u kojem su partneri odgovarajući fakulteti ili instituti u Hrvatskoj i Srbiji.
U 2011. i 2012. godini Zajedničko povjerenstvo za znanstvenu i tehnološku suradnju za realizaciju je izabralo 32 projekta. Među njima je i zajednički projekt Instituta za migracije i narodnosti iz Zagreba i Instituta za društvene nauke iz Beograda pod nazivom »Hrvatska i Srbija: Etnička i migracijska pitanja«.
Transformacije identiteta
S ciljem uspostavljanja međusobne suradnje na području društvenih i humanističkih znanosti nedavno je potpisan i sporazum o međunarodnoj znanstvenoj suradnji između Instituta za migracije i narodnosti Republike Hrvatske i Ministarstva vanjskih poslova i europskih integracija Crne Gore na istraživačkom projektu pod nazivom »Crnogorske i hrvatske iseljeničke zajednice u Argentini: političko-povijesna i socijalno-psihološka komparativna analiza«. Istraživačkim projektom, kojeg su koncipirali dr. sc. Marina Perić Kaselj s Instituta za migracije i narodnosti, Gordan Stojović iz Ministarstva vanjskih poslova i europskih integracije Crne Gore te dr. sc Zlatko Šram, ravnatelj Instituta za migracije i narodnosti, definirano je komparativno istraživanje u političko-povijesnoj i socijalno-psihološkoj perspektivi iseljeničkih zajednica s posebnim osvrtom na konstrukte različitih identiteta iseljenika.
»Istraživački projekt će trajati tri godine i obuhvatit će s političkog-povijesnog aspekta opća obilježja crnogorskog i hrvatskog iseljeništva u Argentini i transformacije identiteta iseljenika kroz pojedina vremenska razdoblja. Socijalno-psihološki aspekt istraživačkog projekta, pak, odnosi se na empirijsko istraživanje kojim će se utvrditi latentne strukture i interrelacije različitih obrazaca etničkih stavova, vrijednosnih sustava i političkih orijentacija«, kaže za Hrvatsku riječ dr. sc. Šram.
Aktualno istraživanje koje sprovodi IMIN i MVPEI Crne Gore imat će i veliki značaj za formuliranje i oblikovanje različitih politika Crne Gore i Hrvatske prema iseljenicima i potomcima iseljenika u Argentini. Drugim riječima, imat će svoju praktičnu primjenu za definiranje službene državne politike i strategije razvoja te njegovanje odnosa s dijasporom.
Istraživanja u Vojvo-dini
Dr. sc. Šram je bio inicijator osnivanja Hrvatskog akademskog društva u Subotici te voditelj brojnih istraživačkih projekata, znanstvenih skupova i konferencija koje je HAD organizirao tijekom prošlog desetljeća, a na kojima su sudjelovali istaknuti znanstvenici iz Srbije i Hrvatske iz područja sociologije, političkih znanosti, psihologije i pedagogije. Na temelju dosadašnjih istraživanja dr. sc. Šram je definirao model političko-psihološkog istraživanja kojim se istražuju interrelacije socio-demografskih obilježja, osobina ličnosti, vrednota, dimenzija socijalnog kapitala te etničkih stavova i političkih orijentacija. Ovaj model mogao bi biti od velikog značaja i za formuliranje i oblikovanje politika očuvanja identiteta i razvoja hrvatske nacionalne manjine u Srbiji ukoliko bi se sprovela empirijska istraživanja. Sporazum o međunarodnoj znanstvenoj suradnji između IMIN-a i Zavoda za kulturu vojvođanskih Hrvata, koji je potpisan koncem prošle godine, upravo se temelji na zajedničkim potrebama proučavanja migracija Hrvata, socioloških, političkih i psiholoških aspekata nacionalnog identiteta Hrvata, kao i drugih nacionalnih zajednica u Vojvodini.
Suradnja IMIN-a i ZKVH-a
Prvi rezultati uspostavljene suradnje između IMIN-a i ZKVH-a pojavit će se već početkom iduće godine, pod pokroviteljstvom Državnog ureda za Hrvate izvan Hrvatske, u obliku zajedničkog izdavanja zbornika radova pod naslovom »Hrvati u Vojvodini: identitet(i), procesi i društvene aktivnosti«, koji će se promovirati u Subotici i Zagrebu.
»Ovaj je zbornik početak suradnje koja podrazumijeva objavljivanje znanstvenih radova u časopisima i publikacijama, razmjenjivanje znanstvenika uz potporu putem stipendija i novčanih pomoći ostvarenih na temelju međunarodnih ugovora i međunarodnih natječaja, uzajamno pozivanje znanstvenika na sudjelovanje na sve znanstvene konferencije, skupove i kongrese iz područja društvenih i humanističkih znanosti, susrete manjih grupa znanstvenika svake dvije godine, organiziranje periodičnih gostovanja profesora – predavača u obje zemlje, potporu i pomoć za ostvarivanje prava na stipendije i financijske pomoći te druge oblike suradnje. Dugoročna je namjera uspostavljene suradnje nastanak uzajamnih logističko-istraživačkih centara za znanstvenike iz obje zemlje iz područja društvenih i humanističkih znanosti«, kaže ravnatelj ZKVH-a Tomislav Žigmanov.