Arhiv tekstova Arhiv tekstova

Sve više korisnika

Povećanje broja korisnika narodne kuhinje, a time i broj socijalno ugroženih osoba u cijeloj Srbiji, zabrinjava. Tendencija je porasta socijalno ugroženih, a postoje podaci koji ukazuju kako će se taj broj i u idućem razdoblju povećavati, s obzirom da je dosta onih koji su ostali bez posla, a zaradom od sezonskih poslova ne uspijevaju podmiriti osnovne životne potrebe.  Prema informacijama koje smo dobili u Crvenom križu u Rumi, 550 osoba se hrani obrokom iz narodne kuhinje, u Srijemkoj Mitrovici broj korisnika kreće se do 600 osoba, no taj broj je trenutačno smanjen na 450, jer većina korisnika u ovom razdoblju obavlja sezonske poslove i na taj način nastoji osigurati sredstva za egzistenciju. U Šidu se svakim danom kuhani obrok priprema za 350 korisnika, a kuhinja se ne zatvara ni preko ljeta. U sva ova tri srijemska grada broj korisnika iz godine u godinu je sve veći, a u Šidu je taj broj u odnosu na prije dvije godine porastao za čak 200 osoba.
Socijalno ugrožene obitelji
 
»S početka me je bilo sram ići u narodnu kuhinju, ali kada sam shvatila kako nemam drugu mogućnost, krenula sam. Ostala sam bez stalnog posla i iako ne biram posao, ne uspijevam ni s novcem zarađenim od honorarnih poslova prehraniti dijete i platiti stan, a o ostalim obvezama da ni ne govorim. Samohrana sam majka i nema mi tko pomoći, te mi jedan kuhani obrok dnevno itekako dobro dođe«, kaže nam jedna Šiđanka dok se sramežljivo sa svojom kanticom i pola vekne kruha udaljava od kazana. 
Narodna kuhinja pri Crvenom križu u Šidu radi od 1994. godine. Iz općinskog proračuna se za namjene narodne kuhinje izdvaja oko milijun i trsto tisuća godišnje, temeljem zahtjeva Crvenog križa po odobrenim projektima: »Osim kuhanog obroka, tijekom godine osiguramo pakete hrane i sredstava za higijenu socijalno ugroženim osobama u selima šidske općine. U suradnji s Centrom za socijalni rad i lokalnom samoupravom, pravimo popise osoba koje ispunjavaju kriterije kako bi postali korisnici narodne kuhinje. Svi oni dobiju kuhani obrok i pola vekne kruha po članu obitelji. Osim toga, svakodnevno se kuhani obrok nosi na 7 lokacija, onim osobama koje zbog starosti ili bolesti ne mogu doći u narodnu kuhinju. Namirnice za 9 mjeseci rada narodne kuhinje osigurava Crveni križ Srbije, a drugi dio i pripremu obroka financira lokalna samouprava. Najveći broj korisnika socijalne pomoći su romske obitelji, a od tog broja trećina su djeca. Većini je to jedini obrok u cijelom danu«, navodi Dušica Poletan, stručna suradnica u Crvenom križu u Šidu.
Broj korisnika narodne kuhinje implicitan je povećanom broju korisnika socijalne pomoći. Prema podacima Centra za socijalni rad u Šidu, u šidskoj općini 798 obitelji prima novčanu socijalnu pomoć, koja za nositelje prava iznosi 7704 dinara. Za svaku sljedeću odraslu osobu taj iznos je 3852 dinara, a za dijete do 18 godina starosti 2 311 dinara. Ova ustanova u suradnji s lokalnom samoupravom isplaćuje i jednokratnu pomoć socijalno ugroženim osobama čija je vrijednost 10,7 ili 5000 dinara i ona se uglavnom isplaćuje za liječenje ili pogrebne usluge. U ovoj godini je isplaćeno 248 jednokratnih pomoći. Kako ističu, broj socijalno ugroženih osoba je u odnosu na prošlu godinu povećan. Na žalost, očekuje se još veće povećanje, s obzirom da je dosta osoba čija se dokumentacija obrađuje. Sve ove činjenice govore u prilog tome da je u Srijemu još veći broj »gladnih«, što potvrđuju i podaci i iz ostalih gradova Srijema.
 
Potraga za poslom
 
U srijemskom okrugu trenutačno je registrirano 27 520 nezaposlenih osoba (9 posto od ukupnog broja stanovnika okruga). Uspoređujući srijemske općine, najveći broj nezaposlenih ima Srijemska Mitrovica (6955), zatim Ruma (6406), Inđija (3800), Stara Pazova (3697), Šid (3677), te Irig (1799) i Pećinci (1286), dok je najveći postotak nezaposlenih u odnosu na ukupno stanovništvo u općini u Irig (17 posto), potom Rumi (11,7 posto), Šidu (10,7 posto), Srijemskoj Mitrovici (8,7 posto), Inđiji (8 posto) te Staroj Pazovi (5,6 posto). 
S evidencije nezaposlenih tijekom 2014. godine zaposleno je 3286 osoba. Najveći se broj osoba s ove liste zaposlio tijekom 2014. godine u Srijemskoj Mitrovici (904), u Staroj Pazovi (666), Inđiji (605), Rumi (480), Šidu (374), Pećincima (165) i Irigu (92). Na evidenciji nezaposlenih u Šidu prijavljeno je 3677 osoba, od kojih je 1.808 žena. »Najveći broj osoba na evidenciji u Šidu ima I. stupanj stručne spreme (1273), zatim slijede osobe s IV. stupnjem (1006) i III. stupnjem stručne spreme (863). S visokom stručnom spremom prijavljeno je 148 osoba. Najbrojnije starosne kategorije su od 45 do 49 godina (460), zatim od 50 do 54 godina (455), a od 25 do 29 godina (413)«, navodi Vlajko Manojlović, savjetnik za zapošljavanje i koordinator pri Nacionalnoj službi za zapošljavanje u Šidu. Kako Vlajko ističe, od početka godine u Srijemu je održano 12 obuka, koje je uspješno završilo ukupno 307 nezaposlenih osoba. Od tih 12 u Šidu su održane dvije obuke. Za ostvarivanje prava na subvencije za otvaranje novih radnih mjesta iz Šida je 21 poslodavac podnio zahtjev. Po prvoj odluci, za 5 poslodavaca uposleno je 9 osoba, a po drugoj za 6 poslodavaca 8 osoba. U cijelom Srijemu za 40 poslodavaca, a temeljem subvencija za novo zapošljavanje od strane Pokrajinskog tajništva za zapošljavanje, gospodarstvo i ravnopravnost spolova, uposleno je 70 osoba. Također, održana je i obuka za aktivno traženje posla za oko 640 osoba u Srijemu, na kojoj je 95 nezaposlenih osoba iz Šida steklo znanje i vještine za aktivno traženje posla. 
Međutim, i pokraj toga čini se kako je još uvijek vrlo mali broj onih koji su uspjeli pronaći radno mjesto, što potvrđuju i navedeni podaci. Čini se kako i oni koji rade za minimalnu plaću jedva uspijevaju sastaviti kraj s krajem, a ono što je poražavajuće jest podatak da je sve veća lista onih koji se nalaze na čekanju, kako bi sebi i svojoj obitelji osigurali jedan i vjerojatno jedini topli obrok u narodnoj kuhinji.
 
  • Ministarstvo regionalnog razova i fonfova EU Repub
  • Jooble
  • Hrvatsko Nacionalno Vijeće
  • Zavod za kulturu vojvođanskih Hrvata
  • RS APV Pokrainska Vlada
  • DUZHIRH
  • Hrvatska Matica Iseljenika