Arhiv tekstova Arhiv tekstova

Po­vra­tak En­gle­za

Voljom unaprijed određenog ždrijeba u polufinalu ovogodišnjeg izdanja Champions leaguea (27. travnja u Londonu i 3. svibnja u Liverpoolu) naći će se dvije engleske momčadi, Liverpool i Chelsea, i tako će kolijevka nogometa poslije dužeg vremena (Manchester United) imati momčad u velikom finalu najjačeg europskog klupskog natjecanja. Istina, za ovaj pothvat uspinjanja na sami vrh nogometne Europe, neovisno hoće li to biti negdašnji dvostruki šampion s Anfielda ili će po prvi puta u svojoj povijesti u finalu zaigrati momčad s Stamford bridgea, engleski obol je znatno manji prema raznolikoj legiji nogometnih profesionalaca iz brojnih zemalja, koji s uspjehom nastupaju u majicama ova dva engleska kluba.
    Ne tako davno u finalu Carling cupa (drugog po jačini koji se igra na britanskom teritoriju), istina uz puno sreće i spretnosti u produžecima, Chelsea je uspio nadvisiti Liverpool i domoći se prvog trofeja ove sezone. Jesu li polufinalni susreti u Londonu i Liverpoolu prilika za momčad španjolskog trenera Rafe Beniteza ili će ponovno prevladati strategija portugalskog nogometnog genijalca Jose Mourinha ostaje nam da vidimo, a do tada evo male analize dvije momčadi koje su uspjele povratiti potamnjeli sjaj zemlje zahvaljujući kojoj danas uživamo u najsporednijoj stvari na svijetu…
LIVERPOOL: Osamdesetih godina prošlog stoljeća momčad iz grada poznatog po istoimenoj nogometnoj momčadi i legendarnim »Beatlesima« jedno vrijeme je suvereno »harala« europskim klupskim nogometom, osvajajući dva puta krunu namijenjenu najboljoj momčadi tadašnjeg Kupa šampiona. I tko zna dokle bi Liverpool dogurao u svojoj bogatoj povijesti (najtrofejniji klub u povijesti engleskog nogometa), da se nije dogodilo tragično finale protiv Juventusa u Bruxellesu na stadionu Heysel na kojemu je u gužvi na tribinama život izgubilo trideset talijanskih i jedan engleski navijač. Zbog divljanja svojih navijača, uslijed čije krivice je i došlo do tragedije, Liverpool je drastično kažnjen s 5 godina ne igranja u Europi, a slična kazna je nekoliko godina važila i za ostale otočke momčadi. Po okončanju dugogodišnje kazne momčadi s Anfielda je trebalo mnogo godina da uspije povratiti europski renome (osvojen je jedan kup UEFA), ali je tek ovogodišnjim plasmanom u polufinale Lige prvaka Liverpool uspio povratiti svoju staru slavu. Velike zasluge za odlične partije na europskom tlu (u domaćem prvenstvu se grčevito bore s gradskim rivalom Evertonom za četvrto mjesto) u prvom redu pripadaju novom treneru Benitezu koji je uspio »udahnuti« momčadi europski duh i racionalnost tijekom svih 90 minuta igre, uz dotad nepoznatu osobinu strpljivog kontroliranja lopte i rezultata. Nula u Torinu protiv favoriziranog Juventusa, s kojom je očuvana minimalna pobjeda iz prvog četvrtfinalnog susreta, pravo je malo remek-djelo čovjeka koji je stigao iz Valencije s kojom je dva puta igrao finala Lige prvaka. U svojoj novoj momčad uspio je ukomponirati svu moguću šarolikost kvalitetnih europskih igrača koje ima na popisu: na golu je Poljak Dudek, vladar obrane je Finac Hypia, u posljednjim susretima u vezi je nezamjenljiv Hrvat Bišćan koji uz motor momčadi Gerarda predstavlja okosnicu središnjice iz koje se igra prebacuje u navalni red kojeg predvodi Čeh Baroš, no, nikako ne smijemo zaboraviti iberijsku glazuru koju čine španjolski igrači Morientes, Nunez, Chavi Alonso.
CHELSEA: Što reći za momčad koju je utjelovio ruski milijarder Abramovič i uloženim funtama uspio stvoriti stroj za pobjeđivanje na svim frontovima. I prije su za ovaj renomirani londonski klub nastupali glasoviti svjetski igrači, ali je tek dolaskom Portugalca s titulom europskog šampiona momčad u tradicionalnim plavim majicama krenula s pobjedničkim vjetrom. Jose Mourinho ubrizgao je svoj prepoznatljivi »image« momčadi skupo plaćenih zvijezda i stvari su došle na svoje mjesto. Gotovo sigurno je osigurana titula Premiershipa, a ukoliko preskoče neugodni Liverpool ostaje još samo posljednja stuba do europske krune. U momčadi, na čijem golu stoji po mnogima trenutačno (uz Didu iz Milana) najbolji svjetski i češki vratar Čeh, čijom obranom i brojnim golovima prednjači Englez Terry, a sredinom terena »caruju« Francuz Makalele i najbolji engleski igrač Lampard, zabijajući i distribuirajući lopte izvrsnim napadačima Drogbi iz Obale Slonovače, Srbinu Kežmanu ili Islanđaninu Gudjonsonu, gotovo da i nema slabog mjesta. Najbolji dokaz ovoj tvrdnji su konstantne izvrsne partije koje ova momčad pruža na svim frontama ovog proljeća, a izbacivanje Barcelone i Bayerna govori više od svih riječi. Uz nacionalne titule u prvenstvu i kupu, realno pretendiraju i na prvi trofej u Ligi prvaka.              g

  • Ministarstvo regionalnog razova i fonfova EU Repub
  • Jooble
  • Hrvatsko Nacionalno Vijeće
  • Zavod za kulturu vojvođanskih Hrvata
  • RS APV Pokrainska Vlada
  • DUZHIRH
  • Hrvatska Matica Iseljenika