20.04.2012
Hladni pat
Igra nerava, bar ona »kabinetska«, polako se bliži kraju, a njezin nastavak, po svemu sudeći, odvijat će se na cestama Vojvodine i Srbije. Nakon što je dobar dio poljoprivrednika iziritirao uredbom o poticajima po količini proizvedene robe ministar poljoprivrede i trgovine Dušan Petrović donio je prije dva tjedna odluku o »avansnoj isplati poticaja«, koja je na snagu stupila u utorak, 17. travnja, s rokom podnošenja zahtjeva do 10. svibnja. Ta mjera – kojom se potiče proizvodnja žitarica u iznosu od 1500 dinara po hektaru, industrijskog bilja 4000, a krumpira 2500 dinara na istoj površini, i za koju će biti izdvojeno tri milijarde dinara – nije, međutim, kod druge strane postigla željeni učinak, jer su nezadovoljni poljoprivrednici promptno reagirali, najavljujući 25. travnja početak blokada cesta u Vojvodini. Zauzet javnim nastupima, u kojima je gledateljima objašnjavao sve prednosti mjera koje je donio, ministar je prošlog tjedna razaslao svoje savjetnike po Vojvodini da to isto učine na imanjima poljoprivrednika koji su sudjelovali na prosvjedima od 29. do 31. ožujka ove godine.
Tupljenje vremena
Jedan od njih je i Nebojša Radnić iz Starog Žednika, koji nam je potvrdio da je prošlog četvrtka ugostio nezvane savjetnike iz Ministarstva poljoprivrede i trgovine. Kako kaže, tom su mu prigodom ljubazno pokušali objasniti da je najnovija mjera Ministarstva najbolja upravo za njega, ujedno ga pokušavajući odvratiti od sudjelovanja na blokadama 25. travnja. Sudeći po njegovim riječima, pogriješili su adresu, jer je Radnić odlučan da ovom vrstom prosvjeda istjera ono za što se zalagao i prošle godine: poticaje po hektaru. Nebojša Radnić, međutim, nije jedini prosvjednik čija je adresa (vjerojatno zahvaljujući jednom drugom ministarstvu) poznata Ministarstvu poljoprivrede. Član organizacijskog odbora ovog i mnogih ranijih prosvjeda Miroslav Ivković kaže kako se samo njemu s istom pričom javilo šestorica poljoprivrednika iz drugih krajeva Vojvodine, dodajući da je čuo kako ministrovi savjetnici već danima idu po Srbiji, ponavljajući ratarima službenu verziju o ispravnosti donijetih mjera.
Miroslav Ivković ističe kako i mjera o avansnoj isplati poticaja i seoski turizam savjetnika imaju za cilj otupljivanje oštrice prosvjeda i pokušaj jeftinog potkupljivanja poljoprivrednika. Međutim, navodeći stav oko 300 poljoprivrednika sa sastanka u utorak u Novom Sadu, on kaže kako su ih ovakvi potezi države dodatno učvrstili u uvjerenju da su duboko u pravu i da ne trebaju odustati od dogovorenih aktivnosti. Ivković ističe da iznos od 1500 dinara po hektaru za žitarice jasno pokazuje namjeru Ministarstva da poljoprivrednicima ne da niti približan iznos od 14.000 dinara, koliko oni traže po hektaru. Što se, pak, industrijskog bilja tiče, Ivković navodi kako je i ovdje riječ o pokušaju da se na taj način novac od poticaja preusmjeri prerađivačkoj industriji, u prvom redu uljarama i šećeranama. Sve je to, kaže on, dio plana da država 2012. jednostavno preskoči isplatu poticaja poljoprivrednicima i na taj način kupi vrijeme do sljedeće godine.
Da(l) smo se ranije sreli
U priču o sukobu Ministarstva i dijela poljoprivrednika posljednjih se dana uključilo mnoštvo aktera, od poljoprivrednih stručnjaka, preko ekonomista i političara, pa do samih prerađivača. Tako, primjerice, menadžerica za odnose s javnošću u »Victoria Groupu« Tamara Koštro kaže kako su tvrdnje nezadovoljnih poljoprivrednika da će novac od poticaja završiti kod prerađivača potpuno neosnovane. Ona navodi da se cijene poljoprivredne robe u »Victoria Groupu«, suncokreta i soje prije svega, formiraju na temelju »aktualnih tržišnih kretanja«, te da će tako biti i dalje. Drugim riječima, ona odbacuje optužbe dijela poljoprivrednika da će – bar kada je riječ o »Victoria Gropupu« – prerađivači prilikom otkupa sniziti cijenu robe za iznos koji je predviđen poticajima. Iako se, po riječima Tamare Koštro, nitko iz »Victoria Groupa« nije dogovarao s Dušanom Petrovićem o uredbi, stav ove kompanije je da će ona (uredba) dati dodatni poticaj za unapređenje primarne proizvodnje, te da će njom biti stimuliran veći broj gospodarstava, uključujući i ona s manjim posjedima.
Zanimljivo, iste argumente posljednjih dana iznosi i sam ministar tvrdnjama kako će, uz ranije donesenu uredbu o regresiranoj cijeni nafte, ovim poticajima biti obuhvaćen daleko veći broj registriranih gospodarstava u odnosu na dosadašnjih nešto preko 80.000. Tu se, međutim, nameće pitanje koje postavlja nemali broj malih gospodarstava na čiju stranu ministar, navodno, staje. Suština tog pitanja je kakve će poljoprivrednik, koji ne spada u kategoriju komercijalnih gospodarstava, imati koristi od aktualnih poticaja u situaciji kada mu dvije-tri krave pojedu ono što proizvede na dva-tri hektara njive? Drugim riječima, hoće li kroz težinu stoke mjeriti količinu proizvedene robe koju neće ni iznijeti na tržište?
Tim i sličnim pitanjima, međutim, ne želi se baviti niti onaj koji će, po svoj prilici, opet – ni kriv ni dužan – u njih biti uvučen. Riječ je, naravno, o ministru unutarnjih poslova Ivici Dačiću, koji je odigrao jednu od najznačajnijih uloga prilikom nedavnog prekida prosvjeda poljoprivrednika. Upitan prigodom subotnjeg boravka u Subotici što će kao ministar policije uraditi ukoliko 25. travnja dođe do blokade cesta Dačić je, namjesto izravnog odgovora, rekao kako se nada da će u međuvremenu ipak doći do dogovora između Ministarstva i poljoprivrednika. Tom je prigodom podsjetio kako je upravo on 31. ožujka omogućio ulazak 100 traktora u Novi Beograd, kao i da je zahtjeve poljoprivrednika proslijedio premijeru Mirku Cvetkoviću i donedavnom predsjedniku Srbije Borisu Tadiću, te da je s njihovom sadržinom upoznao i članove Vlade, kao i svoje koalicijske partnere. Koliko god u njegovom odgovoru bilo prijeko potrebne mudrosti uoči predstojećih izbora, na kojima se on pojavljuje i kao predsjednički kandidat s liste SPS-PUPS-JS, ne možemo se oteti dojmu i o iskrenosti njegovih riječi kako nije niti na njemu niti na policiji da rješava sporove ovakve vrste. Ukoliko ga ne želi ponovno zadužiti, na potezu je opet Dušan Petrović. Za to mu je ostalo još puna četiri dana.