Tri Ivanova američka dana

Kada je prije godinu dana Hrvatska Davis cup momčad u Zagrebu deklasirala favoriziranu momčad SAD, bilo je tada (4:1), mnogi »umanjivači« tog uspjeha opravdavali su slab nastup najveće svjetske teniske sile neigranjem njenih najboljih igrača. Istini za volju u zagrebačkom Domu sportova tada nije, zbog ozljede, zaigrao najbolji američki igrač današnjice Andy Roddick, dok se Andre Agassi »zasitio igranja« za reprezentaciju, ali to uopće nije moglo umanjiti povijesni uspjeh te velike pobjede. Igrom sudbine i ždrijeba, nova sezona Svjetske skupine u Davisovom Cupu donijela je novi susret između Hrvatske i SAD, ali ovog puta na američkom tlu u kalifornijskom gradiću nadomak Los Angelesa, Carsonu. Željni revanša za teški poraz, poslije kojeg su morali igrati susret za ostanak u društvu najjačih teniskih nacija, Amerikanci su okupili svoju trenutačno najjaču momčad. Uz trećeg svjetskog igrača Andyja Roddicka, pod »zastavu« se vratio i veteran Andre Agassi, koji je, uzgred, još uvijek bolje rangiran od najboljeg hrvatskog tenisača Ivana Ljubičića, dok je za igru parova pripremljen jedan od najjačih dublova današnjice, braća Bryan. Uz podlogu koja im kao domaćinima najviše odgovara, sve je bilo spremno za »vraćanje dugova« kočopernim Hrvatima. Ali, sva ljepota natjecanja u Davisovom kupu ogleda se u činjenici da se za konačnu pobjedu moraju osvojiti tri poena i da ih na koncu može donijeti i jedan jedini igrač, koji dobro igra i singl i dubl. Na njihovu nesreću, a na našu veliku radost, Hrvatska je imala jednog Ivana Ljubičića…
DAN PRVI:  prema ždrijebu, koji je obavljen dan prije, u prvom susretu rekete su ukrstili Ljubičić i Agassi. Iako uvjerljiva, Ivanova pobjeda od 3:0 (6:3, 7:6. 6:3) nad jednim od najvećih tenisača svih vremena izvojevana je poslije dobra dva sata lijepe i atraktivne igre. Iskreno govoreći, poslije serije Ljubičićevih odličnih rezultata u posljednje vrijeme, ovaj poen se i očekivao od prvog hrvatskog igrača. Hrvatska je povela s 1:0, a u drugom susretu dana, na teren je protiv Marija Ančića izašao prvi američki tenisač Roddick. Kada je Mario uzeo prvi set, pomislili smo da bi već prvog dana susret mogao biti riješen. Ali u sljedeća tri seta Roddick je dokazao svoju kvalitetu i pobjedom (4:6, 6:2, 6:1, 6:4) izjednačio rezultat na 1:1.
DAN DRUGI: Subota je donijela specijalitet svakog susreta u Davisovom kupu. Igru parova. Ovog puta u borbi za iznimno važni poen koji može (i je!), odlučiti cijeli susret, na suprotnim stranama su se našli hrvatski brončani olimpijski par Ančić, Ljubičić i jedan od najboljih svjetskih dublova, Bryan, Bryan. Na kladionicama i prognozama američka braća kotirala su kao veliki favoriti, koji bi trebali donijeti konačnu prevagu na putu do američke pobjede. A kada su osvojili prvi set, radosti u gledalištu nije bilo kraja. No tada je proradio poznati domaći dišpet, Mario i »Ljubo« su zaigrali svoj olimpijski tenis i sljedeća tri seta (3.6, 7.6, 6:4, 6:4) dovela su Hrvatsku u vodstvo od 2:1
DAN TREĆI: Prvi susret posljednjeg dana donio je ogled dva najbolja igrača s obje strane. Andy Roddick imao je zadatak da svojom pobjedom izjednači rezultat i sačuva američke nade, dok je s druge strane Ivan Ljubičić trebao zaigrati još jednom u svom stilu i odvesti Hrvatsku u četvrtfinale. I kao prema nekom pravilu ovog susreta, onaj tko je osvojio prvi set, na koncu je napustio teren pognute glave. Roddick se prvi radovao, ali je poslije 3 sata i 58 minuta divovske borbe i super tenisa (6:4, 3:6, 6:7, 7:6, 2:6) ipak morao stisnuti ruku pobjedniku Ljubičiću. Svojom trećom pobjedom u tri dana, poslije gotovo devet sati na terenu, Ivan je donio i treći, najvažniji poen za konačnu pobjedu Hrvatske. U posljednjem, revijalnom suretu koji nije ništa odlučivao, Bob Bryan je bio bolji od Roka Karanušića (6:2, 3:6, 6:1) i ublažio američki poraz na 2:3.
POST FESTUM: pobjedom na reprezentacijom SAD u prvom kolu ovogodišnje sezone natjecanja u Davisovom kupu, Hrvatska se plasirala u četvrtfinale u kojemu će igrati protiv momčadi Rumunjske. Ovom pobjedom momčad izbornika Pilića izborila je mjesto i sljedeće godine u Svjetskoj skupini.                                           g