Arhiv tekstova Arhiv tekstova

Šansa je tu, treba je dohvatiti

Ako se obistine posljednje službene najave, natječaj za sredstva iz pretpristupnih fondova Europske Unije, prvi put do sada namijenjen prekograničnoj suradnji Republike Hrvatske i Republike Srbije, bit će raspisan u ožujku ove godine. Premda se neslužbeno nagovještavalo kako bi se to moglo dogoditi i koncem prošle godine, sam čin objave natječaja malo je odgođen, da bi sve pripreme bile u potpunosti dovršene.
Na natječaju po IPA programu Srbija-Hrvatska bit će otvorena tri područja za prijavljivanje projekata: potpora poslovnom sektoru, zaštita okoliša, te socijalne usluge. Upravo su o ove tri teme u ponedjeljak u Vukovaru održani odvojeni seminari, na kojima su zainteresirani mogli čuti što je ono što EU želi financirati, kako bi tome mogli prilagoditi svoje ideje i projekte. Radnim seminarima prethodio je plenarni forum, na kojem je bilo riječi općenito o pretpristupnim fondovima, dosadašnjim iskustvima s natječaja iz drugih programa, te o mogućnostima IPA programa Srbija-Hrvatska. 
PRAVO SUDJELOVANJA: Forum u Vukovaru bio je iznimno dobro posjećen, pratilo ga je blizu 500 zainteresiranih predlagača projekata, a mnogi su u neformalnim razgovorima pronašli i prekogranične partnere za svoje projekte, budući da je prekogranična suradnja subjekata s obiju strana granice jedan od osnovnih uvjeta ovakvih natječaja. Među polaznicima seminara bilo ih je i desetak iz hrvatske zajednice u Vojvodini.
Hrvatska je, kao zemlja kandidat za ulazak u EU, u ovom poslu prilično ispred Srbije, a od 2000. godine je, prema riječima ravnatelja uprave za integrirani regionalni razvoj pri Ministarstvu regionalnog razvoja, šumarstva i vodnog gospodarstva RH Ivana Žinića, provela ukupno 156 projekata. Hrvatska je, prema njegovim riječima, u iznimno dobrom položaju, jer zbog duge granice i zemljopisnog oblika države, skoro sve hrvatske županije imaju pravo sudjelovati u prekograničnim programima, tj. čak 18 županija od ukupno 21 naslanja se na neko administrativno područje u susjednoj zemlji. 
Pravo punog sudjelovanja na natječaju sa strane Republike Srbije imat će svi predlagači s teritorija Sjeverno-bačkog, Zapadno-bačkog, Južno-bačkog i Srijemskog okruga, a sa strane Republike Hrvatske – s teritorija Osječko-baranjske i Vukovarsko-srijemske županije. Uz ova, postoje i susjedna područja koja mogu koristiti najviše do 20 posto godišnjeg iznosa donacije EU, a to su – u Srbiji Mačvanski okrug, a u Hrvatskoj Požeško-slavonska i Brodsko-posavska županija.
OPĆI I POSEBNI CILJEVI EU: Prema riječima načelnice sektora u Ministarstvu regionalnog razvoja, šumarstva i vodnog gospodarstva RH Marije Rajaković ukupna vrijednost ovog prvog natječaja po programu Srbija-Hrvatska iznosit će 3,240 milijuna eura, od čega će na teritoriju Hrvatske biti realizirano 1,440 milijuna, a na teritoriju Srbije 1,8 milijuna eura. Sva su sredstva bespovratna, a oni kojima projekti budu odobreni, imat će obvezu sufinanciranja 15 posto ukupno odobrenog iznosa.
Promatrajući pojedinačno, Marija Rajaković navodi kako će EU za potporu poslovnom sektoru EU po projektu odobravati od 50.000 do 200.000 eura, jednako toliko i za projekte zaštite okoliša, dok će za socijalne usluge, odnosno tzv. ljudi-ljudima projekte biti odobravano između 30.000 i 50.000 eura.
Opći cilj EU je ovakvim programima smanjiti gospodarske i institucionalne razlike između zemalja članica i budućih članica EU, kako bi proširenje EU jednog dana prošlo što je moguće bezbolnije. Kad je riječ o poslovnom sektoru, EU nastoji razviti mrežu između poslovnih subjekata u objema zemljama, pomoći mala i srednja poduzeća, zajednički promovirati proizvode na domaćim tržištima i tržištu EU, poboljšati inovativnost, razmijeniti znanje i iskustvo, te ulagati u poslovnu infrastrukturu.
U okviru zaštite okoliša EU će financirati aktivnosti podizanja svijesti o ekološkim pitanjima, razvoj sustava i pripremljenosti za hitne slučajeve u smislu sprečavanja i kontrole poplava, prekograničnog zagađenja, sigurnosti prehrambenih proizvoda i zdravstvenih pitanja, podržati zajednički razvoj upravljanja otpadom, a poduprijet će i čišćenje i obnovu zagađenih lokacija.
U socijalnom programu EU će odobravati projekte koji potiču kontakte, komunikaciju i suradnju između lokalnih zajednica u prekograničnom području, osobito podržavanjem žena i marginaliziranih skupina – nezaposlenih mladih osoba i osoba s invaliditetom – te lokalne demokracije i razvoj civilnog društva.
VELIKA OČEKIVANJA: Među onima koji su pratili forum i pokušali pronaći partnera s druge strane granice bila je i Marija Šeremešić, predsjednica udruge »Urbani Šokci« iz Sombora:
»Mi iz ove udruge želimo uspostaviti prekograničnu suradnju i na taj način poboljšati kvalitetu naših programa«, kaže za HR Marija Šeremešić. »Neke smo naše projekte već podnijeli na odobrenje u Pokrajinsko tajništvo za propise, upravu i nacionalne manjine, Pokrajinsko tajništvo za kulturu i Ministarstvo kulture Republike Srbije, ali sredstva koja se tamo dobivaju za takve projekte iznimno su mala, a smatram da niti preraspodjela tih sredstava nije pravedna. Zbog toga moramo tražiti druge mogućnosti za financiranje naših projekata i smatram da su ovakvi forumi jako dobra prilika za pronalaženje partnera i sufinancijera. Za sada još nismo našli partnera, jer ovo je tek prvi put da smo na ovakvom skupu, ali upoznala sam puno ljudi, razgovarala s mnogima i nadam se da ima mogućnosti za provedbu neke od naših ideja.«
Grad Sombor već godinama sudjeluje u različitim prekograničnim programima i nekoliko je projekata već realizirao u programu s Republikom Mađarskom.
»Nadam se da će Grad Sombor, kao i do sada, biti uspješan sa svojim projektima prekogranične suradnje«, kaže za HR zamjenik predsjednika Skupštine Grada Sombora Zoran Miler. »Grad Sombor je i ranije prijavljivao interreg projekte i jedan je od uspješnijih gradova u pogledu korištenja sredstava iz europskih fodova. Od programa Srbija-Hrvatska očekujem da će Sombor proći s bar tri projekta. Već imamo partnere i razrađene projekte i nadam se da ćemo dobiti podršku kod odlučivanja. Riječ je o projektima iz područja zaštite životnog okoliša. Jedan od tih je zaštita od ambrozije na području Osječko-baranjske županije i Zapadno-bačkog okruga, a u tom će projektu, osim Sombora, sudjelovati i Bački Monoštor. Nadam se da od raspoloživih 1,8 milijuna eura Sombor može povući 600.000 eura.«
Operativne strukture u IPA programu Srbija-Hrvatska su: u Hrvatskoj Ministarstvo regionalnog razvoja, šumarstva i vodnog gospodarstva, u Srbiji Ministarstvo financija, a uz njih i Centralna agencija za financiranje i ugovaranje. Sjedište Zajedničkog tehničkog tajništva je u Zagrebu, a predstavništvo je u Srijemskoj Mitrovici. U radu Zajedničkog tehničkog tajništva rade osobe iz obiju zemalja. Projekti se na natječaj predaju u Zagrebu. Svi oni koji žele sudjelovati na natječaju mogu kontaktirati predstavništvo u Srijemskoj Mitrovici, na Solarskom trgu 3, ili preko e-maila darko.cvejic@mfin.gov.rs.
  • Ministarstvo regionalnog razova i fonfova EU Repub
  • Jooble
  • Hrvatsko Nacionalno Vijeće
  • Zavod za kulturu vojvođanskih Hrvata
  • RS APV Pokrainska Vlada
  • DUZHIRH
  • Hrvatska Matica Iseljenika