13.02.2009
Bauk autonomije
Srbija nije ispunila niti trećinu obveza koje je sebi postavila programom za europske integracije, navodi se u najnovijem izvještaju Kancelarije za europske integracije, koji je usvojila Vlada Republike Srbije. Zbog neefikasnog rada Narodne skupštine, usvojena je tek trećina predloženih zakona iz europskog paketa, dok je Vlada uradila dvije trećine predviđenog posla, prenosi B92. Izvještaj o učinku treba biti otrežnjujući, kao što je bio i za sve države regije, kazala je Milica Delević, direktorica Vladine kancelarije za europske integracije. Sljedeći izvještaj bit će upućen svim ministarstvima, predsjedniku Vlade kao i Skupštini u travnju.
A u Skupštini, čiji je način rada jedan od uzroka neispunjavanja programa, u utorak je započela rasprava o izmjenama i dopunama poslovnika. Izmjenama i dopunama koje je predložila koalicija na vlasti protive se radikali i narodnjaci tvrdeći kako se time ograničavaju prava oporbenih zastupnika i demokracija sama, dok vladajuće stranke tvrde da izmjenama žele uvesti red i učiniti rad efikasnijim. Prema predviđanjima, vladajuća koalicija će uspjeti usvojiti izmjene i dopune pa onda gledatelji skupštinskih sjednica mogu očekivati debatu o zakonima, a ne o svemu i svačemu, a onda i njihovo brže usvajanje.
No, nisu samo odredbe poslovnika smetnja da se pojedini zakoni usvoje. Statut Vojvodine, koji je prije četiri mjeseca usvojen u Skupštini AP Vojvodine, ponovno je postao predmetom spora, sada ne samo između onih na vlasti i oporbe već i u samim strankama koje su taj Statut usvojile u pokrajinskoj skupštini. Očekivalo se da će Statut podržati i u republičkoj skupštini i da će se naći na dnevnom redu početkom ožujka. No, posljednjih dana postalo je jasno da pokraj oporbe koja se protivila usvajanju predloženog Statuta konsenzusa nema niti u vladajućoj koaliciji pa ni u samoj Demokratskoj stranci. Dva su moguća scenarija u opticaju za rasplet vojvođanskog čvora, prema pisanju medija. Ili će se Statut vratiti na »doradu« u vojvođansku Skupštinu gdje će koalicija DS-SPS-G17 Plus prihvatiti drugačiji nacrt dokumenta, ili će Skupština Srbije izmijeniti prijedlog koji je poslala Skupština Vojvodine. U svakom slučaju jasno je da pokrajinska Skupština i konsenzus postignut u Vojvodini, pa čak i ustavna obveza, nemaju toliku snagu kao još uvijek prisutan strah od bilo kakve autonomije, pa makar i vrlo ograničene.