Arhiv tekstova Arhiv tekstova

Pjesnik iz kuta europskih kritičara

Premda ove godine navršava okruglu, 80. godinu života, zagrebački Srijemac Miroslav Slavko Mađer, književnik i novinar, neumorno kreativno djeluje kao u najboljim godinama svoga stvaralaštva. Najnovije djelo ovog rođenog Hrtkovčanina jest nedavno objavljena knjiga »Književna kritika o poeziji Anđelka Vuletića«, koju je Miroslav S. Mađer priredio, a objavljena je u izdanju Štajer Grafa d.o.o. iz Zagreba.
Knjiga je predstavljena prošlog utorka u Knjižnici i čitaonici Bogdana Ogrizovića u Zagrebu. U predstavljanju su sudjelovali Marijana Rukavina Jerkić, u ime nakladnika, Miroslav Slavko Mađer i Anđelko Vuletić, a program je vodila ravnateljica knjižnice Jasna Kovačević. 
Govoreći o knjizi Miroslav S. Mađer je naglasio da se, kao sastavljač izbora iz časopisnih i novinskih kritika, osvrta, članaka i studija u razdoblju od 1960. do 2006. godine, začudio toliko brojnim, raznovrsnim, šarolikim i mnogoznačnim tekstovima, mahom od poznatih, istaknutih pisaca i kritičara iz Bosne i Hercegovine, Srbije, Makedonije, Slovenije, Crne Gore, Hrvatske, Njemačke, Poljske, Mađarske, Francuske, Rusije... 
»Rijetko se koji naš pjesnik može pohvaliti tolikim kvantumom materijala o sebi, i to najviše kao o natprosječnom i originalnom svestranom stvaraocu, koji se uglavnom emotivno trošio na relaciji Sarajevo – Beograd – Zagreb – Pariz, te slobodno možemo ustvrditi da je Anđelko Vuletić pravi primjer hrvatske knjige i hrvatske književne sudbine«, rekao je Mađer i dodao da sama činjenica kako se u knjizi nalaze pretežno književne kritike pisane i objavljivane od autora izvan Hrvatske dovoljno govori o tome da je ovom pjesniku hrvatska književna kritika ostala dobrano dužna.
Pjesnik, romanopisac, prozaist Anđelko Vuletić rođen je 1933. na Zagorcu (Ravno, BiH), pučku školu je završio na Trebinji, a gimnaziju u Trebinju. Filozofski fakultet upisao je u Sarajevu, ali je na prvoj godini studija uhićen zbog »antidržavne i antisocijalističke djelatnosti«. Nakon izlaska iz zatvora zabranjen mu je nastavak studija ili pak upis na nekom fakultetu u zapadnom dijelu tadašnje države. Ne želeći napuštati zemlju, odlazi u Skoplje, a zatim u Beograd gdje završava Filozofski fakultet. U književnost je ušao 1954. godine, a u svom bogatom opusu objavio je deset knjiga poezije i osam romana. Njegove knjige poezije prevođene su gotovo na sve europske i svjetske jezike, često i dvojezično, kao na primjer francusko i njemačko izdanje. Inače, do sada su o književnom djelu Anđelka Vuletića objavljene četiri znanstvene studije, sve u inozemstvu.
  • Ministarstvo regionalnog razova i fonfova EU Repub
  • Jooble
  • Hrvatsko Nacionalno Vijeće
  • Zavod za kulturu vojvođanskih Hrvata
  • RS APV Pokrainska Vlada
  • DUZHIRH
  • Hrvatska Matica Iseljenika