Arhiv tekstova Arhiv tekstova

Važno je graditi zajedništvo

Drugo po redu, Prelo Mladeži Demokratskog saveza Hrvata u Vojvodini održava se večeras 30. siječnja u Subotici. Tim povodom razgovarali smo sa Sinišom Skenderovićem (1985.), prvim čovjekom mladih pri toj hrvatskoj manjinskoj stranci. 
Osim o preljskoj manifestaciji, u intervjuu za naš tjednik Siniša Skenderović govori o rezultatima rada Mladeži DSHV-a u proteklom razdoblju, kao i o pitanjima vezanim uz sudjelovanje mladih u politici. 
 
HR: Kakav će biti program na ovogodišnjem drugom Prelu Mladeži DSHV-a?
Na ovogodišnje Prelo Mladeži DSHV-a dolaze mladi iz Vojvodine, ali i iz Beograda. Mladi će doći na ovo prelo iz svih mjesta u Vojvodini gdje naša stranka ima mjesne ogranizacije. Goste našeg prela prvo će zabavljati tamburaški orkestar Hrvatskog kulturnog centra »Bunjevačko kolo« pod ravnanjem Mire Temunović, a zatim će uslijediti nastup klape »Srijem« iz Srijemske Mitrovice. Tijekom večeri bit će održan izbor za miss i mister prela. Nastupit će i subotički tamburaški ansambl »Ravnica«. Nakon ponoći gosti će se moći zabaviti uz hitove popularne glazbe koje će puštati DJ-evi. Organiziranje prela je jedna od mnogobrojnih aktivnosti Mladeži DSHV-a, u želji očuvanja ovog tradicionalnog običaja bačkih Hrvata. Svako prelo je svečanost. Mladi će se okupiti, zabaviti i družiti. Prelo je svečanost na kojemu se gradi zajedništvo. Važno je biti zajedno i graditi zajedništvo.  
HR: Čija je bila ideja da se prošle godine po prvi put organizira Prelo Mladeži DSHV-a, još jedno u nizu prela koja okupljaju Hrvate?
Prvo Prelo Mladeži DSHV-a organizirano je na inicijativu predsjedništva naše Mladeži u dogovoru s predsjedništvom DSHV-a. Inicijativa je dobila podršku vodstva stranke. Vidite, Prelo Mladeži DSHV-a okuplja u zavidnom broju mlade s područja Vojvodine, prošle godine okupilo se oko 600 mladih, a evo ove godine gosti će biti i mladi iz Beograda. Uz njegovanje tradicije na ovakvim okupljanjima, koje znači prenošenje vrednota, ova svečanost je važna i zbog toga što se na prelima iskazuje i osjećaj pripadnosti hrvatskoj zajednici.   
HR: Današnjica je puna izazova. Nudi li ovo vrijeme velike ideale?
Vrijeme u kojemu živimo teško je zbog financijske krize, no prepuštanje apatiji sigurno nije rješenje. Možda u današnjem vremenu velikih ideala i nema, no i u ovim teškim vremenima, siguran sam da će kao i uvijek rad i trud donijeti rezultate i dovesti do pozitivnih promjena. U našoj stranci postoji politički angažman mladih koji žele doprinijeti ostvarenju bolje kvalitete života, svojih života, kao i života širih slojeva društva, te boljitku i daljnjem razvoju hrvatske manjinske zajednice.  
HR: Koji su motivi Vašeg angažmana u DSHV-u?
Devedesete godine su za nama, ali u tim tragičnim vremenima teško je netko mogao biti apolitičan, ako je takvo što moguće uopće i u bilo kojem vremenu. Kada sam postao punoljetan, učlanio sam se u DSHV, jer sam smatrao da ću u ovoj stranci na pravi način moći kroz rad iskazati svoje političke stavove. O radu DSHV-a mnogo sam saznao od mog strica Antuna Skenderovića, dugogodišnjeg dužnosnika ove stranke. U to vrijeme, kada sam se učlanio u stranku 2004. godine, oraganizacija Mladeži nije bila aktivna. Koncem 2007. godine na Vijeću stranke odlučeno je da se Mladež reorganizira i na reosnivačkoj Skupštini, studenoga 2007. godine, izabran sam za predsjednika Mladeži DSHV-a. Tada započinje moj još aktivniji rad u stranci, kroz koji iskazujem svoje političke stavove i razmišljanja. Mladima želim približiti ideju važnosti političkog angažmana, a mislim da upravo stranka s manjinskim predznakom može najviše doprinijeti ostvarivanju prava naše nacionalne manjine.
HR: Što smatrate najvažnijim postignućima u dosadašnjem radu Mladeži DSHV-a?
Osnova rada Mladeži DSHV-a je ujedinjenje mladih oko ideje očuvanja tradicije i kulture ovdašnjih Hrvata, te ostvarivanja naših prava kao nacionalne manjine, dakle političkog predstavljanja hrvatske nacionalne manjine. Osim prela, organizirali smo susret mladih na Hrvatskom majuru u okolici Subotice. Na ovim okupljanjima brojni su se mladi priključili našoj mladeži. Uspostavljena je suradnja s Mladeži HDZ-a Vukovarsko-srijemske županije, a mladi su sudjelovali i u organiziranju stranačkih konvencija DSHV-a tijekom prošle predizborne kampanje. Sudjelovali smo i na raznim edukativnim seminarima na kojima se pojašnjava što je politika, što je politički angažman i koji su motivi i stupnjevi političkog angažmana. Prošle godine organizirali smo i jednodnevnu likovnu koloniju u Domu DSHV-a. Mladi aktivno sudjeluju u radu stranke, član sam Predsjedništva stranke, a predsjednici podružnica Mladeži članovi su odbora podružnice stranke. Također, članovi Mladeži pripadnici su Vijeća naše stranke. Upravo završavamo pripreme za pokretanje podlistka Mladeži u stranačkom glasilu »Glas ravnice«. 
HR: Smatrate li da mladi znaju u dovoljnoj mjeri kako glas birača od 18 godina vrijedi kao i glas birača koji je u srednjim godinama?
Mislim da ne znaju u dovoljnoj mjeri. Ravnodušnost nikada nije bila dobra, a činjenica je kako i glasovi mladih prilikom političkih izbora mogu utjecati i utječu prilikom zbrajanja rezultata glasovanja. Glasovi mladih na izborima mogu promijeniti određeno političko stanje ili ga pak potvrditi. Činjenica je da samo političkim angažiranjem možemo utjecati na rješavanje određenih društvenih problema. Ako sebi dopustimo ravnodušnost, time dopuštamo da netko drugi odlučuje u naše ime. I mladi trebaju aktivno sudjelovati u kreiranju politike i prenijeti svoja razmišljanja u politički život. Mladi u dobi od 18 do 30 godina života nisu u dovoljnoj mjeri zastupljeni u svim segmentima javnoga života, posebice u tijelima vlasti, kako na lokalnoj, tako i na višim razinama. Bilo bi dobro uvođenje formalnih generacijskih kvota za izborne liste, što bi se realiziralo unutar stranaka, možda tako da svaki četvrti kandidat na listama za parlamentarne i lokalne izbore mora biti mlađi od 30 godina. 
HR: Jesu li mladi manje opterećeni prošlošću političkih procesa i aktera?
Za nove generacije teret prošlih političkih procesa, aktera i raznih političkih razmirica je sve bleđi, Naravno, oni koji su gradili, uvijek će ostati za uzor. Pouke historije su uvijek dobre, pa i pouke iz ne tako davnih dana, a trebamo biti okrenuti budućnosti i gledati naprijed. Mislim da mladi lakše prihvaćaju promjene i nemaju tvrdokorne stavove. Važno je saslušati onog drugog i komunikacijom rješavati određene konflikte.  
HR: Koliku važnost ima političko predstavljanje hrvatske manjine putem aktivnosti DSHV-a? Je li takvo predstavljanje osnova za ostvarenje kulturne autonomije hrvatskog naroda ovdje?
Veoma je važno što imamo naše političke predstavnike, kako u lokalnom, tako i u pokrajinskom i republičkom parlamentu. Ta činjenica govori da smo dio političke zajednice društva u kojemu živimo. Političko predstavljanje hrvatske manjinske zajednice je važno, jer osim zalaganja za reforme i europske integracije, političko predstaljanje hrvatske manjine putem zastupnika naše stranke omogućuje poboljšanje položaja ovdašnje hrvatske nacionalne manjine i daljnje očuvanje nacionalne manjinske specifičnosti vojvođanskih Hrvata.
HR: Kakav značaj ima otvorenje prostorija u domu DSHV-a za budući rad mladeži ove stranke?
Koncem prošle godine u Domu DSHV-a otvorene su prostorije namijenje mladeži DSHV-a. U ovim prostorijama će se nalaziti i ured Mladeži. Vrpca je presječena na otvaranju, a planiramo brojne aktivnosti. Oraganizirat ćemo edukativne seminare i okrugle stolove, te književne večeri. Mladež DSHV-a usvojila je plan aktivnosti za ovu godinu. Nakon osnivanja mjesnih odbora Mladeži DSHV-a u Somboru, Bačkom Monoštoru, Tavankutu, Maloj Bosni i Đurđinu u planu je osnivanje novih mjesnih odbora, jer postoji zainteresiranost mladih čalnova naše stranke i za takvim vidom organiziranja.  
  • Ministarstvo regionalnog razova i fonfova EU Repub
  • Jooble
  • Hrvatsko Nacionalno Vijeće
  • Zavod za kulturu vojvođanskih Hrvata
  • RS APV Pokrainska Vlada
  • DUZHIRH
  • Hrvatska Matica Iseljenika