30.01.2009
Aktualne vijesti
Novi veleposlanici Republike Srbije
Ukazom predsjednika Republike Srbije za novog veleposlanika u Njemačkoj naimenovan je Ivo Visković, profesor Fakulteta političkih znanosti u Beogradu, objavljeno je u najnovijem broju Službenog glasnika Srbije. Na dužnost veleposlanice – šefice stalne misije Srbije pri Vijeću Europe u Strasbourgu postavljena je Dragana Filipović, a veleposlanik – šef stalne misije pri Ujedinjenim narodima u New Yorku sada je Feodor Starčević.
Za veleposlanika u Švicarskoj postavljen je Milan St. Protić, objavljeno je također u Službenom glasniku Srbije.
Bojan Pajtić i Oliver Dulić o potvrđivanju najvišeg
pokrajinskog akta
Nema dvojbe u svezi sa Statutom Vojvodine
Unutar Demokratske stranke ne postoji niti jedna dvojba oko prijedloga novog Statuta Vojvodine, izjavio je predsjednik Izvršnog vijeća Vojvodine Bojan Pajtić. Dodao je kako se u ovom trenutku radi na tekstu Zakona o ovlastima Vojvodine i izrazio očekivanje da će uskoro taj Zakon i novi Statut u paketu biti usvojeni u Skupštini Srbije. Vojvođanski premijer je rekao i da je neke od članaka nacrta statuta predlagao sam predsjednik Boris Tadić.
»Bit će moguće na nekim mjestima urediti tehničku korekciju, ali ni jedno političko pitanje nije sporno i ni jedna suštinska odredba nije sporna«, kaže Pajtić. »Nećemo odustati od ideje da se Vojvodina razvija na osnovi europskih principa regionalizacije i decentralizacije. Vrlo su intenzivni razgovori o oba akta i očekujem da vrlo brzo parlament donese i Statut i Zakon o ovlastima Vojvodine, kako bismo iskoristili sve prednosti koje novi Ustav donosi Vojvodini.
Prema važećem Ustavu Srbije, Vojvodina je bila obvezna u roku od 90 dana od dana konstituiranja novog saziva pokrajinskog parlamenta donijeti prijedlog novog Statuta, što je i učinjeno 15. listopada. Međutim, niti jednim propisom nije određen vremenski okvir u kome Skupština Srbije treba potvrditi novi najviši pravni akt Vojvodine.
Dužnosnik DS-a i ministar za životni okoliš i prostorno planiranje Oliver Dulić izjavio je kako će Statut Vojvodine uskoro biti usvojen u Skupštini Srbije i da će za njega glasovati sve stranke vladajuće koalicije.
»DS je apsolutno jedinstvena po tom pitanju. Unutar DS-a ne postoji nikakav problem u svezi sa Statutom ili usvajanjem pratećeg zakona koji bi trebao definirati ovlasti Vojvodine. Pregovori između ministarstava koja trebaju prenijeti te ovlasti idu dobro. A sve te medijske spekulacije kako u DS-u ima problema oko Statuta, u domeni su projekcije nečijih želja da u stranci dođe do svađe, u čemu neće uspjeti«.
Dulić je dodao kako je siguran i da oporbene stranke razumiju potrebu zaokruživanja ustavnih ovlasti pokrajinske administracije.
Prethodno je pokrajinski tajnik za propise, upravu i nacionalne manjine Tamás Korhecz izjavio kako je pitanje potvrđivanja Statuta u Skupštini Srbije jedino stvar političke volje.
»Možda ima prepreka u smislu postoji li za Statut politička volja i ima li drugih prioriteta za skupštinsku većinu. Međutim, ništa se nije desilo što bi opravdalo novo odlaganje potvrđivanja Statuta«, rekao je Korhecz.
Zbog nepotvrđivanja Statuta u Skupštini Srbije, Vojvodina nije mogla donijeti proračun za 2009. godinu, pa je pokrajinski parlament usvojio odluku o privremenom financiranju za prva tri mjeseca ove godine.
Narodna zastupnica koalicije ZES Olena Papuga s govornice govorila na rusinskom jeziku
Samo sam iskoristila svoje zakonsko pravo
Narodna zastupnica s liste Zajedno za europsku Srbiju Olena Papuga, prva je osoba koja se s govornice Skupštine Srbije obratila na rusinskom jeziku. U intervjuu beogradskom Danasu Olena Papuga, inače članica Lige socijaldemokrata Vojvodine i novinarka Ruskog slova, objasnila je motive za svoj govor na materinskom jeziku u srbijanskom parlamentu.
»Željela sam iskoristiti svoje pravo, ne samo zbog sebe i Rusina, već i zbog želje da se multietničnost osjeti i u Skupštini Srbije«, rekla je Olena Papuga. »Reakcije kolega su bile veoma dobre. Neki su najprije bili zbunjeni, nisu ni znali koji je to jezik, a kada sam nastavila na srpskom i rekla kako sam iskoristila pravo govoriti na svom materinjem jeziku i da je to rusinski, svi su pljeskali.«
Na pitanje Danasa jesu li samo tehničke prepreke razlog za to što se u Skupštini Srbije ne čuju jezici nacionalnih manjina, Olena Papuga je odgovorila kako sigurno ima i drugih, važnijih, ali i kako »nije sve na većinskom narodu«, već da i zastupnici manjina to trebaju »progurati«.