16.01.2009
Zdravlje u hladnim zimskim danima (dio I.)
Svjedoci smo da u posljednjih nekoliko tjedana i zima pokazuje svoje prave zube. I bez snijega, kada se temperatura spušta i do 10 stupnjeva ispod ništice, ružno zimsko vrijeme u pravilu ne potiče na izlazak iz kuće te dolazi do svima dobro poznate tzv. zimske pretilosti, smanjene fizičke aktivnosti, ali i pojave sezonske depresije, koja je općenito manje poznata. Ukoliko, pak, krenemo van u velikoj smo opasnosti od prehlade, od toga da dobijemo gripu ili pak neku težu upalnu bolest.
Zato nam svima treba biti cilj da, pokraj svih svojih redovitih obveza, više pažnje obratimo na svoje zdravlje, koje zbog nadolazećih hladnoća zna biti više ili manje poljuljano. U sljedećih nekoliko brojeva pozabavit ćemo se održanjem zdravlja u hladnim zimskim danima, skrećući posebno pažnju na – pravilnu prehranu, održanje fizičke kondicije, njegu tijela i kože, pojavu sezonske zimske depresije, i na savjete kako sami sebi pomoći prilikom prehlada, viroza i sličnih stanja, koja su u ovom razdoblju iznimno česta.
POBIJEDITE PREHLADU: Prehlade su česte u zimskim danima, a prije nego posjetite liječnika pokušajte pobijediti je starim, dobrim sredstvima kao što su - topli čaj, vitamin C, med i, naravno, nezaobilazna pileća juhica. Osim toga, u ljekarnama se bez liječničkog recepta mogu nabaviti razni kombinirani praškovi protiv prehlade, tabletice za sisanje u slučaju blažih upala grla ili, pak, pripravci na bazi bilja za rješavanje urinarnih infekcija. Svakako, ukoliko navedeni preparati u roku od tri dana ne dovedu do poboljšanja općeg zdravstvenog stanja, ili se ono, pak, još više pogorša, obvezno se obratite za stučnu liječničku pomoć.
1. Vitamin C
Odavno je poznato kako vitamin C sprječava prehladu, odnosno skraćuje njeno trajanje ukoliko se ipak pojavi. Svakako treba biti oprezan s uzimanjem većih količina, jer svakodnevno uzimanje više od 2000 mg vitamina C može izazvati oštećenje bubrega (nastanak kamenca) i pojavu proljeva.
2. Topli čaj
Pijenje toplog čaja ima slične prednosti kao pileća juha. Inhaliranje pare olakšava disanje, a polako ispijanje čaja vlaži grlo. Crni i zeleni čaj imaju dodatne prednosti budući da sadrže vrijedne antioksidanse. Ukoliko se limun uzima s čajem, treba pričekati da se čaj ipak malo ohladi, jer visoke temperature svježe skuhanog čaja ubijaju dragoceni C vitamin u limunu.
3. Pileća juhica
Topla, domaća juhica pomaže na više načina. Inhaliranje pare olakšava prolazak zraka dišnim putevima. Tanjur-dva juhe spriječit će pojavu dehidracije. Znanstvenici su pronašli da pileća juha ima čak protuupalno djelovanje.
4. Češnjak
Češnjak je od davnina poznato sredstvo protiv virusa i bakterija. Osim toga, češnjak je hranjiv, a daje i posebnu aromu jelima s kojima se priprema.
5. Hren
Hren je još jedan narodni lijek za uklanjanje začepljenosti dišnih puteva. Najbolji način, pokraj konzumacije hrena uz jelo, je naribati hren, pomiješati ga s medom i vodom, te grgljati.
6. Slane kapljice
Ukapavanje slane vode u nos uklanja viruse i bakterije. Ukoliko nemate originalne, pokušajte napraviti kućne. U pola litre vode ukuhajte 1 žlicu morske soli i ukapajte u nos 2-3 puta dnevno. Još je korisnije ako grgljate slanu vodu nekoliko puta dnevno.
7. Mast od mentola i tečnosti na bazi mentola
Mentol ima blago djelovanje koje obnavlja kožu, a udisanje arome mentola pomaže otvaranju dišnih puteva. U ljekarnama postoje tečnosti na bazi mentola koje u sebi sadrže i tintu lavande i drugih aromatičnih bilja, čijom uporabom dolazi do olakšavanja disanja, jer razgrađuju sluz u dišnim putevima. Ova metoda uvelike će također pomoći upaljenim sinusima, što je čest slučaj u hladnim zimskim danima. Potrebno je ovu mirisnu tekućinu ubaciti u vrelu vodu i inhalirati se nad njom.