Arhiv tekstova Arhiv tekstova

Hrvatski čelnici ponovno za jednim stolom

Čelnici šest hrvatskih stranaka u Bosni i Hercegovini koji su potpisali Kreševsku deklaraciju trebali bi se sastati krajem siječnja. Iako je sastanak bio sazvan za početak siječnja, odgođen je za kraj mjeseca zbog nemogućnosti dolaska nekih članova. 
Predsjednici HDZ-a BiH, HDZ-a 1990., HSP-a, HSS-NHI-a, HKDU-a i NS Radom za boljitak na novom će sastanku pokušati zauzeti stavove po pitanjima najznačajnijim za hrvatski narod. 
Glavne teme sastanka bit će prije svega reforma Ustava, ali i brojna druga politička pitanja. Predsjednici hrvatskih stranaka također žele vidjeti odstupa li se u djelovanju nekih stranaka od načela potpisane deklaracije. Također će se razgovarati o financijskoj krizi koja se osjeti u BiH, i za koju neki smatraju kako se može najviše odraziti na hrvatski narod u BiH. 
Organizator sastanka kreševske šestorke, dopredsjednik Narodne stranke Radom za boljitak Jerko Ivanković Lijanović, kaže kako će potencirati raspravu o ekonomskoj krizi i odnosu hrvatskih političara prema ovome pitanju. 
»Otvorit ćemo mogućnost i za druge teme. Jedna od tema će biti i mediji na hrvatskome jeziku budući da su duže vremena u katastrofalnoj poziciji zbog odnosa ovdašnjih vlasti«, istaknuo je Lijanović.
»Ako hrvatska politika ne osigura zadovoljavajući standard, a istodobno situacija u Hrvatskoj bude značajno bolja, hrvatski političari neće imati kome voditi politiku budući da bi većina mogla iseliti«, dodao je Jerko Lijanović. Prema njegovim riječima, i u Širokome Brijegu, koji se izdvaja po poduzetništvu, najveći broj mladih želi iseliti. 
PREGOVORI OKO USTAVNIH PRO-MJENA: Na novom sastanku šest čelnika otvorit će se i rasprava o dogovoru predsjednika HDZ-a BiH, SNSD-a i SDA, Dragana Čovića, Milorada Dodika i Sulejmana Tihića iz Pruda. Neki čelnici hrvatskih stranaka smatraju kako sje u Sporazumu iz Pruda došlo do odstupanja od Kreševske deklaracije. 
Međutim, iz HDZ-a BiH oštro odbacuju i negiraju te tvrdnje, jer smatraju kako je prudski sporazum samo nastavak Kreševske deklaracije, te u tome ne vide ništa sporno. 
Navode da prudski sporazum na neki način potvrđuje Kreševsku deklaraciju, jer predstavlja nastavak pregovora oko ustavnih promjena, na koji način ih provesti te unutar njih naći najbolje rješenje za Hrvate. HDZ BiH će, kako kažu, i dalje inzistirati na razgovorima sa svim političkim čimbenicima u BiH, naročito s hrvatskim strankama, s ciljem rješavanja problema oko Ustava, ali i funkcioniranja vlasti u BiH.
Organizator sastanka Jerko Lijanović, navodi pak da je sporazumom iz Pruda prekršen dogovor iz Kreševa jer je prvobitno dogovorena temeljna promjena Ustava, dok se prudskim sporazumom podrazumijeva kako bi te reforme išle u nekoliko faza. 
SITUACIJA U BIH NEPOVOLJNA ZA HRVATE: Iz HSP-a (Đapić - dr. Jurišić) jasno poručuju kako neće pristati na dvoentitetsku BiH, a prema njihovim riječima, dogovor iz Pruda upravo vodi takvom rješenju. Predstavnici HDZ-a 1990. pak traže da se Dragan Čović izjasni je li za prudski sporazum ili za Kreševsku deklaraciju. Ivan Musa, predsjednik HKDU-a, potvrdio je kako je trebao biti domaćinom jednog od sastanaka stranaka potpisnica Kreševske deklaracije, ali on se nikad nije dogodio. Prema njegovu mišljenju, to je poražavajuće za položaj Hrvata u BiH, koji se može popraviti samo daljnjim razgovorima i traženjem adekvatnih rješenja. 
Musa kaže kako podražava prudski sporazum, jer smatra da je svaki dogovor i svaki pomak prema naprijed dobra stvar za hrvatski puk u BiH. »Trenutačna situacija u BiH je nepovoljna za Hrvate i mora se donijeti rješenje da sva tri naroda u našoj zemlji budu ravnopravna«, naglasio je predsjednik HKDU-a. 
Sudeći po posljednjim izjavama hrvatskih političara, u pregovorima o ustavnim promjenama Hrvati neće imati jedinstven stav, što će dodatno otežati ionako tešku poziciju. 
Podsjetimo, posljednji susret šestorice hrvatskih političara iz HDZ-a BiH, HDZ-a 1990., HSP-a (Đapić-dr.Jurišić), HSS-NHI-a, NSRzB-a i HKDU-a održan je 14. ožujka prošle godine u Mostaru kada je potaknuta inicijativa za izmjenom Zakona o radu Vlade. 
  • Ministarstvo regionalnog razova i fonfova EU Repub
  • Jooble
  • Hrvatsko Nacionalno Vijeće
  • Zavod za kulturu vojvođanskih Hrvata
  • RS APV Pokrainska Vlada
  • DUZHIRH
  • Hrvatska Matica Iseljenika