16.01.2009
Radioaktivni gromobrani i dalje na subotičkim zgradama
Radioaktivni gromobrani još uvijek stoje na krovovima subotičkih zgrada, iako je rok za njihovo uklanjanje istekao 1996. godine. Subotičanima i dalje prijeti opasnost od gromobrana koji su sedamdesetih i osamdesetih godina prošlog stoljeća postavljani na vrhove zgrada i industrijskih objekata. Uklanjanje radioaktivnih gromobrana spada u ovlast republičke vlasti, koja bi za demontažu svakog gromobrana, dobivanje dozvola i postavljanje novog trebala izdvojiti oko 400.000 dinara. Uklanjanje ovih gromobrana predvidio je Zakon o zaštiti od jonizirajućeg zračenja iz 1986. godine, a to je trebalo biti učinjeno najkasnije do 1996. godine.
»U Subotici postoji preko 40 radioaktivnih gromobrana. Oni se nalaze u središtu grada, u naselju Prozivka, ali i na mnogim nekadašnjim industrijskim gigantima koji su sada pod stečajem. U vrijeme kada su uvedeni radioaktivni gromobrani bili su jeftiniji od običnih«, objašnjava tehnički direktor JP Direkcija za izgradnju grada Petar Blau.
Zakon koji je još na snazi dopunjen je jednim aktom 2005. godine, kada je regulirano da krajnji rok za uklanjanje gromobrana bude za tri godine, odnosno do kraja 2008. godine.
»Lokalna samouprava će ove godine izdvojiti novac za uklanjanje ovih gromobrana. O kojoj je svoti riječ još uvijek ne znamo, ali ćemo se ovim problemom baviti tijekom godine u suradnji s republičkom inspekcijom za ekologiju. Dozvolu za skladištenje i uklanjane radioaktivnih gromobrana ima Institut nuklearne nauke »Vinča« u Beogradu i s njima se trebamo dogovoriti«, rekla je samostalna stručna suradnica za ekologiju Gordana Gavrilović iz Gradske uprave.
Radioaktivni gromobrani obuhvaćaju znatno širi opseg zaštite od groma. Ovi gromobrani u sebi imaju šipku s vrhom koji podsjeća na lijevak i na njemu se nalazi malo radioaktivno punjenje koje štiti zgradu i okolicu od groma. Oni su prije tridesetak godina postavljani jer su bili efikasniji, ali i znatno jeftiniji od klasičnih. Petar Blau kaže kako su radioaktivni gromobrani prepoznatljivi po šipkama koje se nalaze u sredini konstrukcije. Stručnjaci, pak, tvrde kako ovi gromobrani nisu opasni.
»Oni djeluju štetno na okoliš, ali to nije alarmantno i ne bi trebalo stvarati paniku. Direkcija za izgradnju grada Subotice zainteresirana je za uklanjanje radioaktivnih gromobrana iz stambenih naselja i sada tražimo model kako to uraditi«, tvrdi Blau.
Iako stručnjaci tvrde kako stanje nije alarmantno i da njihovo zračenje nije opasno po zdravlje stanovništva, postavlja se pitanje: Ako su gromobrani više od tri desetljeća na krovovima zgrada, je li možda zbog njihova zračenja povećan broj određenih bolesti koje se javljaju kod stanovništva u okolici objekata? Ovakvim istaživanjima za sada se nitko ne bavi, ili ukoliko postoje takva istraživanja javnost nije upoznata.