20.01.2012
Prva pokrajinska filatelistička izložba
Današnja priča o fotografiji podsjetit će na Prvu pokrajinsku filatelističku izložbu, upriličenu u Subotici 12. prosinca 1959. godine u Gradskoj knjižnici. Povod održavanja ove, za filatelistički svijet na teritoriju Autonomne Pokrajine Vojvodine iznimno važne manifestacije, bilo je obilježavanje 180 godina postojanja pošte u Subotici (prema podacima Gašpara Ulmera – prvi spomen 1779. godine). Zahvaljujući svesrdnoj pomoći Ljudevita Vujkovića Lamića iz čijeg je arhiva i ova fotografija, slijedi mala priča o događaju koji je subotičku filateliju u tom trenutku stavio u središte interesa cjelokupne filatelističke javnosti.
Na fotografiji koja je snimljena tijekom svečanog otvorenja izložbe u Gradskoj knjižnici, među ostalima se nalaze: Karolj Đetvaji, Ljudevit Vujković Lamić Moco (otac), Geza Tikvicki, Klara Lendvai i drugi sudionici.
ZNAČAJ IZLOŽBE
Prema riječima našeg sugovornika i stručnog konzultanta ove priče, nakon svake filatelističke izložbe povećavao se interes za ovu kolekcionarsku aktivnost, što se odražavalo i na ekspanziju u članstvu udruženja. Upravo u godinama kada se održala spomenuta pokrajinska izložba i nakon nje (60-ih i 70-ih godina prošlog stoljeća) Društvo filatelista Subotice je brojalo najviše članova, njih oko 350, što je i najveći registriran broj. Prema podacima iz prigodnog kataloga koji je bio tiskan specijalno za ovu prigodu, na izložbi je bio izložen 81 izložak uz sudjelovanje izlagača iz nekoliko gradova i mjesta s teritorija Vojvodine (Subotica, Novi Sad, Sombor, Kikinda, Senta, Bačka Topola, Doroslovo i dr.) uz izlagače iz Beograda, među kojima je bila i Amerikanka Mercedes A. Bucher iz veleposlanstva SAD-a u Beogradu. Izlagači su javnosti prikazali dio svojih filatelističkih zbirki koje su tematski bile zastupljene markicama iz nekoliko vremenskih razdoblja, vrlo značajnih u kolekcionarskim krugovima, poput: Slobodna zona Trsta, Jugoslavija (1945.-1959.), Jugoslavija (1921.-1941.), Kneževina Srbija 1866.-1880., Predfilatelistička pisma (1840.), Porto marke i dr. Značaju ove izložbe pridonio je i sastav Izložbenog odbora koji su činili: dr. Ivan Ribar, predsjednik saveza filatelista Jugoslavije, Geza Tikvicki, predsjednik Izvršnog vijeća APV i dr. Ivan Melvinger, tajnik APV, a veliku potporu organiziranju dala je Klara Lendvai, ravnateljica državne tiskare Jugoslavenskih železnica.
DRUŠTVO FILATELISTA SUBOTICE
Spomen ove značajne izložbe, koja je tada subotičke filateliste proslavila diljem tadašnje zajedničke države, prilika je i za malo povijesno podsjećanje na vrijeme osnivanja Društva filatelista u ovom gradu. Društvo je osnovano 8. studenoga 1920. godine. Na početku rada je brojalo petnaest članova, a za prvoga predsjednika je izabran odvjetnik Aleksandar Magarašević. Privaćanjem statuta, ovo je društvo otpočelo s radom 9. travnja 1921. godine. Naravno, razvoj je suvremenih komunikacijskih tehnologija izravno utjecao na klasični poštanski sustav, a samim tim i na daljnje razvijanje interesa za filateliju. Nakon uzleta u šezdesetim godinama prošlog stoljeća, u godinama koje su slijedile bilježen je stalni pad članova Društva filatelista Subotice, da bi koncem osamdesetih godina bilo svega stotinjak članova. Danas, nažalost, ovo društvo više ne radi, a preostali članovi, njih 10 do 15, sada su članovi Društva kolekcionara Subotice u čijem sasatavu i dalje djeluju i pojavljuju se na svim redovitim izložbama koje ono organizira.
FILATELIJA U SRBIJI
Izdavanjem poštanske marke s likom kneza Mihajla III. Obrenovića (narančasta boja, tiskana u 12.000 primjeraka), 13. srpnja 1866. godine započinje razvoj filatelije u Srbiji. No, postoji i tzv. predfilatelističko razdoblje (1840.-1866.), tijekom kojega se pojavljuje poštanski žig, koji je također dio filatelističkog interesa. Prva marka Srbije, nakon odcjepljenja Crne Gore, izišla je 30. lipnja 2006. godine s motivom zastave i grba Srbije u nominalnoj vrijednosti od 16,50 dinara.